Pondělí , 27 března 2023

Historie pletených náramků a bohémská kultura

Foto: Pletené náramky dnes nosí řada mladých lidí uznávající volnější životní styl.

Pletené náramky mají delší historii, než si řada lidí myslí. Historie pletených náramků sahá až několik tisíc let zpátky.

HISTOTIE PLETENÝCH NÁRAMKŮ

Tradice pletených náramků je stará několik stovek let a pochází od indiánů ze Střední a Jižní Ameriky, kteří se jimi dodnes obdarovávají při různých slavnostech. Náramek je považován za symbol přátelství, bohatství, štěstí a vnitřní síly. Podle tradice nesmí obdarovaný náramek sundat, dokud se sám neodře nebo nepoškodí mytím. Úmyslné sundání znamená konec přátelství. Říká se, že do vyrobeného náramku bylo vpleteno přání, které se splní jen samovolným zničením nebo rozvázáním náramku.

Tak na pletené náramky přátelství nahlíží indiánská tradice, která dala vzniknout pleteným náramkům.

Jiné prameny také uvádějí, že Pletené Náramky se vyráběly současně také v Číně, protože zde byly nalezeny různé dekorativní uzly ve tvaru náramků pocházející z doby 481 až 221 př. nl.

ROZŠÍ13ŘENÍ PLETENÝCH NÁRAMKŮ V ZÁPADNÍ KULTŮŘE

,,Abychom pochopily, proč byla tradice pletených náramků rozšířena do západního světa, musíme se podívat zpět do minulosti, kdy vznikla takzvaná bohémská kultůra."

Bohémská kultura je přes 200 let stará a vznikla po Francouzské revoluci. Lidé a umělci zbaveni bývalého systému patronátu byli ponořeni do chudoby. Mnozí z nich přijali kočovný životní styl, žili levně a nosili opotřebované, nemoderní nebo použité oblečení.

Dříve byl umělec považován za zkušeného a talentovaného řemeslníka. Ale romantické hnutí z konce 18. století odmítlo hranice buržoazního života a dřívější uvažování, které upřednostňovalo rozum, dalo přednost představivosti a rozjímaní.

Nový umělec byl typem hrdiny s individuálním stylem vyjádřený způsobem, jakým se obléká. Umělec se stal zvláštním typem člověka, nikoliv pouze řemeslnou osobou, ale excentrickým géniem, jehož kreativita byla zobrazována způsobem, jakým žil a vypadal. Umělec se sám stal uměleckým dílem.

BOHÉMSKÝ ŽIVOT SE STÁVÁ ŽIVOTNÍM STYLEM

Ve třicátých letech 19 století vycházely francouzské bohémské umělecké davy do ulic a romantici oblékali středověké a orientální oděvní styly. S jejich barevnými látkami, dlouhými vlažnými vlasy a klobouky s širokým okrajem se umělecká kultura podobala klasickému pohledu na kočovný životní styl romského lidu.

Spisovatel Henri Murger napsal příběhy o lidech, které nazval Bohémy a zaměřil se na skupinu umělců a intelektuálů v hnědých kabátech, starých botách a s výstředním zjevem. Příběhy těchto lidí inspirovaly slavnou Puccinniho operu La Boheme.

Bohémský styl se vyvinul v kult jednotlivce, člověka, jehož vzhled se stal uměleckým dílem s pečlivě sladěným oblečením a módními doplňky. Tento styl života odmítá jako prioritu materialismus, soukromý majetek a soustřeďuje se na tvořivost a společenský život.

BOHÉMOVÉ V POZDNÍM 19. STOLETÍ

V 19. století se estetické hnutí stalo typem bohémského životního stylu. Estetika se vzbouřila proti rigidním společenským omezením viktoriánské éry a objímala styl založený na oděvech minulosti, obzvláště na středověkých šatech a orientální vzory.

Bohémové věřili, že hromadná výroba průmyslové revoluce byla dehumanizující, a proto se Estetika snažila povzbudit staré techniky středověku s individuálně zpracovaným oblečením. Oblečení bylo volné a měkké, používalo tkaniny barvené organickými barvami a zdobené ručními výšivkami. Před-rafaelitští umělci toho období odmítali nosit korzety, krinolíny, tuhé živůtky, kovové šperky, nebo jiné omezující oblečení viktoriánské módy.

Bohémský styl, který se nyní označuje jako boho-chic se v historii znovu objevil jako beatnikový styl a poté v hippie kultuře šedesátých let. Po 200 let se bohémský styl skládá z několika módních prvků.

Volné a přilehávé oděvy z přírodních tkanin
Méně omezující oblečení nošené bez korzetů, podprsenek nebo jiných omezujících prvků
Volné a rozpuštěné vlasy
Barevné šátky nosící se na krku, hlavě nebo místo pásku
Oblečení v selském stylu, včetně tuniky, volných kalhot, bot a sandálů
Použité nebo opotřebované oblečení
Orientální prvky včetně šatů, kimonos a etnických vzorů z Persie, Indie, Turecka a Číny
Míchání historických prvků středověkého oblečení s etnickými styly
Vrstvení
Přizpůsobené oděvy netradičním způsobem, jako jsou míchané barvy nebo jiné neobvyklé barevné kombinace
Více korálkových náhrdelníků, několik náramků a  také nošení neobvyklých, ručně řemeslných nebo originálních šperků.
Velké náušnice 
Klobouky se širokým okrajem
Patched oblečení
Vzorování, květy, volánky, rukávy s krajkovými hranami
Obecné ignorování čistoty a uniformity šatů
Rozptylující vzhled

BOHÉMOVÉ VE 20. STOLETÍ

V podstatě beze změn se po mnoho let bohémský styl života spojoval s mladými lidmi, kteří se chtěli vzdálit od materialistické kultury minulých generací. Bohémský styl způsobil vznik modernějších stylů proti-kultury. Jako třeba Beatnikové, se svými černými želvami a pruhovanými košilemi s více strohými tvary šatů. Zato Hippie bohémský styl oblékání byl rozšířený tím, že zahrnoval kovbojské a indické styly, stejně jako krátké dívčí sukně.

Ale jakmile masmédia zmíní pojem bohémství, člověk se ptá, jestli je termín stále životaschopný. Bohémská proti-kultura začíná procházet hlavním společenským proudem a tento styl již nelze považovat za alternativu.

Když diskontní prodejny prodávají rolní sukně a módní časopisy nabízejí drahé designové šaty v bohémského stylu, povaha bohémského života se stala kulturní normou a již není jedinečná a specifická pro určitou skupinu lidí.

Nicméně ačkoli současná móda často zahrnuje boho-chic styl, samotný život - touha po individuální svobodě, odmítání moderních materialistických pojmů, sen utopických ideálů a výroba ručně řemeslných výrobků zůstává silnou alternativou tradiční bohémské kultury.

BOHÉMSTVÍ A PLETENÉ NÁRAMKY

Na začátku článku jsme si řekli, že pletené náramky pocházejí ze stovek let staré indiánské kultury z jižní a střední Ameriky. 

Také jsme si řekli, že bohémové převzaly různé styly oblékání z různých etnických kultur a to i od té indiánské. Bohémové z šedesátých let (Hippies) proto rozšířili kulturu pletených náramků do západního světa  a tyto náramky nosili v kombinaci s jiným etnickým oblečením.

Pletené náramky proto dnes můžeme také zařadit do širší kategorie náramků zvané bohémské náramky, jinak ve světě známe jako Bohemian Bracelets (neplést si slovo Bohemian s výrazem Český, ale bohémský), nebo také Friendship Bracelets. 

SLOVO NA ZÁVĚR

Ať už se bavíme o pletených náramcích, nebo jiných doplňcích oblečení, které bohémové nosili a nosí, tak toto oblečení má symbolizovat nemateriální a na svobodě založený životní styl jedince. Slovo nemateriální životní styl ovšem všeobecně u bohémů neznamená všeho se vzdát, ale uvědomit si, že v životě jsou i jiné důležitější věci a hodnoty, než se celý život hnát za penězi a kariérou.

V dnešní době elektroniky, chytrých mobilů, tabletů a sociálních sítí si lidé ani neudělají čas na to, aby osobně navštívili své známé a popovídali si s nimi o životě. Nebo kdo se v dnešní době chce naučit hrát na kytaru, kreslit, má čas si přečíst knížku nebo svobodně cestovat a poznávat nové kultury, když jsou všichni neustále online, nebo v práci?

Někteří bohémové měli zlozvyky jako alkohol, drogy a neřízený sex. Nicméně když si z jejich filozofie vezmeme to nejlepší,  jako je úcta ke svobodnému a nezávislému životu, volnomyšlenkářství a třeba také návrat k přírodě, pak se může náš život stát šťastnějším.

PLETENÉ NÁRAMKY

Jsme jedním z hlavních prodejců Pletených Náramků v ČR a ve světě od roku 2008.

Naše náramky jsou ručně vyrobené ze 100 % ekologické bavlny.

Pleteným náramkům se také říká náramky přátelství a spadají do širší kategorie nazvané Bohémské náramky.

Koupí naších náramků pomůžete například peruánským indiánům v této tradici pokračovat. Indiáni tyto náramky vyrábějí ve svých vesnicích, díky čemuž můžou nadále žít na místech svých předků se svými rodinami. Nemusí se tudíž stěhovat do hlavního města Limy a pracovat tam jako levná pracovní síla v otřesných podmínkách, kde jsou pak vykořenění ze svých tradic a půdy.

Prodej naších Peruánských náramků se řídí politikou Fair Trade:

  • Stanovuje minimální ceny, pod něž nesmějí dohodnuté ceny mezi pěstiteli a obchodníkem klesnout.
  • Dětská práce, která narušuje právo na vzdělání a zdravý tělesný i duševní rozvoj dítěte je zakázána.
  • Pracovníci na plantážích, farmách a v dalších podnicích pracují v důstojných a bezpečných pracovních podmínkách. Dostávají slušnou mzdu, která pokrývá náklady na jejich živobytí.
  • Škodlivé agrochemikálie a geneticky upravené plodiny jsou z fair trade vyloučeny. Podporovány jsou udržitelné pěstitelské a výrobní postupy, které zachovávají ekosystémy pro příští generace, ale také chrání zdraví pěstitelů i spotřebitelů.

Zboží s fair trade certifikací je již velmi známé v okolních evropských zemích a pomalu proniká i na český trh.

Věříme, že se vám naše náramky budou líbit a třeba nám jejich koupí pomůžete udělat svět lepším.

DOPORUČENÍ ZÁKAZNÍKŮ

„Před dvěma roky jsem si u vás koupila pletený náramek Amiu. I po těch dvou letech mi stále drží na ruce a je stále stejně krásný, jako v době kdy mi byl doručen.“ Kateřina N., Hodonín

„Dříve když jsem byla malá, tak jsem si pletla náramky sama. Dnes už na to nemám čas, ale jsem ráda, že se tyto náramky dají sehnat ve vašem eshopu a já jimi můžu obdarovávat lidi, na kterých mi záleží. Moc vám děkuji : )“ Dominika K., Klobouky u Brna

„Také bych chtěl poděkovat našemu druhému partnerovi a to je eshop Pletené Náramky. V tomto eshopu se dají koupit kvalitní náramky z bavlnek a pletené náramky, jinak zvané také náramky přátelství. Před třemi roky jsem u nich jeden náramek koupil a můžete mě potkat, jak jej na sobě neustále nosím. Nosit pletený náramek je pro mě vhodnou alternativou kovovým náramkům a řetízkům, které dle mého názoru blokují tok energie.“ Martin Kirschner, www.vipnoviny.cz

„Sama jsem si otestovala pletený náramek Kelt a jsem z něj nadšená. Vypadá opravdu kvalitně, na ruce je příjemný a hlavně se mi hodně líbí zapínání, které vypadá nenápadně a zároveň dobře drží a nikde nepřekáží.“ Daysy, www.days-of-daysy.cz

„Pletené náramky jsou má srdcovka. Nikdy jsem nebyl na nošení nějakých stříbrných, nebo zlatých věcí. Proto jsou pro mě jasnou volbou pletené náramky z eshopu pletenenaramky.cz. Některé náramky z tohoto eshopu nosím na sobě a některé jsem dal jako dárek lidem, na kterých mi záleží. Z pletených náramků byli všichni nadšení.“ Jan Vrána, Brno

 

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.