Pondělí , 27 března 2023

Čínské zelené lasery na Havaji signalizují přicházející válku: Expert

Richard D. Fisher Jr. (L) z International Assessment and Strategy Center, předává knihu s názvem „Čínská vojenská modernizace“ Republikánovi Devinu Nunesovi (R-Kalifornie) (Print screen z Epoch Times)

 

Výskyt čínských zelených laserů nad Havají signalizuje nadcházející válku, varuje Rick Fisher, vedoucí pracovník Mezinárodního centra pro hodnocení a strategii.

Koncem ledna si japonští astronomové působících na Havaji všimli záhadných zelených laserových paprsků vystřelovaných nad ostrovem. Laserové paprsky jsou vystřelovány z vesmíru nad jedním z největších pohoří na Havaji.

Když astronomové poprvé informovali o těchto paprscích veřejnost, řekli, že pocházejí ze satelitu NASA – mysleli si, že jde o americké lasery. Ale jen o týden později japonští astronomové vydali opravné prohlášení, že zelené laserové paprsky nepocházejí z amerického satelitu, ale spíše z čínského satelitu.

Podle hodnocení NASA to pravděpodobně způsobil čínský satelit Daqi-1, což je „čínský satelit pro monitorování atmosférického prostředí“ vypuštěný v dubnu 2022.

„Tato meteorologická družice míjející Havaj a vystřelující z výšky své lasery (atmosférické měřicí lasery) je do značné míry signálem pro Spojené státy, že pokud dojde ke konfrontaci o budoucnost demokratického Tchaj-wanu, jsou připraveny zaútočit na americké armádní síly, což rozhodně ovlivní životy amerických civilistů ve státě Havaj,“ řekl Fisher jako host v pořadu „China in Focus“ na NTD, sesterském médiu Epoch Times.

Expert nesouhlasil s tím, že satelit Daqi-1 je výhradně pro výzkum životního prostředí.

„Zatímco tento satelit může být skutečně použit k pokročilému výzkumu životního prostředí, lasery, které používá k hodnocení atmosféry, mohou být také použity k zajištění klíčových měření hustoty atmosféry a směru větru, což jsou všechno nezbytné informace pro Lidově osvobozeneckou armádu (LOA), aby mohla zaměřovat své nejnovější zbraně známé jako hypersonická klouzavá vozidla,“ řekl v rozhovoru.

"Ve skutečnosti je to klasický příklad systému dvojího použití Čínské lidové osvobozenecké armády," poznamenal.

Hypersonická klouzavá vozidla

Podle Fishera je hypersonické klouzavé vozidlo navrženo tak, aby využívalo nízké nadmořské výšky, protože se pohybuje rychlostí vyšší než pětinásobek rychlosti zvuku.

"Nyní při této rychlosti je hypersonické klouzavé vozidlo velmi zranitelné vůči změnám počasí, nepatrným změnám hustoty atmosféry a změnám směru větru," řekl.

"Takže LOA by chtěla, aby satelit Daqi-1 nebo satelit s touto schopností prozkoumal počasí nad cílem, počasí nad Havají, počasí nad Pearl Harborem a chce, aby hypersonické klouzavé vozidlo bylo tak přesné, jak jen to bude možné,“ dodal.

Řekl, že jeho schopnost cestovat v nižších výškách umožňuje satelitu vyhnout se radarové detekci, dokud se nepřiblíží k cíli.

„Pro Američany to znamená méně času na mobilizaci protiraketové obrany, pokud ji mají, nebo na zacílení této rakety. A navíc je hypersonické kluzné vozidlo navrženo tak, aby bylo ovladatelné. Takže když se přiblíží k cíli, může provést úhybné manévry,“ řekl.

Skutečnost, že čínská družice cílila na Pearl Harbor, také způsobila, že americké jaderné útočné ponorky, které tam sídlí, byly zranitelné vůči jakékoli hrozbě.

"Tyto ponorky by poskytly velmi významnou rezervu americké odstrašující a bojové síle v případě konfrontace nebo války," řekl.

"Čína by tedy přikládala extrémně vysokou prioritu útoku na Pearl Harbor a zničení majetku amerického námořnictva, včetně těchto ponorek," dodal.

Velmi vyrovnané

Podle Fishera mohou Spojené státy čelit hypersonickým klouzavým vozidlům se svou balistickou střelou odpalovanou ze vzduchu (ALBM), o které řekl: „nabízí tu výhodu, že má schopnost zachytit bombardér, který nese raketu, na začátku své mise“.

"Pokud jsou na lodích hypersonické klouzavé střely, pak mohou být lodě zachyceny a sestřeleny i ve velké vzdálenosti od potenciálních cílů." Ale pokud jsou rakety balistických střel odpalované ze vzduchu, znamená to, že střely jsou ve vzduchu [a] je důležité pokusit se zachytit střelu co nejdále od cíle, než se z hypersonického klouzavého vozidla stane volně manévrující a samotný úhybný cíl,“ řekl.

Spojené státy mají tuto odrážecí schopnost, poznamenal. Přesto je to situace velmi vyrovnaná, protože „hypersonické klouzavé vozidlo je velmi rychlé, velmi ovladatelné a může také provádět prudké manévry“.

"Znamená to, že Spojené státy by musely vypustit značný počet odrážecích střel, aby mohly zajistit zničení přilétajícího hypersonického klouzavého vozidla," řekl Fisher.

K této zprávě přispěl Roman Balmakov.

Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: theepochtimes.com

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Hannah Ng aTiffany Meier

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.