Pondělí , 27 března 2023

5 kroků k vybudování neotřesitelné sebedůvěry

Sebevědomí je základem efektivního vedení. Ale jak se tam dostanete?

Za posledních několik let jsem strávil stovky hodin koučováním vedoucích pracovníků, od viceprezidentů po generální ředitele, a desítky tisíc hodin jako vedoucí pracovník v korporátním světě. Ve své praxi jsem neměl jediného koučujícího klienta nebo kolegu či člena týmu, který by nebojoval se sebevědomím. Všichni občas bojujeme se sebevědomím, přesto je to tak kritická dovednost, jak v životě něčeho dosáhnout.

Pravda je taková:

Každý si zaslouží být sebevědomý

Každý si zaslouží být tou nejlepší verzí sebe sama

Každý si zaslouží budovat život a odkaz, který má žít

Proč byste se ale měli starat především o sebevědomí, a to jak v sebe sama, tak v rámci členů vaší organizace? Pro leadera, rozvíjení sebevědomí zaměstnanců ve vaší organizaci bude pro vaši společnost významným přínosem. Sebevědomí pracovníci s větší pravděpodobností:

Spolupracují jako tým

Konflikty řeší konstruktivně

Přijímají zpětnou vazbu jako dárek

Mají skvělé komunikační schopnosti

Mají zvýšenou produktivitu

Budou v práci šťastnější a loajálnější

Přizpůsobí se změnám a inovacím

Vedou ostatní

Jsou výjimečnými vůdci

Jednat asertivněji se zákazníky, dodavateli a obchodními partnery

Tohle všechno zní docela skvěle, že? Ale skutečná otázka zní: jak postupovat při budování tohoto typu sebevědomí? Zde je několik věcí, které můžete udělat právě teď, abyste získali neotřesitelnou sebedůvěru.

Osvojte si růstové myšlení

Americká psycholožka Carol Dweck ve své zásadní knize Mindset: The New Psychology of Success vysvětluje dva hlavní způsoby myšlení, které máme, když přistupujeme k novým výzvám a životu obecně. "V omezeném myšlení lidé věří, že jejich základní vlastnosti, jako je jejich inteligence nebo talent, jsou prostě pevné rysy," píše. „Tráví čas dokumentováním své inteligence nebo talentu, místo aby je rozvíjeli. Také věří, že talent sám o sobě vytváří úspěch – bez námahy.“ Na druhou stranu říká: „V růstovém myšlení lidé věří, že jejich nejzákladnější schopnosti lze rozvíjet obětavostí a tvrdou prací – mozek a talent jsou jen výchozím bodem.“ Tento pohled vytváří lásku k učení a odolnost, která je nezbytná pro velké úspěchy.

Budete přemýšlet a soustředit se na to, co se můžete naučit ze svých zkušeností s růstovým myšlením. Neúspěšná prezentace je samozřejmě špatná – na výsledek se však nezafixujete, protože vás proces osobního růstu baví. Vnímáte toto selhání jako dočasný neúspěch a příležitost poučit se ze svých zkušeností.

Cvičte vděčnost

Podle pozitivních psychologických výzkumů je vděčnost silně spojena s větším štěstím. Vděčnost vám pomáhá cítit pozitivnější emoce, užívat si dobré zkušenosti, zlepšovat své zdraví, budovat odolnost vůči nepřízni osudu a pěstovat pevné vztahy.

Řekněte děkuji - Důsledně přijímejte vděčnost za zvyk, který zahřeje každého u srdce. 

Každé ráno, když se probudíte, ještě než vyskočíte z postele, udělejte si poklidnou pětiminutovou pauzu a zamyslete se nad třemi věcmi, za které jste vděční. To vás postaví na cestu ke kultivaci větší důvěry ve svůj život a sebe.

Zvyšte svůj poměr „rating dodržení slibů“.

Vaš hodnota stoupne s tím, jak často dodržíte své sliby pro sebe. Udělejte si pár minut na přemýšlení o tom, jak často dodržujete své sliby sobě nebo ostatním. Deset z deseti? Možná si jen budujete svaly a dodržujete čtyři sliby z deseti, což vede k 40 procentnímu "ratingu dodržení slibů"? Udělejte si upřímné hodnocení.

Do budoucna se ujistěte, že když něco slíbíte, ať už sobě nebo ostatním, vaše sliby pro vás mají smysl, což vám pomůže zvýšit váš poměr mezi tím, co říkáte. Stanovte si cíl minimálně 80 procent jako svůj řekněme poměr. To je dobrý začátek. Odtamtud to můžete vždy změnit.

Váš strach je nudný – postavte se mu

Jako vůdce jste vystaveni mnoha výzvám vyvolávajícím úzkost. Od vystupování na veřejnosti až po vyjednávání milionového obchodu s náročným zákazníkem nebo přijímání riskantních rozhodnutí s cílem posunout vaši organizaci kupředu. Pociťovat strach ve chvílích nejasností je přirozené a lidské. Avšak tím, že se poddáte svým obavám, budou pouze účinnější a zabrání vám to naplno využít svůj potenciál. Ať už se bojíte čehokoli, udělejte si prioritu postavit se tomu čelem.

Představte si nejhorší možný scénář a zamyslete se zpět. Zeptejte se sami sebe: co musím udělat nebo se naučit, abych se vyhnul nejhoršímu scénáři?

Hledejte důkazy: jaká je pravděpodobnost, že se váš nejhorší scénář naplní?

Jakmile se postavíte svému strachu, například když uděláte telefonní hovor, kterého jste se obávali, posilíte svůj úspěch tím, že se budete léčit. Dělejte něco, co vám přináší radost: projděte se přírodou, povečeřejte nebo si darujte něco, co vám udělá radost.

Opřete se o své silné stránky

U lidí, kteří v práci využívají své silné stránky, je větší pravděpodobnost, že se zapojí a podávají výkon na vyšších úrovních. Když se v životě opřete o své silné stránky, můžete si ušetřit frustraci a zvýšit vaše štěstí. Naučíte-li se vést svými silnými stránkami, pomůže vám to jít příkladem pro ostatní. Umožní vám to dosáhnout nejvyššího potenciálu vedoucího ve vašem oddělení a vaší organizaci jako celku.

Vytvořte si seznam svých silných stránek na pohlednici a umístěte jej na stůl na viditelné místo. Kdykoli se ocitnete na pochybách nebo čelíte zdrcující výzvě, podívejte se na svůj seznam silných stránek a důvěřujte svým jedinečným darům. A co je nejdůležitější, neberte své silné stránky a zkušenosti jako samozřejmost. Važte si jich, protože jste tvrdě pracovali, abyste je získali.

Rozvíjejte své kompetence

Kompetence je postoj vykonávat určitou práci efektivně a dostatečně. Pochází vaše nedůvěra z nedostatku zkušeností nebo kompetencí v určitém oboru? Můžete být neuvěřitelně starostlivý vůdce. Pokud si ale nevybudujete tu správnou způsobilost k efektivnímu vedení, budete mít na výkon svého týmu pouze škodlivý dopad. Pokud vám jako vedoucímu chybí kompetence v určité oblasti, je důležité, abyste si udělali poctivý soupis kritických dovedností, které potřebujete rozvíjet.

Udělejte si seznam dovedností a kompetencí, na kterých chcete stavět. Hledejte ve své organizaci silné vzory, které v těchto dovednostech vynikají, a oslovte je a požádejte o mentorství. Pamatujte, že nikdy nejste příliš staří na to, abyste se začali učit. Většina lídrů si užívá příležitost mentorovat a pozitivně ovlivnit někoho jiného.

Případně můžete najít externí zdroje. Najměte si například výkonného kouče se zkušenostmi ve vaší oblasti, poslouchejte audioknihy, zapište se do online kurzu nebo se připojte ke skupině vedoucích pracovníků. Vystavte se výzvám, abyste uplatňovali své poznatky a rozvíjeli své schopnosti. Zaujměte hravý, dětský přístup a zůstaňte zvědaví při testování a učení.

Zdroj: theepochtimes.com

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Autor: Tugba Yanaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.