Práce se svým vnitřním odporem

Autor: LEO BABAUTA.

Foto: Odpor není něco čeho bychom se měli bát, ale něco, co je třeba studovat, pochopit a zvládnout. (Public Domain)

Naučte se, jak se dívat dovnitř, když je pro vás těžké se pohnout vpřed

Když cítíme nějaký vnitřní odpor k nějakému úkolu, máme tendenci to odkládat – zkontrolovat e-mail, sociální sítě, dělat naše oblíbené rozptýlení nebo zaneprázdněnou práci. Děláme to všichni.

Často z toho uděláme něco špatného: „Chápu, že nejsem disciplinovaný a nejsem schopen se soustředit. Nejsem dost silný." Ale je to jen součást lidského bytí – všichni máme strach, pochybnosti a odpor zabudovaný v našich instinktech přežití.

Trik není odpor posuzovat, ale pracovat s ním.

Pojďme se bavit o tom, jak pracovat s odporem. Nejprve mi však dovolte ujasnit si některé rozdíly.

Důležité rozdíly při práci s odporem

Než začneme, musíme si ujasnit několik věcí:

Někdy máme odpor k věcem, které nám škodí.

To zahrnuje být zneužíván, dělat něco skutečně nebezpečného, nebo ​​vystavovat se nebezpečí. To je odpor, kterému je třeba naslouchat. Pokud vám bude ublíženo tím, že uděláte věc, vůči které se bráníte – poslouchejte odpor.

To, o čem zde mluvíme, je odpor k věcem, které skutečně chceme dělat, což by nám pomohlo. Zeptejte se tedy sami sebe: bylo by užitečné nebo škodlivé pracovat s mým odporem?

Někdy je užitečné dopřát si odpor.

Možná byste měli něco odložit a věnovat se hromadě jiných úkolů. Nechte nápady plynout. Jděte na procházku a dejte věcem volný průběh. Promluvte si o tom s ostatními. To, o čem zde mluvíme, jsou chvíle, kdy byste se chtěli skutečně postavit na odpor. Zeptejte se sami sebe: bylo by skutečně užitečné to na chvíli odložit?

Není zde nic správně nebo špatně. Nejste špatní nebo chybní, když cítíte odpor, ani když věci odkládáte. Nejste „lepší“, když se postavíte na odpor. Neexistuje žádná odpověď na odpor, který je správný nebo špatný. Vše je o tom, co byste chtěli dělat. Tak se zeptejte sami sebe: Co vlastně chci?

Pokud jste si položili výše uvedené otázky a odpovědi poukazují na to, že skutečně chcete úkol udělat a pracovat s odporem k plnění úkolu, pak skvělé! Pojďme si promluvit o tom, jak to udělat.

Jak pracovat s vnitřním odporem

Rámec toho je klíčový: nesnažíme se bojovat proti našemu odporu, dobýt ho nebo ho porazit. Pracujeme s odporem – jako týmový kolega. To je klíčový rozdíl, protože jde o posun ve způsobu, jakým se většina z nás staví ke svému odporu – obvykle to považujeme za špatné a něco, čemu se musíme buď vyhnout, nebo se toho zbavit. Co kdyby to mohl být spojenec?

Pokud dokážeme začít přebírat tento způsob myšlení, věci se stanou mnohem otevřenějšími, místo toho, aby byly napjaté a stresující.

S tímto nastavením mysli je zde návod, jak pracovat s odporem:

  1. Všimněte si ho

Rozhodujícím prvním krokem je všimnout si, že máte odpor. Možná si nevšimnete, jak se cítíte, ale všimnete si, že něco odkládáte nebo se tomu vyhýbáte. Dokážete si všimnout chvíle, kdy se od toho vlastně odvracíte? Dokážete se přistihnout při vyhýbání se nebo odkládání? Tady se děje kouzlo, pokud dokážete zachytit odpor, jak vzniká.

  1. Buďte zvědaví

Jakmile si uvědomíte odpor, který se právě děje, zastavte se na chvíli a vneste svou zvědavost. Jak se při odporu cítíte? Jaké pocity jsou přítomny a kde se nacházejí? Mění se pocity, jsou nesnesitelné, intenzivní, nebo je snadné být s nimi? Co se můžete naučit o tomto pocitu odporu?

  1. Povolit

Jakmile budete v daném okamžiku přítomni pocitům odporu, zjistěte, zda můžete jen dovolit, aby ve vás odpor existoval, aniž byste jej potřebovali změnit nebo opravit. Můžete to prostě dovolit? Dokážete se uvolnit s odporem?

  1. Vidět ho jako spojence

Co když odpor, místo aby byl něčím, čemu je třeba se vyhnout, byl přítelem na spolu jízdě? Co kdyby to byl učitel, který vám ukazuje něco o tom, čemu se bráníte? Co kdyby byl odpor známkou toho, že děláte něco smysluplného. Co když vás to povzbudí, abyste se k tomuto úkolu posunuli? Co kdyby vám odpor mohl pomoci na vaší cestě?

  1. Přejděte k úkolu

Pokud je odpor něčím, k čemu můžete přivést povědomí, zaujmout, nechat existovat a vytvořit s ním spojenectví, můžete s ním také koexistovat, když skutečně začnete plnit úkol? Úkol dokončit nemusíte, ale možná byste se k němu mohli posunout a udělat první krok. Začněte jednat, i když máte odpor stále u sebe. Buďte zvědaví, jaké to může být.

Je to tak jednoduché a stejně tak náročné. Cvičte s tím dostatečně často, abyste se mohli stát mistrem práce s odporem.

Zdroj: theepochtimes.com

Sdílet článek na sociálních sítích:

Facebook komentáře

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.