Článek aktualizován dne 27.11.2024
Evropská unie přichází s novou směrnicí, která už nyní vyvolává bouřlivé reakce mezi tvůrci obsahu i zastánci svobody slova. Tato směrnice, transponovaná do českého právního řádu prostřednictvím zákona č. 132/2010 Sb., stanovuje povinnost každého autora audiovizuálního obsahu registrovat se u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Změna, která na první pohled vypadá jako formalita, ve skutečnosti otevírá dveře k rozsáhlé cenzuře a posilování kontrolních mechanismů nad veřejným prostorem.
Co nová směrnice přináší?
Podle novely zákona bude muset každý tvůrce audiovizuálního obsahu povinen předem hlásit svou činnost RRTV. To zahrnuje nejen profesionální tvůrce, ale i amatérské youtubery, streamery, vloggery nebo influencery, kteří vytvářejí videa pro veřejnost. Nezaregistrování se u RRTV může vést k pokutám nebo dokonce k zákazu činnosti.
RRTV ve svém dokumentu uvádí:
„Uvedená směrnice, která byla do českého právního řádu transponována prostřednictvím zákona č. 132/2010 Sb., o audiovizuálních mediálních službách na vyžádání, v aktuálním znění, se vztahuje rovněž na fyzické osoby, které vytvářejí audiovizuální mediální obsah (např. vloggeři, influenceři) a nabízejí jej na platformách typu Instagram, Facebook, TikTok apod., pokud jimi poskytovaná služba naplňuje definiční kritéria audiovizuální mediální služby na vyžádání (dále AVMSnV). Audiovizuální obsah tvůrců prezentujících se na sociálních sítích se stává AVMSnV, jestliže je tato služba provozována jako hospodářská činnost, tedy, když tvůrce svou činností sleduje generování zisku; dále, když hlavním účelem služby je informovat, bavit nebo vzdělávat širokou veřejnost, resp. oslovovat širokou veřejnost prostřednictvím audiovizuálních obsahů, které jsou pod redakční kontrolou tvůrce; a rovněž, když tvůrce jako podnikatelský subjekt sídlí v České republice. Pokud tvůrce audiovizuálního mediálního obsahu uvedená kritéria splňuje, pak je jeho povinností oznámit poskytovaní služby dozorovému orgánu, kterým je v ČR Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (dále RRTV).“
To znamená, že pokud například publikujete videa na Facebook (i nekomerčně), tak podle této směrnice můžete být braní jako vlogger a měli byste se nahlásit RRTV. V tom případě se však bavíme miliónech lidí, kteří by se do RRTV měli zaregistrovat a v případě, že to neudělají, tak jim hrozí kriminalizace a vystavování pokutám.
Dovedu si živě představit, že pokud vypukne další pandemie – a vidíme, že WHO už se na ní připravilo, tak pokud budete svým obsahem protestovat videem proti vládním opatření, tak si vás RRTV popotáhne a bude vás perzekuovat za to, že publikujete jako neregistrovaný tvůrce obsah, který je navíc v rozporu s touto směrnicí a je pokládán za „dezinformaci“.
Mimochodem RRTV s Evropskou komisí přímo spolupracuje a ve svém dalším dokumentu se hned v úvodu chlubí, že bojuje proti dezinformacím:
„Krize COVID-19 jasně dokládá, jaké hrozby a výzvy představují pro naše společnosti dezinformace. „Infodemie“ – rychlé šíření falešných, nepřesných nebo zavádějících informací o pandemii – představovala značná rizika pro zdraví osob, systémy veřejného zdraví, účinné krizové řízení, hospodářství a sociální soudržnost. Pandemie také zvýšila
úlohu, jakou v našich životech hraje digitální technologie, a způsobila, že tato technologie stále zásadněji ovlivňuje to, jak pracujeme, učíme se, navazujeme vztahy, zajišťujeme své hmotné potřeby a zapojujeme se do občanské diskuse. Zvýšila také význam zajištění toho, aby online ekosystém byl bezpečným prostorem, a prokázala, že i přes značné úsilí, jež bylo doposud vynaloženo, existuje naléhavá potřeba většího nasazení v boji proti dezinformacím.“
Proto vůbec neočekávejte, že toto nařízení vzniklo kvůli „ochraně dětí, spotřebitelů, skupin a jednotlivců“, jak RRTV ve svém dokumentu uvádí, nýbrž jako nástroj v boji proti „dezinformátorům“.
RRTV získává díky této směrnici větší pravomoci, například možnost hodnotit, zda obsah splňuje požadavky na „vyváženost“ či „etiku“, což jsou pojmy velmi volně definované a snadno zneužitelné.
Cenzura pod rouškou regulace
Pod záminkou „ochrany“ směrnice zavádí faktickou kontrolu nad obsahem publikovaným na internetu. Kritici upozorňují, že jde o nebezpečný precedent, kdy stát a nadnárodní organizace získávají možnost regulovat, co smí být zveřejněno.
Takový zásah do svobody projevu připomíná praktiky totalitních režimů, kde byla média přísně kontrolována a nepohodlné názory umlčovány. Ve jménu „boje proti dezinformacím“ může dojít k tomu, že jakýkoliv kritický názor vůči státu, vládě nebo Evropské unii bude potlačen.
Toto by byla jistě velká legrace, kdyby to nebylo tak blízko pravdě. Už dlouho mi neběhal mráz po zádech při sledování nějakého videa. Jsem zděšena! @P_Fiala pic.twitter.com/xTuPm9LhOM
— Jsem Zděšena! (@JZdesena) November 24, 2024
Tvůrci obsahu již nyní pod tlakem totální kontroly
Nové nařízení vyvolalo vlnu nevole mezi tvůrci obsahu, kteří varují, že zbytečná byrokracie a riziko cenzury odradí mnoho z nich od další činnosti. Malí tvůrci, kteří nemají prostředky na právníky nebo administrativní podporu, mohou být novými pravidly přímo znevýhodněni.
Krajskelisty.cz píšou: „Postihy, pokuty. To je jedna dimenze nové povinnosti. Něčí třináctiletý potomek se rozhodne trhnout ze světa po vzoru ostatních youtuberů miliony ve valutách a dá si s několika málo odběrateli na kontě monetizovat obsah. Sice nevydělá ani korunu, ale úřady už na něj, malého předpubertálního milionáře, budou mít bič.“
První influenceři dostali možnost si vyzkoušet, jak vypadá totální kontrola RRTV.
Mediar.cz píše: „Radní na minulém zasedání vyzvali influencerky Patricii Pagáčovou, Michaelu Maurerovou a Natálii Myslivcovou k vysvětlení, proč se neevidovaly jako poskytovatelky audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání, které provozují na síti Instagram. Podobným výzvami rada pro vysílání častovala v posledních měsících řadu dalších tvůrců.“
Cesta k totalitě?
Mnoho odborníků i občanských iniciativ varuje, že jde o další krok k centralizaci moci a omezení individuálních svobod a práv jednotlivců. Z historie víme, že podobné zákony postupně ukrajují svobodu projevu a nahrazují ji kontrolovaným a manipulativním informačním prostředím.
„Může to být bič proti svobodně tvořícím autorům, kterým můžou hrozit pokuty a soudní popotahování. Stejná povinnost platí už od loňského roku na Slovensku, kde ale ještě navíc evidenci u tamní vysílací rady zpoplatnili,“ říká mediální expert Jan Potůček.
Další názory na tento zákon si můžete poslechnout od Matouše Svobody a Františka Kubáska:
Právní pohled
Jak bylo výše řečeno, tak jedná se o směrnici EU, která v našem právním prostředí byla povýšená na zákon číslo 132/2010 Sb. Pořád však platí ústava, která lidem garantuje svobodu projevu. A pokud je nějaký zákon v rozporu s ústavou, pak je z právního pohledu protiústavní a tudíž neplatný, protože ústava je vždy nadřazena zákonu. Tohle je základní násobilka právní školy. Zeptejte se na to jakéhokoliv právníka. Potvrdí vám to.
Zákony vzniky od toho, aby doplňovaly pravidla ústavy a nikoliv proto, aby byly v přímém rozporu s ústavou.
Ústava tedy říká: „1) Svoboda projevu a právo na informace jsou zaručeny. (2) Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu. (3) Cenzura je nepřípustná.“
Proto pokud se musíte někam registrovat, abyste se mohli „svobodně projevit“, tak se ve skutečnosti o žádnou svobodu projevu nejedná, ale jedná se o totální kontrolu nad vašimi myšlenkami, projevy a činy.
Co můžeme dělat?
Proti zavádění těchto pravidel je nezbytné se postavit. Informujte své okolí, kontaktujte své politické zástupce a zapojte se do veřejné debaty. Svoboda slova je jedním z klíčových pilířů demokratické společnosti a její ztráta by znamenala, že můžeme upadnout do totality k čemuž celá EU směřuje.
Novinář a publicista František Kubásek z projektu Nekorektně sepsal proti této směrnici EU petici s názvem „PROTI TOTALITNÍ BUZERACI INTERNETOVÝCH TVŮRCŮ!“, kterou můžete online podepsat.
Současně také kontaktujte vlastenecké politiky a neustále jim připomínejte, aby proti tomuto fašistickému zákonu bojovali.
Závěr
Nyní jsou v hledáčku tvůrci videí. Nicméně zde už je jenom krok k tomu, aby se stejná pravidla začala týkat i všech médií píšících články! Už teď nejspíš soudruzi z EU chystají novou směrnici, která nařídí všem médiím se zaregistrovat a podrobit se „bezpečnostní prověrce“ na základě které získají licenci s oprávněním dál publikovat články. Weby (především alternativní média), které tuto licenci nezískají budou muset do 24 hodin svou činnost ukončit.
Vítejte dámy a pánové v systému Total Control! Uběhly čtyři roky od Covidu a postoupili jsme k totalitě neskutečných rozměrů. Covid-19 byl čistým testem vaší poslušnosti a toho kolik si necháte vzít práv. S pandemií to nemělo nic společného. Šlo o to zlomit vašeho ducha, abyste pak snáze přijali totalitní zákony.
Nová pravidla jsou varovným signálem, že cesta k totalitě nemusí být lemována tanky a barikádami, ale nenápadnými nařízeními pod záminkou „ochrany dětí a spotřebitelů“. Je na každém z nás, abychom se rozhodli, zda chceme žít ve světě, kde je naše slovo cenzurováno, nebo v prostředí skutečné svobody a plurality názorů.
Proto podepište petici a sdílejte tento článek dříve, než vám jej také zakážou číst.
Facebook komentáře