Středa , 31 května 2023

Gazprom zvýšil vývoz plynu do Číny o 63,4%. EU se chystá schválit nouzový plán a připravuje se, že bude bez plynu

Gazprom zvýšil vývoz plynu do Číny o 63,4%. Evropská unie schválila nouzový plán a připravuje se, že bude bez plynu
Plynovod Nordstream 1

Dnes 26.7.2022 chystá EU vyhlásit stav plynové pohotovosti poté co Rusko oznámilo další omezení dodávek plynu skrze společnost Gazprom.  O něco později přichází zpráva z Bruselu: Nouzový plán je připraven ke schválení.

Podle informací německé tiskové agentury se zástupci zemí EU dohodli na nouzovém plánu na snížení spotřeby plynu. Oficiálně to má být dnes potvrzeno na mimořádném zasedání ministrů energetiky v Bruselu. To má také snížit rizika, která by mohla vyplynout z úplného přerušení dodávek ruského plynu.

Jak v noci potvrdili diplomaté německé tiskové agentury, plán, jak jej navrhla Evropská komise, počítá s dobrovolným snížením národní spotřeby plynu o 15 procent mezi 1. srpnem 2022 a 31. březnem 2023. Kromě toho bude možné spustit poplach Unie v případě dalekosáhlých překážek dodávek a stanovit závazné cíle úspor.

Více výjimek než v návrhu

Ve srovnání s původním návrhem Komise je však možných výjimek podstatně více a také se zvýšily překážky pro zavedení závazných cílů úspor. Ty by měla mít možnost vymáhat pouze Rada členských států, nikoli Komise EU.

Konkrétně to znamená, že návrh Komise na závazné cílové úspory musí schválit skupina 15 z 27 zemí EU. Ty navíc musí dohromady tvořit minimálně 65 procent z celkového počtu obyvatel Unie.

Odchylky by měly například stanovit, že země jako Kypr, Malta a Irsko by neměly být povinny šetřit plyn, pokud nejsou přímo napojeny na plynárenskou síť jiného členského státu. V jiných zemích by povinné úspory měly být schopny snížit například snahy o skladování plynu, zabránit riziku energetické krize nebo snížit spotřebu plynu jako suroviny například pro výrobu hnojiv.

Očekává se, že proces rozhodování o revidovaném plánu začne toto úterý na zvláštní schůzce ministrů energetiky. K tomu je také potřeba kvalifikovaná většina, které by však podle diplomatů mělo být dosaženo bez problémů.

Jednání stálých představitelů členských zemí ukázala, že většina zemí považuje solidaritu za nesmírně důležitou a chce šetřit plyn, vyplývá z jednání. Kromě Maďarska vyjádřily v poslední době velké výhrady další tři členské státy.

Habeck cestuje na zvláštní setkání

Německo nouzové plány podporuje, jako jedna ze zemí, které jsou v současnosti stále silně závislé na dodávkách ruského plynu. Očekává se, že se zvláštního setkání jménem spolkové vlády zúčastní ministr hospodářství Robert Habeck. Politik Zelených obvinil v pondělí večer ruského prezidenta Vladimira Putina z "perfidní hry" a nepředvidatelného jednání kvůli avizovanému dalšímu škrcení dodávek plynu. "Putin se snaží oslabit velkou podporu Ukrajiny a vrazit klín do německé společnosti. Na oplátku vzbuzuje nejistotu a žene ceny nahoru. Pro snížení dodávek nejsou žádné technické důvody."

Ruská plynárenská společnost Gazprom právě oznámila, že sníží dodávky plynovodem Nord Stream 1 z Baltského moře ze současných 40 procent na 20 procent maximální kapacity. Nejdůležitějším zásobovacím potrubím do Německa by pak mělo denně proudit jen 33 milionů metrů krychlových plynu. Důvodem byla oprava další turbíny, uvedlo vedení Gazpromu.

Zatímco v Evropě se vyskytují samé „technické potíže“, které snižují dovoz plynu z Ruska do Evropy, tak v případě Číny je tomu naopak. Ruský Gazprom zvýšil dodávky plynu do Číny o 63,4 %.

Evropská komise považuje oznámení za důkaz potřeby společného evropského nouzového plánování. Von der Leyenová nedávno upozornila, že Rusko již dodává plyn pouze částečně nebo vůbec ve dvanácti členských státech. "Proto musí být Evropa připravena na nejhorší možný scénář: úplné zastavení dodávek plynu, dříve nebo později," řekla německé tiskové agentuře.

Von der Leyenová oponovala kritikům, kteří kritizovali nouzový plán, že dopady zmrazení ruských dodávek plynu na všechny země EU by byly obrovské – bez ohledu na to, kolik plynu z Ruska skutečně dostanou.

Co má Putin v plánu

Před vypuknutím války na Ukrajině se Vladimír Putin pojistil a tři roky budoval plynovody do Číny. Ropovod Síla Sibiře vede přes severovýchodní část Číny (Mandžusko). Ropovod Síla Sibiře 2, též známý jako Altaiský plynovod, vede skrze hraniční koridor mezi Mongolskem a Kazachstánem, kde také dodává plyn do Číny.

Gazprom zvýšil vývoz plynu do Číny o 63,4%
Plynovody Síla Sibiře a Síla Sibiře 2 vedoucí plyn do Číny

Pokud se Rusku povede zajistit si v Asii a převážně v Číně odbytiště plynu ve velikosti Evropského trhu, pak Putin nebude Evropu vůbec potřebovat a může ji od plynu úplně odříznout. Pak pravděpodobně zahájí jednání o dodávkách plynu a podmíní to tím, že daná země nesmí vojensky, ekonomicky a politicky poškozovat Rusko.

Sdílet článek na sociálních sítích:

Facebook komentáře

O Martin Kirschner