Autor: Martin Kirschner.
Rodina Tomáše Bati se obuvnictví věnovala celá staletí. Již od roku 1667 se jeho pra předek Lukáš Baťa začal živit ševcovstvím. O další dvě století se narodil Tomáš Baťa 3.dubna 1876 ve Zlíně. Jelikož obuvnictví v jeho rodině mělo dlouhou tradici, rozhodl se, že se bude věnovat stejnému oboru.
Začátky podnikaní
Zlom v jeho životě nastává 24. Srpna 1894 kdy se svými dvěma sourozenci Annou a bratrem Antonínem zakládají ve Zlíně malou obuvnickou dílnu. Podnikání se moc nedařilo, protože jeho dílna produkuje drahé kožené boty, které jsou pro běžné lidi nedostupné.
Baťa se proto rozhodl vyrábět masově plátěné boty (tzv. Baťovky), které by si v té době mohl dovolit pořídit každý. Razil heslo „Boty do každé rodiny“. V roce 1900 postavil první výrobní budovu, která zaměstnával 120 lidi a nechal do ní navést šicí stroje, které vyráběli obuv. Díky reklamě se staly Baťovky hitem a Tomáš Baťa přemýšlel jak rozšířit a zefektivnit výrobu, aby dokázal pokrýt sílicí poptávku.
Vydal se proto do USA, aby se naučil nejmodernějším výrobním postupům. Nechal se zaměstnat v továrně Ford jako běžný dělník, aby zjistil, jak funguje pásová výroba a americký management vedení výroby. Na jaře roku 1905 se vrátil do Zlína s nákresy na postavení výrobních hal a nechal objednat výrobní stroje přímo z USA.
V roce 1908 kdy zemřel jeho mladší bratr Antonín, zůstal Tomáš Baťa jediným vlastníkem firmy T&A Baťa a jeho hlavním cílem byl zaměřit se na rozšíření výroby Baťovek. S tím jak vznikala migrace nových pracovních sil, tak začal řešit problém kde umístit všechny nově příchozí dělníky. Začal proto s výstavbou Baťových domků, které stojí dodnes a ve kterých potomci bývalých Baťových dělníků stále žijí.
Období 1.světové války
Začátkem první světové války dostala firma zakázku na výrobu 50 000 párů vojenských bot pro Rakousko-Uherskou armádu. Počet pracovníků rychle rostl a Baťovi se podařilo ve válečném období mezi lety 1914-1918 počet svých pracovníků zdesetinásobit. Na konci války činila denní výroba 6000 párů obuvi denně. Baťa také koupil vlastní koželužnu a zakoupil velkostatky, které zásobovali jeho výrobu dřevem a jeho zaměstnance potravinami.
Díky vlastní výrobě surovin ušetřil na nákladech. Proto také jeho firma začala otevírat vlastní prodejny po celém státě jako třeba ve Zlíně, Praze, Liberci, Vídni a Plzni.
Poválečné období
Po skončení první světové války Baťova firma začala trpět odbytovou, finanční a výrobní krizí převážně kvůli chybějícím válečným zakázkám. Slábla také koupěschopnost obyvatelstva a zahraniční obchod stagnoval. Baťa se proto rozhodl vyprázdnit přeplněné sklady tím, že snížil cenu obuvi o 50% s tím, že dělníkům byla snížená mzda o 40%.
Ačkoliv dělníci proti takovému opatření v roce 1919 vyhlásili stávku, tak díky tomu, že Tomáš Baťa vlastnil vlastní výrobu potravin a jiných produktů, tak nabídl dělníkům zároveň 50% slevu na podnikové výrobky, čímž se mu podařilo přestát krizi a stávku zaměstnanců.
Po zvládnutí krize se Tomáš Baťa začal orientovat na zahraniční obchod. V zahraničí budoval obchodní síť prodejen a svou konkurenci likvidoval tím, že prodával své boty pod konkurenční cenou.
Vzdělávací systém
Baťa vytvořil rozvětvený vzdělávací systém. Své zaměstnance motivoval k využívání zdokonalovacích kurzů celoživotního vzdělávání, zřídil pro ně odbornou školu (Baťova škola práce pro Mladé muže a Mladé ženy). Jako starosta Zlína prosadil zavedení experimentálních forem veřejného školství (zlínské pokusné školství).
Ti nejlepší z celého podniku měli možnost po pracovní době navštěvovat Baťovu školu práce k získání vyšší kvalifikace, vyšší odbornosti, mohli se věnovat výuce cizích jazyků. V této škole viselo Baťovo heslo:
„Neříkej mi, že to nejde – řekni mi, že to neumíš“
Tomáš Baťa
Baťova škola práce vychovávala nové podnikatele a kapitalisty, takzvané Tomášovce budoucí elitní ředitele. Baťa byl přesvědčen, že aby zem mohla být bohatá, tak musí vytvořit vysoké standardy pro kulturu podnikání. Sám školu osobně navštěvoval a učil žáky, jak být úspěšný v podnikání. Dneska bychom mohli říct, že Tomáš Baťa byl něco jako kouč osobního rozvoje pro nové podnikatele.
„Konejme jen takovou práci, která slouží veřejnosti. Obchod je služba lidu. Čím důkladněji pochopí obchodník tuto pravdu, tím více bude rozšiřovat okruh lidí, kteří budou stát o obchodní spojení.“
Nově vychované podnikatele dosazoval do vedení poboček po celém světě. Vytvořil pro ně systém samostatných oddělení se zodpovědným vedoucím. Tento styl panoval všude od dílen přes obchod až po nejvyšší vedení. Vedoucí tak mohli přímo zasahovat do řízení firmy. Změnil jejich myšlení a udělal z nich podnikatele. Každý byl motivován k samostatnému myšlení, aby s co nejmenší námahou dosahoval nejlepších výkonů a snažil se o co nejvyšší zisk.
Rozkvět Baťova impéria
V roce 1923 měla síť prodejen 123 poboček. Tomáš Baťa se rozhodl také kandidovat na starostu Zlína a vyhrál. V té době zastupoval heslo: „Chci pracovat pro všechny. Bojovat proti bídě.“
Výroba dál vzrůstala a v roce 1925 pracovalo v Baťově koncernu 5200 zaměstnanců. V prvním sestaveném desetiletém plánu si Tomáš Baťa stanovil denní výrobu 100 000 párů bot. Nicméně tento výrobní plán se mu podařilo po roce zdvojnásobit.
Pokud se podíváme na stav podniku až k roku 1932, tak ten dosáhl kolosálních světových rozměrů. V té době Tomáš Baťa zaměstnával 31 235 pracovníků (z toho 23 906 ve výrobě a 7 329 v prodejnách). Jeho zahraniční prodejny, továrny a sesterské společnosti působily v 54 zemích světa.
Připravovaný film Baťa
V polovině příštího roku se bude točit film Baťa, který bude vyprávět o životě Tomáše Bati a o tom, jak se z obyčejného ševce stal podnikatel globálních rozměrů. Odhadovaný rozpočet tohoto filmu bude kolem 85 milionů korun. Hlavní roli Tomáše Bati v tomto filmu ztvární Martin Hofmann, hvězda seriálu Most.
Film Baťa bude žánrově velmi podobný seriálu já Mattoni, takže jestli se vám tento seriál líbil, tak shlédnout film Baťa pro vás bude příjemnou povinností. Uvidíte v něm vrcholy a pády, které u velkých podnikatelských projektů bývají časté. Ve filmu budou také ukázány těžké začátky v podnikání Tomáše Bati včetně toho, jak tvrdý byl na sebe, ale i na ostatní, nebo také velká míra vytrvalosti, kdy by se jiní lidé na jeho místě hned vzdali.
Premiéra filmu bude v roce 2021, což bude přesně v době 125 letého výročí od narození tohoto fenomenálního podnikatele.
Prozatím se alespoň můžete podívat na dokumenty o životě Tomáše Bati, jako jsou dokument „Baťa“ z roku 1966, nebo dokument „Baťa – rodina, která chtěla obout celý svět“. Dokumenty jsou volně ke stažení na tomto odkaze.
Facebook komentáře