Pondělí , 27 března 2023

Stručná historie lisování a vstřikování plastů

Díky technologii vstřikování a lisování plastů dnes máme spoustu produktů sloužících lidstvu.

Zatímco moderní společnost by nebyla tam, kde teď je bez vynálezů, jako jsou počítače a automobily, tato zařízení by neexistovala bez pokročilých výrobních procesů, jako je vstřikování plastů. Ve skutečnosti vývoj technologií vstřikování plastů a podobných metod, umožnilo vynalézt moderní technologická zařízení.

Výrobci vstřikování plastů nabízejí cenově výhodná, kvalitní plastová řešení, která byla a stále jsou používána v řadě případů. Plast se stal jedním z nejpoužívanějších materiálů, který nabízí vysokou úroveň trvanlivosti a odolnosti proti korozi.

Jak vzniklo vstřikování plastů?

Proces vstřikování plastů sahá až do roku 1870, kdy byl vynalezen a patentován první vstřikovací stroj. Isaiah a John Hyattovi byli vynálezci tohoto stroje, který se používal k formování knoflíků, hřebenů a podobných předmětů. To bylo výrazným začátkem průmyslové výroby plastů.

Původní lisovací stroj byl založen na poměrně jednoduchém mechanismu. Proces vylepšili němečtí vědci, kterým se podařilo vytvořit méně hořlavé roztoky vyvinutím rozpustných forem acetátu celulózy.

Během třicátých let, které byly obtížným obdobím pro mnoho lidí na celém světě, zaznamenal průmysl plastů obrovský pokrok. V té době byly vynalezeny jedny z nejznámějších termoplastických materiálů jako jsou polyvinylchlorid (PVC), polystyren a polyolefiny. Díky tomu vznikla hračkářská společnost LEGO, která jako první od roku 1932 zahájila masivní využití strojů pro vstřikování plastů.

Jak postupovalo vstřikování a lisování plastů během druhé světové války?

Druhá světová válka měla na lidstvo velmi škodlivý dopad. Na druhé straně to však také byly doba průmyslového pokroku a rozvoje. V této době zaznamenala značnou poptávku různá průmyslová odvětví, jako je výroba v oblasti vojenství, letadel a automobilů. Bylo potřeba, aby odvětví výroby plastů dodávalo nákladově efektivní a přitom kvalitní materiály a komponenty v masovém měřítku.

Následky 2. světové války však také zanechaly některá odvětví v nepříznivé pozici. V řadách materiálů, jako je například pryž, byl značný nedostatek, a proto byla ještě větší poptávka po cenově dostupné alternativě – plastech.

Vstřikování plastů a plastové materiály si udržely svou oblibu po válce a během celé poválečné průmyslové revoluce. Poněvadž  největší výhodou tohoto výrobního procesu byla ve velkém měřítku pokaždé nákladově efektivní výroba z kvalitních komponentů, která se stala nedílnou součástí moderní ekonomiky.

Co se stalo dále se vstřikováním plastů?

Dalším pokrokem v procesu vstřikování plastů se stal rozvoj Šnekového vytlačovacího stroje. Vytvořením tohoto stroje získal James Watson Hendry, americký vynálezce, větší kontrolu nad procesem vstřikování. Výsledek? Plastové výrobky měly vyšší kvalitu.

Jeho další vynález však přinesl významnou změnu v průmyslu vstřikování plastů. Konkrétně do tohoto výrobního procesu zahrnul plyn, což mu umožnilo vytvářet plastové výrobky, které byly duté, dlouhé a komplexní.

Plastikářský průmysl nakonec převzal otěže ocelářského průmyslu, protože byl schopen mnohem dostupněji a rychleji vyrábět lehké, ale zároveň pevné plastové komponenty.

Jaká je budoucnost lisování a vstřikování plastů?

V dnešní společnosti se vstřikování plastů používá v mnoha průmyslových odvětvích a nabízí řadu výhod včetně nákladové efektivity, odolnosti a spolehlivosti. Samozřejmě nyní tento proces se posunul kupředu, díky technologickému pokroku a počítačům, které umožnily výrobu přesnějších plastových forem.

V důsledku celosvětového úbytku nerostných surovin, konkrétně ropy z které jsou vyráběny plasty, někteří výrobci plastů přechází na ekologická řešení z plastového odpadu. Jedním z těchto průkopníku vstřikování plastů je společnost Incot, která říká, že tímto způsobem výroby přispívá k ochraně přírody.

Jaký je důvěryhodný výrobce vstřikování a lisování plastů?

Lisovna plastů Incot již roky zdokonaluje vlastní postupy lisování a vstřikování plastů a začleňuje průmyslové pokroky. Jedná se o důvěryhodnou společnost působící na národních i mezinárodních trzích, která má kapacitu pro výrobu plastových komponentů ve velkém měřítku.

Mají tým zkušených inženýrů, designérů a techniků pro lisování a vstřikování plastů. Za roky své působnosti získali jedinečnou pozici na trhu ve výrobě plastových výrobků podle přesných specifikací klienta. Jejich specializací je také výroba plastových polotovarů. Pokud tedy hledáte důvěryhodnou společnost v oblasti lisování a vstřikování plastů, Incot je vaše nejlepší volba.

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.