Počasí i vládní opatření pomalu začínají nahrávat výletům do přírody a na hory. I děti jistě ocení změnu, vyrazte s nimi proto na nějakou dlouho procházku po hřebenech a lesích nejbližšího pohoří. Připravili jsme pro vás přehled oblečení, které byste rozhodně neměli zapomenout.
Kalhoty jsou základ
Je-li počasí bez deště a vlhkosti, největší službu na jaře a v létě udělají obyčejné tepláky. Děti se v nich lehce pohybují, zahřejí a jejich údržba je jednoduchá a rychlá. Dnes už i dívčí tepláky vypadají stylově, tak se nemusíte bát, že je vaše holčička bude odmítat.
Pro chladnější počasí, přeháňky či vítr jsou lepší volbou softshellové kalhoty, které proti všem přírodním živlům spolehlivě ochrání, a ještě rychle schnou. Dobrým nápadem je také vybavit se náhradními kalhotami, pokud plánujete opravdu dlouhý pobyt v přírodě. Případně si do batohu přihoďte ještě alespoň chlapecké či dívčí legíny, které se dají pod kalhoty podvléci a v největší nouzi použít i jako samostatné oblečení.
Teplé ponožky a první vrstva
Ideální volbou jsou jistě ponožky z merino vlny s odpovídající gramáží. Tento druh materiálu totiž hřeje i když provlhne, rychle schne a je antibakteriální. Z merino vlny se také vyrábí nepřeberné množství triček, dětských bodýček nebo podvlíkaček.
Do přírody mnoho vhodnějšího oblečení nenajdete. Vyrážíte-li často, alespoň jeden set merino prádla a ponožek pro děti pořiďte. Cena je sice vyšší, ale vyplatí se. Na trhu je navíc velké množství chytře řešených rostoucích kousků, které vydrží i několik let.
Střední a svrchní vrstva
Další vrstvy už musíte zvážit podle počasí, nejlepší cestou je ale zvolit více vrstev a ty postupně sundávat či přidávat. Určitě by neměla chybět teplá mikina, ideální volbou je například fleece, softshellová či jiná nepromokavá bunda. Chlapecké i dívčí softshellové bundy se dnes vyrábí v mnoha provedeních, ať už designu nebo kvality a tloušťky materiálu. Vybírejte proto pečlivě.
Za zvážení stojí také teplá vesta, které může být skvělým řešením pro slunečné dny s ještě studenými rány a přelom jara a léta. Vesty se vyrábí také z mnoha různých materiálu a dobře se kombinují se zmíněnými fleecovými mikinami.
Rukavice, čepice a nákrčníky
Hory jsou nevyzpytatelné a vy byste na to měli být vždy připraveni. I v létě nesmíte zapomenout čepici, lehké rukavice a multifunkční nákrčník, který se dá využít všemi možnými způsoby – čepice, obvaz, gumička do vlasů či čelenka na uši.
Rukavice se vám možná v létě budou zdát jako zbytečné, ale chystáte-li se například do Alp, do batohu či kufru je určitě přihoďte. Není výjimkou, že i uprostřed léta klesá teplota ve výškách k bodu mrazu.
Batůžek pro zkušené
Pokud děti začnou chodit samy, je dobré vést je k zodpovědnosti a naučit je nosit vlastní malý batůžek, kam si schovají malou svačinku, lahev s vodou a čepici nebo ponožky do zásoby. Takový náklad většinou mnoho neváží a děti naopak bude bavit, že si mohou nést vlastní vybavení. Dětský turistický batoh vybírejte pečlivě, aby se dětem pohodlně nosil a nepodepsal se na jejich držení těla.
Malý lehký batůžek mohou děti klidně nosit už pár měsíců po tom, co se naučí chodit. Ve třech letech už zvládnout i větší náklad, když je k tomu dlouhodobě vedete.
O botách na závěr
Pokud chcete s dětmi vyrážet na hory a do přírody pravidelně a intenzivně, neobejdete se ještě bez jedné zcela zásadní věci – kvalitních bot. Ty by měly splňovat hned několik funkcí. Měly by mít odpovídající velikost, neklouzat na mokrém povrchu, disponovat kvalitním vzorkem podrážky a být alespoň částečně nepromokavé.
Boty také vždy nejprve odzkoušejte na kratších procházkách, aby je dítě rozchodilo a nestalo se, že mu pak na celodenním výstupu rozedře paty do krve. Věřte, že tak byste mu znechutili celé výletování na hodně dlouhou dobu.
Pár drobností závěrem
Zapomenout byste neměli také na pláštěnku, která vás zachrání v těch nejprudších deštích, náhradní ponožky a možná i náhradní tričko, kdyby se dítě příliš zpotilo nebo promoklo. O přípravě svačinek, pití a motivačních dobrůtek zase někdy jindy!
Facebook komentáře