Středa , 29 března 2023

Německá spolková vláda se bojí lidových povstání kvůli nedostatku plynu

Německá spolková vláda se bojí lidových povstání kvůli nedostatku plynu
Německá ministrině Annalena Bearbocková se obává lidových povstání kvůli nedostatku plynu.

Podle Annaleny Bearbockové, spolkové ministrině zahraničních věcí Německa, se Německá spolková vláda skutečně takovýchto lidových povstání obává. Jednání o navrácení servisované turbíny Siemens pro Nordstream 1 Kanadou ukazují tlak, pod kterým je německá vláda.

Bearbocková na tiskové konferenci vysvětlila, že v Německu panují obavy z lidových povstání a to kvůli nedostatku plynu. Plyn po údržbě opět plynovodem Nordstream 1 proudí.

Již několik dní se v německých médiích spekuluje a stejně tak i v českých, o možném náhlém zastavení dodávek. Důsledky by proto byly pro německou ekonomiku a trh práce naprosto zničující.

Ministr hospodářství Robert Habeck nedávno dokonce varoval před scénářem politické noční můry.

Prohlášení ministrině zahraničí Bearbockové nyní ukazují, jak vážně byla situace v Berlíně hodnocená a jak vážné byly obavy z důsledků nedostatku plynu pro ekonomiku Německa a z toho vyplívajících vnitropolitických dopadů.

Německá spolková vláda jedná o vrácení turbíny

Ministrině ze strany zelených na tiskové konferenci pro redakční sítě Německo naznačila, že politici v Berlíně očekávají lidové povstání. Připustila také, že byl vyvíjen tlak na vládu v Otavě, aby konečně vrátila opravenou turbínu Siemens pro plynovod Nordstream 1 a to i přes kanadské sankce proti ruskému ropnému, plynárenskému a chemickému průmyslu.

Bearbocková dále řekla: „Kanaďané řekli: ´Máme spoustu otázek.´ A tak jsme odpověděli: ´Tomu rozumíme, ale pokud nedostaneme plynovou turbínu, pak už nedostaneme žádný plyn a pak nemůžeme poskytnout Ukrajině vůbec žádnou podporu, protože bychom byli zaneprázdnění lidovými povstáními.´“

Bearbocková dodala, že očekávat lidová povstání je možná trochu přehnané, zároveň ale připustila, že stále potřebujeme plyn z Ruska.

Ministryně se také zabývala otázkou, proč Berlín odmítl zákaz dovozu plynu požadovaný některými jinými zeměmi. Šlo o sociální důsledky takového rozhodnutí. Německo je ostatně na ruském plynu, na rozdíl třeba od Kanady, přímo závislé.

Ministryně taktéž uvádí, že současné vysoké ceny plynu, jsou pro mnoho lidí v Německu velkou zátěží. Podtrhla to následovně: „To je náš důležitý úkol pro zimu. Musíme zajistit, aby tato válka nevedla k rozdělení společnosti.“ Poukázala na konflikt na Ukrajině. Podle Bearbockové je úkolem spolkové vlády tlumit sociální důsledky.

Začátkem července vydala kanadská vláda v Otavě dočasné a odvolatelné povolení k dodání turbíny Siemens pro ruský ropovod Nordstream 1 zpět do Německa a to navzdory represivním opatřením uvaleným na Moskvu za ruskou vojenskou operaci na Ukrajině. Náhradní díl (turbína) byl vyroben v Severoamerické zemi a musí se tam také pravidelně zasílat k údržbě. Kanada rozhodnutí zdůvodnila tím, že chce zabránit rozdělení mezi spojenci zamýšleného Moskvou, ke stabilizaci evropské energetické bezpečnosti.

Ruská energetická společnost Gazprom v polovině června omezila dodávky plynu do Německa prostřednictvím plynovodu Nordstream 1 v pobaltském moři a poukázala na zpoždění oprav plynových kompresorů.

Zdeněk Chytra, český novinář operující na území Německa, řekl, že následující pandemie a lockdowny by mohli být zneužity Německou vládou k potlačení lidových povstání. K tomu již běžně dochází v Číně, kdy „bezinfekčním“ protestujícím zčervenaly Covid pasy a byli umístění jako „infekční“ do karantény na 7 dní.

Aplikace v mobilu sleduje pohyb lidí a pokud se tato skupinka lidí zdržuje v místě, kde podle vlády nemá co dělat (například protestní akce), tak lze označit lokalitu a nechat všem, kdo se v ní pohybují, zčervenat Covid pasy.

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.