Sobota , 10 června 2023

5 míst, kde lidé žijí nejdéle a nejzdravěji

Obyvatel poloostrova Nicoya, Kostarika, jedné z modrých zón, kde se lidé dožívají nejdelšího věku na světě.

 

Celosvětová průměrná délka života je 71,4 let. To samozřejmě znamená, že některé části světa mají mnohem kratší životnost, zatímco jiné mají mnohem delší životnost.

Do posledně jmenované kategorie spadá zejména pět míst. Jsou známé jako Modré zóny – pojmenované podle modrých kruhů, které výzkumníci nakreslili, aby identifikovali místa na mapě – která jsou domovem značného počtu nejstarších a nejzdravějších lidí na světě. Dan Buettner, autor knih The Blue Zones a The Blue Zones Solution, řekl TIME, proč obyvatelé těchto míst žijí tak dlouho – a jak se můžete naučit jejich zvyky.

Sardinie, Itálie

Převážně rostlinná strava, každodenní fyzická aktivita a rodinná blízkost zajistily této modré zóně nejvyšší koncentraci mužských stoletých starců na světě. (Pastevci ovcí, kteří mají tendenci chodit alespoň pět mil denně, a muži s dcerami, kterým se s přibývajícím věkem může dostávat obzvlášť něžné péče, žijí ještě o něco déle, než většina ostatních v této oblasti.) Také neuškodí dodat, že genetický marker M26 (známá sekvence DNA spojená s extrémní dlouhověkostí) se v této odlehlé komunitě dědí z generace na generaci.

Okinawa, Japonsko

Mnoho modrých zón klade důraz na rodinu a komunitu, ale pouta dosahují v této japonské kultuře svého vrcholu. Okinawané jsou podporováni pevně provázaným sociálním kruhem nazývaným Moai, který bývá přítomen během všech životních vzestupů a pádů, a který poskytuje sociální podporu dostatečně silnou na to, aby se členům komunity snížily duševní stresy a posílilo sdílené zdravé chování. Výsledek? Kultura, která se může pochlubit nejdéle žijícími ženami na světě, z nichž mnohé překračují 100 let.

Nicoya, Kostarika

Většina obyvatel Modré zóny se vyhýbá průmyslově zpracovaným potravinám, ale Nicoyané to posouvají na další úroveň. Obyvatelé Kostariky tradičně získávají většinu svého kalorického příjmu z fazolí, tykví, kukuřice a tropického ovoce. Tato rostlinná strava bohatá na živiny – včetně spousty času venku – vytváří silná a dobře živená těla. Kromě toho Plán de Vida neboli Mít životní cíl pomáhá Nicoyanům zůstat mentálně a duchovně naplněni až do věku 90 let a více.

Loma Linda, Kalifornie, U.S.A.

Jediná modrá zóna v USA je útočištěm Církve adventistů sedmého dne, která je součástí protestantské církve. Sdílený soubor zásad, důraz na komunitu a dodržování sabatu – dne odpočinku, reflexe a nabití energie – pomáhá adventistům z Loma Linda žít o 10 let déle než jejich krajané. Mnozí se vyhýbají masu a jedí hodně rostlin, celozrnných výrobků a ořechů.

Ikaria, Řecko

Díky naprostému pocitu ostrovní hrdosti Ikarianové investují čas do jejich komunity. To v kombinaci s pozdním spaním kompenzovaným každodenním zdřímnutím a přísným dodržováním středomořské stravy – konzumace velkého množství ovoce, zeleniny, fazolí, celozrnných obilnin, brambor a olivového oleje – dává 1 ze 3 Ikarianů možnost dožít se 90 let, často bez demence a chronických onemocnění.

Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: time.com

Sdílet článek na sociálních sítích:

Facebook komentáře

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.