Pondělí , 27 března 2023

Nucené separace rodičů a dětí podněcují rozhořčení v uzamčené Šanghaji

Autor: Eva Fu.

Žena s obličejovou maskou jako preventivní opatření proti COVID-19 jde 22. ledna 2021 po stezce s dítětem v náručí ve Wuhanu, provincii Chu-pej v centrální Číně. (Print Screen z Epoch Times)

Batolata jsou rozházená po třech nebo po čtyřech na dospělých nemocničních lůžkách na jednom oddělení a křičí o pozornost bez dospělých.

V další místnosti, velikosti velkého konferenčního sálu, dlouhé postele seřazené od stěny ke stěně, jen pár dospělých se snažilo utišit naříkající miminka, která byla v početní přesile.

Na třetím snímku šanghajské nemocnice sténající chlapec v zelené košili vykračuje z malého pokoje spolu s dalšími pěti dětmi jeho věku balancujícími kroky do chodby, kde se hromadí pytle s odpadky.

Podobné fotografie a záběry kolovaly online a sdílely je zuřiví rodiče v Šanghaji, kterým byly násilně odebrány jejich děti, když byli dáni do karantény po pozitivním testu na COVID-19. Zprávy o nuceném odloučení šokovaly zemi a rodiny po celé Číně se nyní obávají, zda budou další, kdo projde tak bolestivými rozloučeními v rámci přísných opatření režimu COVID-19.

"Mohu se zeptat, kdo se nezhroutí, když tohle uvidí?" řekla listu The Epoch Times matka s příjmením Zhu, jejíž dvouletá dcera byla umístěna v Šanghajském klinickém centru veřejného zdraví v okrese Jinshan, kde se videa údajně objevila.

Šanghaj, nejbohatší a nejlidnatější město Číny, je uprostřed největšího celoměstského uzamčení v Číně ve snaze zkrotit epidemii poháněnou variantou Omicron. Omezení přišla i poté, co někteří čínští představitelé tato opatření opakovaně odmítli jako příliš nákladná.

Den před lockdownem úředníci řekli, že o takovém kroku neuvažují. Náhlý zvrat v politice zaskočil 26 milionů obyvatel města. Nepřipravení a v panice místní obyvatelé trhali regály obchodů v holé naději, že dostanou dostatek jídla, aby se vydrželi na neznámou dobu. Mezitím pacienti v kritickém stavu volali online o pomoc v naději, že dostanou potřebnou péči.

Vládní mandáty v celé Číně vyžadují, aby kdokoli s pozitivním výsledkem testu na COVID-19 a jeho blízcí lidé byli odvezeni do karantény bez ohledu na závažnost jejich příznaků. K 26. březnu bylo nejméně 305 infikovaných dětí mladších šesti let umístěno do vládních karanténních středisek, přičemž velká většina z nich je podle městských zdravotnických úředníků asymptomatická.

Ale tíživá situace dětí ve videích je na hony vzdálená ujištění poskytnutých úřady, které rodičům slíbily, že o jejich nemocné děti odvezené do karantény bude „dobře postaráno“ v pokojích vyzdobených kreslenými motivy spolu s hračkami a potřebami pro kreslení a ruční práce.

Jedna matka, používající přezdívku Zhao Qian, řekla čínskému státnímu časopisu China Philanthropist, že zhruba o každých 10 nezletilých se stará pouze jedna zdravotní sestra.

"Jak mohou zvládnout takovou pracovní zátěž?" zeptala se Zhao a dodala, že nedostatek transparentnosti ze strany nemocnic je frustrující. Šanghajská federace žen, přidružená k vládě, v sobotu magazínu řekla, že se tímto problémem zabývají.

'Prosím vraťte mi mou dceru zpět'

Než byla její batolecí dcera převezena do Jinshanu, Zhu s ní zůstávala společně v nemocnici Shanghai Tongren poté, co byli asi před týdnem oba pozitivně testováni na COVID-19. Měla lehký kašel, zatímco její dcera byla asymptomatická. O tři dny později jim bylo řečeno, že budou posláni do jiných zařízení: ona bude poslána do provizorní nemocnice a její dcera do Šanghajského klinického centra veřejného zdraví.

Zhu prosila, aby své dítě doprovodila, ale bez úspěchu. Pokud by odmítla, řekl jí lékař v telefonátu, bude „hozena do provizorní nemocnice“, zatímco její dcera zůstane v Tongrenu. Neměla jinou možnost, než se podvolit, řekla.

Poté, co byla její dcera poslána pryč, vystrašená matka opakovaně žádala o informace od nemocničního personálu ve skupinovém chatu, kde diskutovali i další rodiče. Chtěla vědět, jestli její dítě má horečku nebo ne, a jestli bere léky. Pracovníci na obě otázky odpověděli, že její dcera je „v pořádku“.

"Všichni mi říkali, že nemocnice Jinshan je nejlepší zařízení pro péči o děti a že bych se měla uklidnit," řekla vzlykající Zhu.

Řekla, že předložená videa ukončila všechny její iluze.

"Prosím, pošlete mou dceru zpět." Teď v ně nemám vůbec žádnou důvěru,“ řekla. "S tolika dětmi a nedostatkem zdravotnických pracovníků pořad chceš odebírat mou dceru, místo aby se o ni starala její matka? Co si myslí vedení města?"

Zhuin manžel také onemocněl a byl poslán do jiné provizorní nemocnice, kde dostával tradiční čínský bylinný lék.

Ale on je dospělý, řekla Zhu. Bolelo ji, že když se její dvouleté dítě každé ráno probudí, nenajde kolem sebe žádné známé tváře.

"Moje dcera byla poslána na místo, kde ani nevím, jak dobře spí," řekla.

Nemocnice reaguje

Nemocnice v sobotu vydala prohlášení v reakci na obavy rodičů po lavinovitě se šířících videích. Uvedla, že zaměstnanci právě převádějí děti do rozšířeného zařízení, které dříve poskytovalo ambulantní pohotovostní péči.

Pracovník z nemocnice, který v sobotu zvedl telefon, odmítl sdělit, kolik dětí bylo v karanténním centru.

„Nemocnice poskytla odpoěď. Zlepší se to,“ řekl pracovník pro The Epoch Times.

Zavěsili, když jsme se jich zeptali na problémy s hygienou a na to, zda oddělení nezletilých představuje ze strany jejich opatrovníků porušení zákona.

„Zlomilo mi to srdce“

Zeng Qun, zástupce ředitele Úřadu pro občanské záležitosti v Šanghaji, připustil, že „srdcervoucí“ rozchody mohou nastat v případě, že rodiče onemocní nebo jim z důvodu vládních lockdownových pravidel nedovolí jít domů. Řekl, že místní úřady zařídily, aby určení pracovníci sociální péče dětem poskytly pomoc na úrovni okresů a měst.

Na populární čínské mikroblogovací stránce Weibo, kde je hashtag na toto téma zobrazen 130 milionůkrát denně, více šanghajských rodičů sdílelo své příběhy o nuceném odloučení. Některým dětem odloučeným od rodičů byly teprve tři měsíce.

Jedna matka uvedla, že jí na 16 dní odebrali její tříleté dítě. Její dítě také dostávalo péči v centru Jinshan, kde batole dostalo vysokou horečku 40 °C kvůli nedostatku péče nemocnice a kašlalo nepřetržitě, řekla matka.

Další uvedla, že její nemocnice nekomunikovala o jejím synovi – ani ne dva roky starém – nekomunikovala čtyři dny v řadě a v sobotu jí poslala pouze jednu fotografii.

"Jeho oči byly plné slz," napsala. "Jako matce mi to zlomilo srdce."

'Nehumánní'

Ou Xi, pediatrička sídlící v jižním přístavním městě Guangzhou, uvedla, že způsob, jakým nemocnice na videích zacházela s dětmi, představuje nejméně pět psychických a fyzických zdravotních rizik.

Batolata by mohla spadnout z postelí pro dospělé nebo by jím mohla uvíznout hlava nebo končetiny v kovových tyčích rámu postele, napsala v článku svým téměř 2,5 milionům fanoušků Weibo.

Mnoho uživatelů Weibo dále zdůraznilo jeden klip, kde celá hlava dítěte zmizela pod bílou přikrývkou. To by mohlo být život ohrožující pro miminka stará jen několik měsíců, která se nenaučila, jak se převrátit, napsala Ou. Dítě se podle ní mohlo udusit tím, že mu látku přitiskli na nos a ústa. Položením více dětí na stejnou postel by mohlo dojít k jejich pádu na sebe, což by zvýšilo riziko udušení; ty které jsou starší se mohou bát, že je rodiče opustili; a nedostatek mytí nebo péče by mohl způsobit kožní problémy a vystavit děti dalším infekčním chorobám, dodala.

Pouze kojenci, kteří potřebují kritickou péči, by měli být odděleni od svých rodičů, řekla pediatrička.

Právník pro lidská práva z jižní Číny, který požádal o utajení svého jména z bezpečnostních důvodů, se rozzlobil, když se dozvěděl o situaci dětí.

"Pro úřady je nyní zvládnutí epidemie nade vše," řekl The Epoch Times a označil opatření za "velmi nehumánní."

"Používají název kontrola ohniska, aby si dělali, co chtějí, bez jakéhokoli právního základu," řekl. „Je to sabotáž zákona a morálních hodnot. Vytváří to humanitární katastrofu."

Ostatní matky, jejichž děti jsou ve stejné věkové skupině, jsou neméně pobouřeny.

„Jako matka ročního dítěte si netroufám představit, co tyto děti – a jejich rodiče – prožívají každý den. Jsou tak malí! Kdo může nést odpovědnost, pokud se něco stane,“ napsala jedena online a svůj příspěvek zakončil několika vykřičníky.

Šanghajskou městskou zdravotní komisi a Šanghajské městské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí nebylo možné v sobotu telefonicky kontaktovat, aby se k věci vyjádřily.

Hong Ning přispěl k této zprávě.

Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz)

Zdroj: theepochtimes.com

 

 

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.