Sobota , 10 června 2023

Rusko (SSSR) několikrát žádalo o vstup do NATO

Možná vás to překvapí, ale Rusko (SSSR) několikrát žádalo o vstup do Severoatlantické aliance (NATO). Nikdy však ke skutečné dohodě se Západem nedošlo.

V knize O světě křivých zrcadel 2 od Valerije Pjakina se můžeme na straně 116 dočíst:

„V roce 1954 SSSR požádal o členství v NATO, což bylo odmítnuto. Tato skutečnost jasně ukazuje, že navzdory prohlášení, že založená organizace má obranný charakter, byl ve skutečnosti vytvořen agresivní blok. Kdyby to bylo jinak, k likvidaci hrozby útoku ze strany SSSR by jednoduše stačilo začlenit Sovětský svaz do NATO, čímž by ozbrojené síly SSSR spadaly pod kontrolu těch zemí, které se útoku obávaly. Pokud ovšem tyto země útok samy plánovaly, pak SSSR nemohl být zahrnut do jejich vojenské organizace, protože jeho přítomnost v organizaci znemožňovala přípravu a realizaci agrese proti němu.“

V roce 2000 se ruský prezident Vladimír Putin zeptal George Robertsona, generálního tajemníka NATO: „Kdy nás pozvete, abychom se přidali k NATO?“ Robertson Putinovi odpověděl: „NATO nezve státy, aby se přidaly k NATO, nýbrž země samotné podávají žádost o začlenění se do Aliance.“ Putin odvětil: „My nestojíme v řadě se spoustou zemí, na kterých nezáleží.“

Putin se snažil dohodnout v roce 2000 s prezidentem Billem Clintonem, jestli by bylo možné aby se Rusko stalo členem NATO. Clinton, řekl Putinovi, že proti tomu nic nemá, ale americká administrativa znervózněla. Pro vstup do NATO byly stanovené takové podmínky, které byly pro Putina neakceptovatelné. V tom okamžiku si Putin uvědomil, že by se Rusko vstupem do NATO vlastně stalo vazalem USA:

"Jakmile se země stane členem NATO, pak se jen velmi těžko brání tlaku takového velkého lídra, jako jsou USA. Na územích takových států se pak mohou lehce objevit systémy protiraketové obrany, nové základny nebo útočné komplexy," řekl Putin.

Putin posléze odmítl vstup do NATO, protože se obával příliš velkého politického vlivu USA na Rusko:

"NATO vzniklo jako nástroj studené války pro boj se Sovětským svazem a Varšavskou smlouvou. V současné době neexistuje ani Sovětský svaz ani Varšavská smlouva, ale NATO ano. Vzniká otázka: Proč? Odpověď je jen jediná: Ať už tvrdí cokoliv, NATO je nástroj vnější politiky USA," prohlásil Putin.

Z historických údajů tedy víme, že chyběl malí krůček a Rusko mohlo být naším spojencem. Putin však nechtěl akceptovat podmínky, které  NATO Rusku uložilo.

Sdílet článek na sociálních sítích:

Facebook komentáře

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.