Pondělí , 27 března 2023

Chci se změnit: Začněte v malém

Chci se změnit: Začněte v malém
Krok za krokem. Začněte v malém (Public Domain)

Jednou z mých oblíbených věcí je nacházet život měnící nápady, které jsou skryté před očima. Je to mnohem jednodušší, než si myslíte. Tyto myšlenky se obvykle nazývají „selský rozum“. Každý ví, že jsou to dobré nápady, ale chybí jim to, že jsou vlastně skvělými nápady. Kouzlo je v tom, brát tyto jednoduché myšlenky vážně a s odhodláním je uplatňovat.

Jedna zdravá myšlenka, ale potenciálně život měnící je, že nejlepší způsob, jak změnit svůj život, je začít v malém a vybrat si vždy jen jednu oblast, kterou chcete změnit. Udělejte to a můžete se vyhnout tomu, abyste se stali nadšenými začátečníky.

Nadšený začátečník

Myšlenka začít v malém zní trochu nevýrazně, že? Doufali jste v něco inovativnějšího nebo ambicióznějšího nebo alespoň – originálního. I když tato myšlenka může znít obyčejně, ze zkušenosti mohu říci, že skutečné vzrušení spočívá v tom, když vidíte, jak se mění oblast vašeho života, kde jste se na dlouhou dobu cítili uvízlí.

Před časem jsem měl řadu změn, které jsem chtěl udělat. Takže způsobem, který je typický pro mou osobnost, jsem vytvořil dlouhý seznam nových každodenních návyků a stáhl jsem si aplikaci, abych je začal uplatňovat všechny najednou. Poté, co nadšení z prvního týdne přišlo a odešlo, začal jsem se děsit svého dlouhého seznamu ctižádostivých návyků. Připadaly mi jako koule a řetěz, spíše než loď k mé motivaci. Netrvalo dlouho a zdůvodnil jsem si, že pár dní vynechám a pak jsem v tichosti ten pokus úplně vzdal.

Přál bych si, aby tento příběh byl samostatným příkladem. To není. V mnoha ohledech se to v mém životě opakovalo a také to pravidelně slýchám od ostatních.

Jednoduchý přístup ke změně

Jako spisovatel zaměřený na jednoduchost a minimalismus byste si řekli, že by mi netrvalo tak dlouho, než jsem si uvědomil, že můj přístup ke změně je příliš komplikovaný. Ale provinil jsem se na obou frontách: tím, že jsem si nevzal vlastní medicínu, a tím, že jsem zkomplikoval proces, který mohl být úžasně jednoduchý. Když jsem se konečně rozhodl aplikovat principy minimalismu na změnu sebe sama, objevil jsem několik významných výhod.

Když začnete v malém, vyhnete pasti perfekcionismu.

Mnozí z nás nechtějí nic začínat, dokud nemáme dokonalý plán. Chceme prozkoumat všechny možné metody a před začátkem každou pečlivě zvážit. Všechen čas, který to zabere, racionalizujeme tím, že si říkáme, že je lepší dvakrát měřit a jednou řezat.

Často je to ale jen maskovaná prokrastinace. Máme rádi fázi plánování, ve které je vše čisté a uspořádané, ale bojíme se fáze provádění, kdy věci začínají být náročné a chaotické.

Začněte malými skoky nad potřebou dokonalého plánu. Zeptejte se sami sebe: Jaký nejmenší možný krok mohu udělat správným směrem? Často je odpověď na tuto otázku jednoduchá a konkrétní, což je přesně to správné místo, kde máte začít se změnou.

Začátek v malém snižuje laťku pro začátek.

Téměř všechny smysluplné změny znamenají jít přímo proti hluboce zakořeněným zvykům. Pokud je to změna, která vyžaduje čas, ten čas bude muset odněkud přijít. Pokud to vyžaduje sílu vůle, musí být přítomna motivace.

Vaše předchozí návyky nasměrovaly váš mozek, aby bylo snazší si tyto návyky udržet, protože to je to, co si váš mozek myslel, že chcete. Ale teď, když jste se rozhodli změnit kurz, půjdete přímo protiproudu, který jste vytvořili. Klíčem k tomu, abyste se dostali přes tuto fázi, kdy jsou protiproudy nejsilnější, je udržet požadované změny malé. Říkám ostudně malé.

Je mnohem důležitější být konzistentní po velký počet dní, než provádět drastické změny sporadicky. Pokud je vaše změna příliš velká, nebo pokud je změn příliš mnoho, budete potřebovat obrovské rezervoáry síly vůle a motivace. Pokud jsou počáteční kroky vašeho nového návyku dostatečně malé (jako je například čištění zubů nití, jedna minuta chůze, přečtení jedné stránky), nebudete mít prakticky žádnou rozumnou výmluvu, abyste to neudělali.

Začít v malém umožňuje růst motivace.

Je snadné cítit motivaci v raných fázích změny svého života, ale to, co se opravdu počítá, je udržet si tuto motivaci dostatečně dlouho na to, aby se vytvořil nový návyk. Nový zvyk samozřejmě neznamená konec úsilí, pouze si nyní užíváte větřík místo toho, abyste čelili protivětru.

Mnoho lidí považuje motivaci za tajemnou sílu, ale podle mých zkušeností existuje pouze jedna věc, která neustále dodává motivaci na vyžádání: dělat pokroky. Dělat pokroky je ta nejvnitřněji motivující věc, kterou můžete udělat téměř v každé situaci. Samozřejmě můžete okamžitě rozpoznat dilema „slepice nebo vejce“. Jak mohu dosáhnout pokroku, když nejsem motivován?

Překvapivě se zdá, že mozek je stejně motivován pokrokem, bez ohledu na to, jak moc. I sebemenší pokrok často splní svůj účel. To je další důvod, proč začít se změnou v malém a vybudovat návyk je nejlepší sázka na udržení kurzu.

Začít v malém vytváří návyk, ne jen jednorázovou změnu.

Naznačil jsem tento efekt při popisu dalších výhod začínajících v malém, ale nelze to přeceňovat. Když začnete v malém se změnou a zopakujete tuto malou pozitivní akci, váš mozek se časem zaměstná budováním nových cest, které se brzy stanou novým zvykem.

Skutečná změna, která vede k nové identitě, je jen zřídka výsledkem jednorázového herkulovského úsilí. Těchto okamžiků „od tohoto okamžiku dopředu“ jsem ve svém životě zažil tolik, když jsem se rozhodl udělat obrovskou změnu najednou. Výsledky se nikdy nepřiblížily tomu, když změna začínala v malém a rostla a rostla a rostla.

Klíčem je zaměřit své ambice na dobu trvání vašeho úsilí, nikoli na intenzitu. Je spousta času na zintenzivnění změn ve vašem životě, jakmile se stanou součástí toho, kým jste.

Zasazení semen malých rostlin pro budoucí změnu.

Se všemi těmi řečmi o tom, jak začít v malém, si možná myslíte, že váš život se změní rychlostí ledu, když si osvojíte tento přístup. I když je pravda, že tato metoda začíná v malém, zjistil jsem, že utváří a přetváří váš život překvapivými způsoby.

Někdy sportovcům, kteří jsou v útlumu nebo se snaží vypořádat s požadavky komplexního sportu, jejich trenéři řeknou, aby se zaměřili na jeden aspekt hry a nechali vše ostatní, aby se odehrávalo intuitivně. Tato časem prověřená moudrost pomohla mnoha sportovcům k překvapivému nárůstu ve výkonu.

Totéž se děje nám. Když se snažíme soustředit na příliš mnoho, naše pozornost je napjatá a pokrok v mnoha oblastech může být pomalý. Je těžké neustále vyvíjet své nejlepší úsilí. Ale když se pak opravdu soustředíte a jste schopni vidět jasný, hmatatelný pokrok v jediné oblasti, často to má hmatatelný dominový efekt v dalších oblastech vašeho života, a to i bez jakéhokoli vědomého úsilí.

Začít v malém vám pomůže užít si cestu, nejen cíl.

V naší neustálé snaze změnit sami sebe je snadné zapomenout, že život není soutěž, kterou je třeba vyhrát, nebo prostě zkouška, ve které je třeba obstát. Je to dar. Pokud se vaše myšlení vždy soustředí na cíl – například na osobu, kterou budete po dokončení změny –, pak se vám může stát, že na cestu zanevřete nebo budete přítomnost vnímat pouze jako překážku ve vaší cestě.

Začít se změnou v malém přeorientuje vaši pozornost od konečného cíle zpět ke každodenním praktikám, které tvoří život. Vidět malý denní pokrok bude vaši odměnou – zcela oddělenou od uspokojení z dosažení svého cíle. A toto realističtější tempo života vám může otevřít oči pro hledání nových cest ve vašem smyslu a štěstí života.

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.