Středa , 29 března 2023

Život v pomalém tempu

Nemůžeš dělat všechno, ale můžeš dělat to, na čem záleží pro dobře prožitý život
Foto: Spěcháme a naše dny a roky mizí rychleji a rychleji. Abychom dobře žili, možná se budeme muset snažit zpomalit.

Nemůžeš dělat všechno, ale můžeš dělat to, na čem záleží pro dobře prožitý život

Jednoduché prohlášení, které jsem si nedávno připomněl, je, že nemůžeme dělat všechno a očekávat, že všechno uděláme dobře.

Naše společnost upřednostňuje efektivitu a produktivitu. Mnozí pracují dlouhé dny, plní každou minutu svých plánů, spěchají od jedné věci k druhé a vytvářejí systémy, které umožňují rychlejší dokončení úkolů.

Byl jsem zde jako rodič pracující na plný úvazek a na vlastní kůži jsem zažil požadavky tohoto životního tempa.

Z tohoto rychlého životního stylu však pramení jeden paradox.

Tento životní styl může být ze své podstaty uspokojující. Koho nebaví kontrolovat každou položku ze seznamu úkolů a mít kalendář plný společenských událostí a smysluplných závazků?

Ale čelíme zvýšenému pocitu časové tísně a stresu z přísnosti způsobené tímto tempem.

Úroveň stresu a užívání antidepresiv je na vzestupu; možná částečným důvodem je šílené tempo kterým mnoho z nás žije každý den.

Odmítat tento rychlý životní styl je kontrakulturní. Když si uděláme čas na to, abychom si užili nějakého koníčka nebo dovolíme své mysli relaxovat, můžeme to považovat za líné nebo neproduktivní.

Ale žít pomalejším tempem života by nemělo nést toto stigma, když naše záměry zlepšují naše zdraví a přinášejí našim dnům větší smysl.

V průběhu životních období jsem si uvědomoval, jak je důležité zpomalit. Jsem méně vystresovaný, když mám méně závazků a mohu trávit více času soustředěním se na vztahy kolem sebe. Jsem také lépe odpočatý, když upřednostňuji spánek a dobré rutiny.

Pokud máte pocit, jako by se život pohyboval rychlostí, která vás zanechává ve stresu a vyčerpání, snažíte se zjednodušit svůj život, a doporučuji vám, abyste přemýšleli, jak zpomalit tempo svého života.

Zde je několik postupů, které vám mohou pomoci užít si život v pomalém tempu:

Vytvořte si denní 3-položkový seznam úkolů

Nesnažte se stihnout vše, co je možné za jeden den. Když dosáhnete několika smysluplných věcí, posílí to vaši motivaci a umožní vám postupovat bez rizika vyhoření. Stanovte priority výběrem tří nejdůležitějších úkolů. Zapište si je, když začináte svůj den, a nechejte kinetickou energii aby pracovala na plnění těchto důležitých věcí po zbytek dne.

Věnujte se koníčku – jen tak pro zábavu

Výzkumy ukazují, že to, jak trávíte volný čas, se odráží na vašem zdraví. Koníčky jsou prospěšné v mnoha ohledech – zlepšují fyzické zdraví, prodlužují život, zlepšují spánek, zvětšují sociální síť a dokonce i zlepšují výkon v práci. I když v tom nejste skvělí, najděte si něco, co vás baví, a držte se toho.

Buďte přítomni lidem kolem vás

Zdravé vztahy významně přispívají k vaší emocionální pohodě. Když se rozhodnete zaměřit se na lidi kolem vás tím, že si odpočinete od zařízení nebo nabitého programu, tak budete schopni naslouchat a pozorovat lidi získáte s nimi hlubší pocit spojení. Zjistil jsem, že lepší oční kontakt a kladení poutavých otázek mi pomáhá být více v přítomnosti těch, se kterými trávím čas.

Vnímejte své okolí

Nejen, že je důležité být přítomen svému socialnímu okolí, ale také svému prostředí. Můj manžel bere naše dva malé syny každé ráno na dlouhou procházku. Také se rozhodl vyhnout se přehrávání hudby nebo podcastů a místo toho si užívat zvuky přírody, interakce se sousedy a ranního ticha.

Naučte se říkat ‚Ne‘

Pro lidi, kteří mě těší, stejně jako já, jsem rád, žejim mohu být přítelem a sloužit lidem kolem sebe tím, že jim věnujem svůj čas. Říct ne může být těžké. Ale existuje limit toho, co mohu vzít na sebe, aniž bych byl zatěžován nebo stresován.

Když řekneme ano jedné dobré věci, zároveň říkáme ne něčemu jinému. Vyberte si priority a zavazujte se je dělat dobře. Být velkorysý je jeden ze způsobů života, který se s manželem snažíme učit naše děti, ale pokud jsme dohnáni na pokraj našich limitů, pak musíme udělat krok zpět a najít rovnováhu toho, co můžeme udělat.

Upřednostněte kvalitu před kvantitou

Jak již bylo řečeno, nemůžete dělat všechno a očekávat, že všechno uděláte dobře. Upřednostněte to, co je nejdůležitější, a zaměřte se na tyto oblasti.

Přijměte méně závazků a ponechte si v týdnu větší rezervu.

Důkladně si přečtěte jen hrstku blogů nebo zpravodajských webů, než abyste nasytili svou mentální kapacitu přemírou nápadů.

Vlastněte méně věcí, ale vybírejte ty, které vašemu životu přidávají hodnotu – nikoli nepořádek.

Sledujte méně účtů na sociálních sítích a vyberte si takové, které spíše povzbuzují než srovnávají.

Vydělejte více, než spotřebujete

Může být náročné vydělat a ubránit se být pouhým spotřebitelem, ale nabízí nám to odměny, které přesahují naši kupní sílu. Okrádáme se o cenný dar, když odpověď na všechny životní problémy vyžaduje více utrácet. Požitky, které máme z konzumace, nás nikdy nemohou uspokojit. Je zde celkový pocit kompetence a uspokojení z vydělávaní, oprav a vylepšování věcí s našimi vlastními dovednostmi a vynalézavostí.

Cítím více vděčnosti za dny, kdy si připravím domácí jídlo, zapálím svíčky na stole a pozvu svou rodinu, aby se posadila a zdržela se na konverzaci.

Fotografuji své děti, abych zachytil vzpomínky z jejich dětství, a pak si užívám vytváření galerijní stěny v našem obývacím pokoji nebo fotoknihy, na kterou se moje rodina může podívat.

Píšu, abych vyjádřil své myšlenky a podělil se s ostatními o to, jak si myslím, že lze žít záměrně.

Vezměte si každý týden volno

Když si každý týden vezmeme den volna v práci a jakékoli „produktivní“ činnosti, můžeme se psychicky zresetovat. V roce 2019 studie Americké cestovní asociace zjistila, že 768 milionů dnů dovolené zůstalo nevyužito, přičemž 55 procent pracovníků přiznalo, že si nevyčerpali přidělené dny dovolené.

Dopřát si den odpočinku nebo sabat, jak je označováno v několika náboženstvích, znamená dát si smysluplnou pauzu od pravidelných rutin, které vykonáváte v ostatních šesti dnech v týdnu. Mentální uvolnění vám umožní mít méně stresu, méně problémů se spánkem a větší spokojenost s prací a životem.

Výhody zpomalení

Žít pomaleji a méně hekticky může znamenat méně vnějších úspěchů, ale garantuji vám, že se dostanete mnohem dál.

Pokud vás omrzel rychlý životní styl, který naše společnost podporuje, dovolte mi povzbudit vás, abyste přijali život v pomalém tempu. Rozhodněte se, že se zaměříte na to, co je nejdůležitější, a zbytek nechte být. Opusťte touhu udělat všechno. Jsme lidé s limity.

Život je o užívání si cesty, nejde jen o cíl. Udělejte si tedy cestu takovou, na kterou si budete pamatovat, spíše než spěchat životem.

Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: theepochtimes.com

Sdílet článek na sociálních sítích:

O MOLLIE DONGHIA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.