Pondělí , 27 března 2023

Nejlepší světoví vědci potvrzují, že RF záření z mobilních telefonů a Wi-Fi způsobuje rakovinu

Čtyři přední světoví vědci našli nezvratný důkaz, že radiofrekvenční (RF) záření způsobuje u lidí rakovinu.

Vědci – včetně bývalého ředitele amerického Národního toxikologického programu (NTP) – minulý měsíc zveřejnili předtiskovou recenzi nejnovějších studií o účincích elektromagnetického záření (EMR) a RF záření na lidi, a epidemiologické důkazy o rakovině, ktrá nastává kvůli RF záření používaním mobilního telefonu.

The Defender píše: Autoři dospěli k závěru, že existují „podstatné vědecké důkazy“, že „RF záření způsobuje rakovinu, endokrinologické, neurologické a další nepříznivé zdravotní účinky“ – a že Federální komunikační komise USA (FCC) nedokázala ochránit veřejné zdraví.

Obvinili FCC, že ignoruje „Princip předběžné opatrnosti“, běžně používaný v toxikologii, a také Bradford Hillova kritéria, soubor principů běžně používaných v epidemiologii pro stanovení kauzálního vztahu při hodnocení rizik RF záření.

„Tento článek je jasnou výzvou k prevenci a preventivním opatřením,“ řekla Devra Davisová, Ph.D., M.P.H., toxikoložka a epidemioložka, která je spoluautorkou článku.

„Nyní víme dost na to, abychom podnikli kroky ke snížení vystavení tomuto riziku. … Je načase,“ řekla Davisová, která je také zakladatelkou a prezidentkou Environmental Health Trust a zakládající ředitelkou Center for Environmental Oncology and the University of Pittsburgh Cancer Institute.

Dalšími autory příspěvku jsou:

  • Paul Ben Ishai, Ph.D., fyzik na Arielské Univerzitě v Izraeli.
  • Hugh Taylor, M.D., profesor a vedoucí oddělení Gynekologie porodnictví a reprodukční vědy na Yale School of Medicine.
  • Linda Birnbaumová, Ph.D., toxikoložka a bývalá ředitelka Národního institutu environmentálních zdravotních věd Národního institutu zdraví a NTP.

Birnbaumová a Taylor jsou členy Americké národní lékařské akademie, předního národního sdružení významných výzkumníků.

Davisová byla zakládající ředitelkou Rady pro environmentální studia a toxikologii Národní výzkumné rady USA pro Národní akademii věd, soukromého sdružení významných vědců.

Celkem všichni čtyři autoři publikovali více než 1600 recenzovaných článků.

Davisová řekla The Defender, že existuje „přemíra“ experimentálních a epidemiologických důkazů, které prokazují kauzální vztah mezi EMR-RF a rakovinou.

Studie také ukázaly, že EMR/RF může způsobit poškození DNA a že může nepříznivě ovlivnit vývoj plodu a endokrinní systém.

"EMF/RF funguje jako klasický endokrinní disruptor tím, že narušuje jak mužské, tak ženské reprodukční funkce," uvedli autoři.

Poukázali na vedoucí poradce Světové zdravotnické organizace, včetně Dr. Lennarta Hardella, kteří řekli, že pokud by RF záření bylo hodnoceno na základě aktuálnějších studií, pravděpodobně by bylo povýšeno na lidský karcinogen.

Davisová řekla, že noviny vydaly „významný článek – „ale mezník bude postaven při vydání řady dalších,“ dodala.

Mnoho výzkumníků – včetně Jamese Lina, Ph.D., Louise Slesina, Ph.D., Joela Moskowitze, Ph.D., Lennarta Hardella, M.D., Ph.D., Cindy Sage, M.A. a Dr. Davida Carpentera – pracovalo „neúnavně“ ve věci RF záření, řekla.

Vědci spolupracující s průmyslem zkreslují veřejnou diskuzi o RF záření

Podle autorů byla veřejná diskuse o RF záření zkreslena některými „zásadně chybnými“, avšak široce publikovanými zprávami – napsanými „vědci spolupracujícími s průmyslem“ – kteří mají za to, že nehrozí „žádné zdravotní riziko“.

Článek byl sestaven z diskusí autorů o „několika recenzovaných pracích, které poskytly neobjektivní analýzu, zejména recenzi z roku 2021 od Davida Roberta Grimese, Ph.D. publikovánou v JAMA Oncology,“ řekla Davisová pro Microwave News.

"Je bezpodmínečně nutné trvat na úplném obrazu důkazů a ne na aktuálně propagované zmanipulované nebo zkreslené verzi," uvedli autoři.

Je zapotřebí více nezávislého výzkumu RF záření – bez zaujatosti ze strany telekomunikačního průmyslu. Autoři řekli, že bez toho: "Účinně provádíme nekontrolovaný experiment na nás samotných, na našich rodinách a na našich dětech."

Autoři také kritizovali americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) za odmítnutí mnoha studií, které prokázaly nepříznivé účinky RF záření, včetně studie NTP za 30 milionů dolarů provedené v roce 2018, která ukázala „jasný důkaz“, že elektromagnetické záření je spojeno s rakovinou a poškozuje DNA.

Podle Davisové bylo odmítnutí studie NTP ze strany FDA „hluboce chybné“ a „hluboce pokrytecké“.

FDA v roce 1999 požádala o studii NTP týkající záření mobilních telefonů, řekla. Úředníci FDA byli úzce zapojeni do přezkoumání plánů studie.

"Když pak vyšly výsledky a některým lidem se to nelíbilo, FDA přestala mluvit o své vlastní studii," řekla Davisová.

Davisová uvedla, že dnešní vědecká a regulační bitva kolem RF radiace jí a jejím spoluautorům připomněla dřívější bitvu kolem tabáku.

„Byli jsme tam v prvních dnech, kdy – věřte nebo ne – 70 % chirurgů kouřilo. A v 70. a 80. letech tabákový průmysl dal Národnímu onkologickému ústavu  11 milionů dolarů na studii, jak vyrobit bezpečnou cigaretu,“ řekla Davisová.

Vedla se vědecká debata, „která trvala o několik let déle, než měla trvat“, o tom, zda je tabák bezpečný pro dětské prostředí či nikoli.

"V roce 1983, když jsem byla výkonnou ředitelkou rady Národní akademie věd pro environmentální studia a toxikologii, jsme dali dohromady komisi, která měla odpovědět na otázku, zda je v pořádku kouřit v letadlech," řekla Davisová.

"V té době to byla vědecká otázka", řekla a dodala, že "komise – po přezkoumání výzkumu – jako první na světě přišla s tím, že vydala zákaz kouření v letadlech."

Davisová řekla, že vědci a veřejnost si uvědomili, že studie naznačující, že "tabák je bezpečný", byly vyrobeny tabákovým průmyslem – a totéž se nyní děje s RF zářením a telekomunikačním průmyslem, dodala.

Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: newspunch.com

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Sean Adl-Tabatabai

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.