Pondělí , 27 března 2023

Má zkušenost se směnárnou Wise (dříve Transferwise)

Autor: Martin Kirschner.

Úvodní stránka Wise (Print Screen)

Rád bych v tomto článku s vámi sdílel zkušenost se směnárnou Wise, která se do roku 2020 jmenovala Transferwise. Věřím, že pokud často cestujete, tak by tato směnárna mohla být pro vás vhodným řešením na několika úrovních. Pokusím se tento článek napsat objektivně a popsat všechny výhody a nevýhody této online směnárny.

Co je Wise

Wise je londýnská společnost zabývající se finančními technologiemi, kterou založili estonští podnikatelé Kristo Käärmann a Taavet Hinrikus v lednu 2011. Jedná se v podstatě o online směnárnu, kde směňujete fiat měny za středový kurz s minimálním poplatkem. Společnost Wise uvádí, že díky tomu klienti ušetří až 90% na poplatcích a spreadech, než u klasických bank a směnáren.

Jak to funguje

Podnikatelé Kristo Käärmann a Taavet Hinrikus si uvědomili, že u směnou peněz u bank klienti musí platit velké spready (rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou mezi jednotlivými měnami). Přišli s nápadem, že založí pro lidi službu, kde si lidé budou měny sdílet navzájem (sdílená ekonomika).

V praxi to funguje tak, že když John z Anglie chce směnit například 100 GB za české koruny a Karel z České Republiky chce směnit 3000 Kč za britské libry, tak se jednoduše tyto částky prohodí. Karlovi přijde na britský účet Wise 100 GBP a Johnovi přijde na český účet 3000 Kč. Jednoduše řečeno k žádné reálné směně nedojde. Klienti si pouze přepošlou peníze. Takhle na Wise si vyměňují své peníze denně desetitisíce klientů, takže vždy máte s kým směnit, proces je rychlý a automatický.

Případová studie

Ukážeme si na příkladu Wise u náhodné banky. Kolik tedy můžete ušetřit na celkových poplatcích u Wise na rozdíl od náhodně vybrané banky?

 

Řekněme, že například přijímáte platby v GBP (prodáváte například na britském eBay, Amazonu, nebo máte britský eshop). Pokud si budete chtít směnit 1000 GBP na české peníze, tak u Equa Banky dostanete 28 828 CZK:

Pokud však budete chtít směnit 1000 GBP za české koruny u Wise, tak dostanete 29 480,41 Kč:

Rozdíl v ceně kolik ušetříte u Wise je 652.42 Kč. To je zhruba jednodenní plat v čistém. Pokud takto směňujete často, tak ročně můžete ušetřit až desetitisíce a velké firmy až statisíce Kč.

Jak se zaregistrovat

Jsem obchchodním partnerem Wise a proto vám můžu nabídnout nejlepší obchodní podmínky. Pokud se zaregistrujete u Wise přes tento můj odkaz, tak po registraci získáváte mezinárodní převody do 500 GBP zdarma (bez poplatků). Zároveň tím podpoříte mě, protože já od Wise dostanu 50 GBP. Oba vyhráváme.

Pokud máte účet u Wise, tak je to v podstatě to samé, jako mít vlastní směnárnu a směňovat si za nejlepší kurzy do více než 45 světových měn. Já jsem za pět let co tuto službu využívám neměl potřebu jít do klasické směnárny a to směňuji velmi často, protože rád cestuji a využívám to v podnikání. Jediné co mi u této směnárny vadí je to, že se musí platební karta obnovovat každé tři roky, ale to už tak bývá u všech bank a platebních systémů, kde využíváte kartu Visa, nebo Mastercard.

Zatím jsem však na Wise neshledal nic negativního, co by mě odradilo tuto službu využívat. Nízké poplatky, plynulé a bezproblémové převody peněz, možnost využití výběrů hotovosti a plateb kartou po celém světě, dělá z Wise jednu z nejlepších společností pro cestovatele, podnikatele a jiné lidi, kteří často potřebují směňovat peníze do jiných měn.

 

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.