Stovky investorů přišly o své peníze, když investovalo s krypto podvodníkem Jiří Vokielem Čmolíkem. Ztráty investorů jdou i do několika stovek tisíc korun.
Moje zkušenost
Jako rodina jsme investovali asi 50 000 Kč do Kauri. Kolem 20 000 Kč v rámci splácení toho Edufinu. Pak jsme to raději utnuly. Nicméně na základě Čmolíkových slibů jsme za dalších 30 000 Kč přikupovali Kauri na ceně 70, 50 a 15 centů, protože Čmolík sliboval Neurorestart Latinská Amerika, listing na další směnárny, svou vlastní směnárnu, kde se měly platit poplatky v kauri a podle Čmolíkových slibů měla cena kauri vyletět na 5 dolarů (v určitém čase sliboval cenu 15 dolarů). Nic z toho nesplnil. Ptáte se mě jestli je to podvodník? Zcela jistě.
Matka samoživitelka přišla o 250 000 Kč
Investorka a matka samoživitelka Lucie K. přišla o 250 000 Kč poté co využila nabídky Čmolíka k „výhodné investici“. Teď toho lituje:
„Děkuji za Váš super článek a ráda se připojím i třeba k hromadné žalobě, kdybych věděla, že to má smysl.
Jirku sleduju od prvního Neurorestartu a přišel mi jako solidní chlap, co drží slovo, tak jsem investovala do projektů: Avatar, La Preciosa, Krypto Hotelu = z kterého měla být později privátní nemocnice pro onkologické pacienty , Latinské Ameriky a platila si 3roky Edufin s tím, že až půjdu na mateřskou, že budu mít solidní příjem z divident, které měly být garantovány 8% ročního zisku z hotelů.
Vše vypadalo super, než přišlo na výplatu divident, když se měly konečně vyplácet, tak se udělal opět nový ,,kulervoucí,, projekt Kauri a investoři dostali od Jirku kudlu pod krk a dostali na výběr buď odejdete nebo si necháte převést své investice na Kauri, vůbec se mi do toho nechtělo, tak jsem psala Jirkovi email, zda by to šlo udělat půl na půl, že mám v projektech hodně peněz (250.000kč) a to bohužel nešlo, tak pod nátlakem jsem tokenizovala na Kauri. Veliká chyba, jak bylo psané v článku, Kauri je teď úplně bezcenné a na burzách nefunguje. Pod článek se můžu podepsat, nefunguje nic ze slíbeného co Jirka Čmolík sliboval. Nefunguje ani Edufin, který měl fungovat jako spoření do projektů, až doplatíte cenu projektu, že vám bude zaslaná akcie.
Nejsem mstivý člověk, který by musel psát na druhého reference, ale když jsem se s chtěla s Jirkou domluvit, nereagoval na nic na sms ani emaily. Na Facebooku i z Instagramu odešel, takže nemáte ani možnost někam napsat komentář a dostat jakékoliv vysvětlení.
Moc mě to mrzí, teď jsem rok a půl starého syna, mizerný rodičák a díru po těžce naspořených rezervách.
Lidi prosím u Jirky V. Čmolíka neinvestujte, má to vše chytře vymyšlené, aby ho nešlo žalovat.“
Na sociální síti Viber tato investorka dodala:
„Je to hajzl a já čtvrt milionu v pr. Celý život škudlim, že až půjdu na mateřskou, tak budu mít dividendy a ono 💩 a teď mám co dělat s 10.300 kč měsíčně a ročním prckem. Podle toho co slíbil, tak bych měla krásnou investici, co by mi dorovnala příjem. 😭 ach jo“
Další komentáře investorů
Další investoři na Viberu sdíleli také své zkušenosti.
Investor Martin F. k podvodum Čmolíká říká:
„Jako kdyby to fakt nevyšlo, projekty zkrachovaly, tak neřeknu ani popel, je to investice a prostě risk, ale když někdo takhle ojebe lidi, to je fakt nefér. To jsem se bavil před 2 lety s paní, co tam dala v podstatě všechny svoje úspory.“
Investor Jan J. potvrzuje:
„Přesně, kdyby veřejne komunikoval říkal pravdu, je to risk se kterým jsme tam šli …tohle je ale zlodějům, vypadávání a sprostarna…vždyť tam šli lidé v důchodu“
Pan J. také poukázal na Jana Masnicu, který byl spoluzakladatelem projektu Kauri a který se na tomto podvodu podílel:
„V podstatě jsou oba podvodníci a může se Masnica bránit že by to slovo nepoužíval…ano protože ho to bolí, podrazili nás všechny a za naše peníze si tam Čmolda bydlí a vydělává, teď jen jak se k tomu postavit…medializovat to? Nebo oslovit Magdalenu? Nebo Bianku?“
Výhružky a nátlaky
Čmolík používá výhružek a nátlaku na investory, kteří žádají o finanční vyrovnání a nebo nedej bože řeknou, že chtějí veřejně sdílet své negativní zkušenosti. To je moment kdy Čmolík pošle na scénu právníky, kteří na daného investora spustí smršť nátlaků a právních výhružek s tím, že danému investorovi vysvětlí, že jeho žádost o finanční vyrovnání je ve skutečnosti „trestný čin vydírání s odnětím svobody až do výše dvou let a věc se bude řešit soudní cestou“. Už tak finančně okradený investor s vidinou toho, že by si musel ještě platit právní služby, tak se raději stáhne a nechá se Čmolíkem okrást.
Jedná paní investorka se mi svěřila s tím, jak ji Čmolík okradl o několik stovek tisíc Kč. Když se to Čmolík dozvěděl, tak tuto paní investorku kontaktoval a ona mi vzápěti napsala:
„Prosím o nezveřejňování mojí zpovědi, pan Čmolík mi napsal, že ho vydíráme a v tom já figurovat nechci. Taková já nejsem, chtěla jsem se pouze domluvit na vrácení mého vkladu a to bylo vše, víc od něj nechci. Takhle už jsem přišla o hodně peněz a ještě někde platit právníky na to já bohužel nemám.“
Zde bych chtěl práva neznalé investory uklidnit a infomovat, že není protizákonné sdílet negativní recenze, zkušenosti, nebo komentáře. Kdyby to bylo protizákonné, tak by všechny online platformy musely zakázat přidávání negativních komentářů a jak jistě víte, tak nic takového zakázáno není.
Na mě to také zkoušeli a nepochodili, protože vím, že jsem v právu a za svým vyjádřením si stojím.
Kdy jindy máme o podvodech Čmolíka mluvit, když ne teď? Kolik stovek, nebo tisíců lidí musí být ještě podvedeno, než se to začne řešit?
Čmolík pohrdá investory
Pro Čmolíka jsou investoři pouhým nástrojem jak dosáhnout svých cílů. Na jejich životech a osudech mu vůbec nezáleží. Jeho motto bychom mohli nazvat:
„Využít, zahodit, využít, zahodit.“
Podle investora Martina F. jsou pro Čmolíka investoři „polodementi“, protože mu skáčou na jeho podvody:
„Věřim tomu, že Honza to myslel dobře, ale že to myslel dobře Čmolík, tomu jsem přestal věřit když jsem ho poznal osobně a třeba jsme se chystali na vysílání, který jsem s ním v Kostarice měl a samozřejmě plán co a jak říct lidem aby kupovali mi říkal, že lidi jsou polodementní, … ty vole jako polodementní? Takže jsem si hned říkal, takže jsem byl polodement, že jsem investoval, ….lidi jsou polodementní, takže na ně musíš takhle …. to asi nezapomenu …. tak nějak mi to říkal.“
Čmolík se vzdává odpovědnosti
Tento podvodník tvrdí, že u British Asset LTD pracoval pouze jako zaměstnanec ve funkci manažera i přestože se celou dobu prezentoval jako úspěšný podnikatel, investor a majitel této firmy. Čmolík nikdy nepředstavil žádnou jinou osobu ve funkci majitele, nebo jednatele společnosti British Asset LTD. Za tuto firmu vystupoval pouze on sám.
Čmolík k tomu poslal vyjádření:
„Dovolte mi se k tomu krátce vyjádřit… za prvé si pletete moji osobu a společnost British Asset, respektive tyto dvě entity mylně spojujete do jedné, ve společnosti British Asset jsem působil na pozici manažera, nikoliv na pozici majitele.“
Teď dává od této firmy ruce pryč, protože podle jeho tvrzení u této firmy již nepracuje. Veškeré smlouvy a finanční urovnání vázané na tuto firmu si tak mají investoři vyřídit s touto neživou firmou British Asset LTD, sídlící v daňovém ráji Marshallových ostrovů s anonymními vlastníky a nulovou zákaznickou podporou.
Tohle je stará technika podvodníků z 90. let kdy přepisovali své firmy za úplatu na bílé koně (bezdomovce, feťáky) a pak tvrdili, že v daném podvodu figurovali pouze jako zaměstnanci/dodavatelé, aby se vyhnuli trestněprávnímu stíhání za své podvody.
Podvedený investor Martin F. k tomu říká:
„To by chtělo zjistit z nějakýho katastru v Kostarice. Ještě když jsem byl v Kostarice, bylo všechno napsaný na něj jako na fyzickou osobu a všechno vypadalo, že BA je jen zástěrka. Teď Údajně on už není v BA. Čmolík je na tohle moc chytrej a my jsme se nechali oblbnout jeho kecama, protože je to extrémě dobrej manipulátor. My legálně podle mě nemůžeme nic, protože v ruce máme jen nějaký papír co se jmenuje „akcie“ a smlouva? To co jsme zaškrtli na nějakých stránkách, který už neexistujou?“
Další podvedený investor Jiří K. potvrzuje to, jak se Čmolík vyvázal ze svých finančních závazků vůči investorům a jak nedodržuje podmínky investičního plnění:
„Zdravím všechny, taky bych se připojil i když si myslím že Honza Masnica nám nic důležitého neřekne. Čmolík se ze všeho vyvázal a odpovědnost hodil na British Asset..ale nebyl schopný mi říci kdo společnost vlastní..jen se mi ozvala nějaká paní Alton..ale nikdo neví jestli je to vůbec reálná osoba.. Já mám dvě VIP smlouvy..s garancí odkupu a nezávislé na hodnotě kauri.. Letos dividendy nezaplatil žádné čím nedodržel smluvní podmínky a řeším s ním vyplacení vkladu.. moc nadějí tomu ale nedávám. Ozval se mi nedávno až když jsem mu pohrozil medializací a tím že by se mohlo spojit více lidí. To by asi na něj mohlo platit. Z Masnici to chce dostat co nejvíc info.“
Takže investoři, pokud si myslíte, že vám Čmolík něco dluží, tak se podle jeho slov „pletete“.
Můžete si být jisti tím, že někdo kdo takhle změní prezentaci sebe sama se s vámi nikdy nebude chtít finančně vyrovnat a také nikdy nevyrovná. Pro něj jste jenom „polodementi“, kteří mu naletěli.
Současná situace ohledně Kauri
Kauri je zcela bezcenná kryptoměna a investoři své peníze již neuvidí. Pár dní před Vánoci se také změnil status webu kauricrypto.com na „Stránky v rekonstrukci“:
To je pouze přechodná fáze, aby lidé nepanikařili. Nejspíš už má Čmolík plné zuby dotazů poškozených investorů ptajících se, proč nebylo splněno to, co bylo slíbeno a proč již Kauri není na žádné burze a je tím pádem úplně bezcenné.
Upřímně pochybuji, že si někdo kazí Vánoce a vánoční svátky tím, že teď rekonstruuje Čmolíkovi stránky. Až investoři úplně zapomenou na Kauri, tak stránky pravděpodobně přestanou existovat úplně.
Slovo závěrem
Podle společnosti Solidus pro monitorování rizik na blockchainu bylo od začátku ledna do 1. prosince spuštěno téměř 118 000 podvodných tokenů. Jde o tokeny ležící na různých blockchainech včetně BNB a ETH.
Zpráva tvrdí, že BSC Chain je na tom nejhůř, přičemž 12 % všech tokenů BEP-20 je podvodných. Na Ethereu je pak údajně 8 % podvodných tokenů ERC-20.
- Nejoblíbenějším typem podvodného tokenu byl honeypot, což je chytrá smlouva o tokenu, která kupujícím neumožňuje prodej.
- Rug pull je typ podvodu, kdy jednotlivec nebo tým vytvoří token, napumpuje jeho cenu, odčerpá veškerou hodnotu z projektu a token padá na nulu.
Kauricoin (ERC-20 token), který založili podvodníci Jiří Vokiel Čmolík a Jan Masnica splňuje obě tyto definice. Čmolík udělal haloo efect, kdy lidem nasliboval mnoho projektů a cílů. Po napumpování peněz investory, tito dva podvodníci začali ve velkém rozprodávat své Kauri a získali za ně kryptoměny s reálnou hodnotou (nejdřív BTC a pak USDT), čímž stonásobně znehodnotili investice investorů. V současné době navíc není investorům umožněno prodat své Kauri.
Jeden z největších krypto podvodníků Samuel Bankman-Fried, jež založil kryptoburzu FTX, již sedí v base a hrozí mu 115 let vězení. Po dalším krypto podvodníkovu Do Kwonovi, který založil kryptoměnu LUNA již pátrá interpol. Je tedy jen otázkou času kdy podvodníci Čmolík a Masnica usednou na lavici obžalovaných a budou těmto dvěma pánům dělat společnost.
Co k tomu dodat? Jirka je prostě mistr Schluss:
Poznámka: Jména byla v tomto článku zkrácena a anonymizována, protože investoři se obávají právních, finančních a jiných postihů ze strany Čmolíka.
Facebook komentáře