Wellness turistika může zvýšit vaše štěstí, snížit každodenní stres a dokonce zlepšit zdraví srdce a mozku. V tomto článku si přiblyžíme, jak zakomponování wellness do vaší další dovolené může optimalizovat vaše fyzické a duševní zdraví.
Máte někdy po dovolené pocit, že potřebujete další dovolenou? Možná byste mohli zvážit wellness turistiku jako výchozí bod pro vaše příští volno. Wellness cestování je v podstatě formou péče o sebe: Zahrnuje záměrné odpojení se od životních stresorů, abyste si dobili baterky, a podporuje zdraví a pohodu, abyste mohli znovu vstoupit do každodenního života s pocitem omlazení a svěžesti.
Wellness turistika vypadá u každého jedince jinak. Někteří cestovatelé se mohou přihlásit na jógové a meditační cvičení, koupat se v horkých pramenech nebo lázeňském letovisku, kempovat a chodit na túru, aby se spojili s přírodou, nebo si dokonce vypracují harmonogram se zdravými aktivitami, aby si vylepšili předem naplánovaný obchodní nebo rodinný výlet. Jiní si mohou naplánovat ubytování, aby se jednoduše dostali pryč ze svého obvyklého prostředí a na pár dní si odpočinuli. A jiní se mohou rozhodnout pro wellness cestování založeném na rozjímání, jako je pouť, intenzivní trénink jógy nebo návštěva humanistického integračního vzdělávacího centra, aby prohloubili svou cestu seberozvoje.
Na rozdíl od jiných forem cestování se wellness turistika liší od vaší typické dovolené v tom, že hlavním cílem se stává pohoda a relax. A kromě toho, obnovením zdravých návyků, jako je lepší spánek, dobré jídlo a každodenní cvičení, může přinést i další potenciální fyziologické a duševní výhody.
„Wellness pobyty jsou hlavní příležitostí k dosažení mentálního, fyzického nebo emocionálního resetu,“ říká Lisette Cifaldi, ředitelka behaviorálního zdraví v Hilton Head Health, letoviska pro hubnutí a wellness na ostrově Hilton Head v Jižní Karolíně.
Poté, co přijedete na místo s prostředím podporujícím pohodu a aktivity, které vyhovují vašemu rozpočtu a zájmům, se můžete vrátit domů šťastnější a méně vystresovaní, více motivovaní zapracovat na svém osobním růstu a časem zlepšíte zdraví svého srdce a mozku.
Jen mějte na paměti, že mnohé z potenciálních výhod wellness turistiky jsou neoficiální. Většina výzkumů se zaměřuje na zdravotní přínosy obecného cestování namísto toho, aby se zaměřily konkrétně na wellness turistiku. To znamená, že jsou zde některé potenciální výhody wellness cestování, které mohou trvat dlouho poté, co se vrátíte domů.
-
Může zvýšit štěstí
Vracíte se z dovolené šťastnější než před odjezdem? Výzkum naznačuje, že toto zvýšení nálady může mít dlouhodobé přínosy pro duševní zdraví – za předpokladu, že budete dodržovat své cestovatelské návyky. V nedávné studii, které se zúčastnilo 1500 žen bylo zjištěno, že ty ženy, které jezdily na dovolenou dvakrát ročně, byly méně náchylné k depresím a chronickému stressu než ženy, které jezdily na dovolenou méně často.
Existuje mnoho důvodů, proč z vás pravidelné volno dělá šťastnějšího člověka. Jedním z vysvětlení může být, že cestování nabízí změnu prostředí, podněcuje mozkovou aktivitu, která má pozitivní vliv na náladu.
Například autoři studie publikované v roce 2020 v Nature zjistili, že lidé s větší variabilitou v jejich každodenním prostředí byli často šťastnější než ti, kteří měli tendenci zůstat na jednom místě. Provedli také skenování mozku účastníků studie a zjistili, že lidé, kteří častěji měnili svou polohu, měli také větší aktivitu hipokampálně-striatálního mozkového okruhu. Hipokampus je oblast mozku, která je spojena s prostorovým umístěním a detekcí novosti. Podle minulých výzkumů vystavení se novým prostředím rozzáří hippocampus a uvolní neurotransmiter dopamin, kterému se lidově říká hormon štěstí.
Navíc se při dovolené toho spoustu naučíte a zažijete. Získáte příležitost vyzkoušet nová jídla, zážitky a kultury, „což je opak toho, když žijete svůj běžný život doma,“ říká Michael Brein, PhD, cestovní psycholog žijící na Bainbridge Island ve Washingtonu. S novými podněty přicházejí nová rozhodnutí, která musíte udělat o tom, kam jít, co jíst a co dělat. Pokaždé, když uděláte „dobré“ (rozuměj zdravé) rozhodnutí, budete odměněni zvýšením sebevědomí, poznamenává Dr. Brein. Tento pocit úspěchu vám může zvednout náladu a inspirovat vás ke změnám ve vaší každodenní rutině.
Je zapotřebí více výzkumů, abychom pochopili, proč cestování zvyšuje štěstí a zda má wellness turistika – jako je týden strávený s batohem na zádech, lázeňské procedury nebo meditace – jedinečné účinky.
-
Může poskytnout trvalou úlevu od stresu
Je dobře známo, že stres může způsobit zdravotní problémy, pokud nenajdete způsoby, jak ho zvládnout. Když jste neustále ve stresu, vaše tělo zůstává ve vysoké pohotovosti, i když nehrozí žádné skutečné nebezpečí. Podle MedlinePlus to může kromě jiných zdravotních problémů zvýšit riziko vysokého krevního tlaku (hypertenze), srdečních onemocnění, cukrovky, obezity, deprese a úzkosti.
Jedním ze způsobů, jak zvládat stres, je podniknout výlet, kdy se budete soustředit pouze na svou pohodu. To dá vaší mysli a tělu pauzu od každodenního tlaku a umožňují vám účastnit se relaxačních aktivit a zážitků, jako je masážní terapie, jóga, přírodní terapie a meditace. Aktivity zaměřené na wellness, jako jsou tyto, snižují hladinu stresu. A pravděpodobně nebudete muset čekat dlouho, než si všimnete účinků: Podle neakademického online průzkumu společnosti Expedia, na který v roce 2018 odkazuje Global Coalition on Aging, se 88 procent lidí cítí uvolněně hned druhý den dovolené.
Když se na několik dní odpojíte, vaše obvyklé povinnosti budou po skončení wellness dovolené lépe zvládnutelné. „Tyto zkušenosti pomáhají budovat odolnost a umožňují cestujícím vracet se domů svěží a lépe vybaveni pro zvládnutí každodenních stresových faktorů,“ říká Jeanette Lorandini, licencovaná klinická sociální pracovnice v New Yorku a majitelka Suffolk DBT.
Krátký výlet může dokonce přinést trvalou úlevu od stresu. Ve studii publikované v roce 2018 v International Journal of Environmental Research and Public Health strávilo 20 manažerů (středního managementu) čtyři noci v hotelu mimo své obvyklé prostředí, zatímco další kontrolní skupina 20 manažerů trávila dovolenou doma. Obě skupiny zaznamenaly okamžité zlepšení stresu a pohody. Manažeři, kteří trávili dovolenou v hotelu, viděli větší přínos ve zlepšení napětí a vnímaného stresu, přičemž účinky trvaly 45 dní po dovolené.
Apartmán v chatě a uprostřed přírody je jistě lepším řešením pro relax a odpočinek, než někde ve městě. Když navíc svůj pobyt spojíte s wellness aktivitami, tak velmi pravděpodobně dosáhnete většího účinku, než manažeři, kteří byli v hotelu, ale podle studie wellness vynechali.
-
Může zlepšit zdraví srdce
Účinky cestování snižují stress a mohou zlepšit zdraví srdce.
Jedna malá studie publikovaná v roce 2019 v Psychology & Health zjistila, že pracovníci pracující na plný úvazek – demografické údaje účastníků byly 70 procent ženy a 93 procent běloši a měli příjem střední třídy – kteří si v předchozím roce vzali více dovolených, měli méně příznaků metabolického syndromu ( skupina stavů, které se vyskytují společně a zvyšují vaše riziko srdečních onemocnění, mrtvice a cukrovky 2. typu), než pracovníci, kteří si vzali méně dovolené. Ve skutečnosti se riziko metabolického syndromu s každou další dovolenou snížilo téměř o čtvrtinu, poznamenali vědci. Studie zahrnovala pouze 63 lidí, takže těžko říct, jaký by byl výsledek u větší skupiny.
A v jiné minulé studii vědci během devíti let sledovali více než 12 000 mužů středního věku s vysokým rizikem srdečních onemocnění. Autoři zjistili, že muži, kteří uvedli, že si v předchozím roce vzali dovolenou, měli o 17 procent nižší pravděpodobnost úmrtí než muži, kteří necestovali.
I když se tato zjištění mohou zdát slibná, autoři poznamenali, že zdravější lidé mohou s větší pravděpodobností cestovat, což může vysvětlovat, proč mají často cestující zdravější srdce. Je zapotřebí více výzkumu, aby se zjistilo, zda a jak by cestování – zejména wellnes pobyty – mohlo prospět kardiovaskulárnímu zdraví. Podle výzkumu zveřejněného v časopise Journal of Occupational Health Psychology z dubna 2021 mohou existovat další překážky pro cestování, jako jsou například nedostatek financí a stres vyplívající z opuštění úloh a povinností.
-
Může posílit paměť a kreativitu
Návštěva nových prostředí prostřednictvím cestování stimuluje mozek a pomáhá vám zůstat bystrý, vyplývá ze zprávy z výše zmíněné Global Coalition on Aging.
V minulé studii zahrnující více než 2 000 starších dospělých vědci zjistili, že ti, kteří se pravidelně účastnili společenských nebo volnočasových aktivit, jako je cestování během tříletého období studie, měli nižší riziko rozvoje demence, což je obecný termín pro případy, kdy je narušena schopnost pamatovat, přemýšlet nebo činit rozhodnutí, což zasahuje do každodenního života, vyplývá ze zprávy Centers for Disease Control and Prevention (CDC).
Vystavení se novým podnětům může také rozproudit vaši tvůrčí představivost. Ve studii zveřejněné v roce 2021 v Frontiers in Psychology zaměstnanci – skupinu účastníků tvořily 74 procent ženy, 39 procent mělo děti a více než polovina měla vysokoškolské vzdělání – hodnotili výši své kreativity po dovolené. Vědci zjistili, že pracovníci byli schopni se zotavit a obnovit své mentální schopnosti během dovolené, což jim pomohlo cítit se produktivnější a kreativnější, jakmile se vrátili do práce. Možná existují i jiná vysvětlení tohoto zvýšení kreativity a je zapotřebí více výzkumu, abychom věděli, jak přesně wellness turistika zlepšuje kreativní funkce.
Facebook komentáře