Pondělí , 27 března 2023

Jak udržovat autobaterii a co dělat, když se pokazí

Autor: Martin Kirschner.

Díky správné údržbě a kvalitní autobaterii nebudete muset řešit opravy (public domain)

Díky znalostem o tom, jak správně udržovat autobaterii se vyhnete neustálým opravám a výměnám za novou. Občas se ale každému z nás může stát, že mu vypoví autobaterie službu. Na koho se pak obrátit, kde koupit a jak vybrat novou autobaterii? To jsou oprávněné otázky, na které vám dám odpověď v tomto článku, včetně toho jak se o svou autobaterii starat.

Životnost autobaterie

Je potřeba si uvědomit, že průměrná životnost autobaterie je kolem 4 až 6 let (samozřejmě v závislosti na typu a konstrukci autobaterie). Po této době se doporučuje autobaterii vyměnit za novou, nebo si tu novou koupit a nechat jako náhradní v případě, že máte podezření na sulfaltaci autobaterie.

Pro zvýšení životnosti autobaterie se doporučuje dolévat destilovanou vodu a to do 10 mm nad značené desky. Ovšem v současné době je většina nových autobaterií bezúdržbová a nemusí se do nich nalévat destilovaná voda, nebo elektrolyt. Doporučuji vám proto se informovat u vašeho prodejce autobaterií do jakého typu vaše autobaterie spadá.

Prevence a údržba

Pokud chcete, aby vám autobaterie fungovala pořád správně, tak by jste měli dbát na to, aby nebyla totálně vybitá, či málo nabitá. To by totiž mohlo způsobit, že v autobaterii narostou krystaly síry, které by omezily kapacitu baterie a zapříčinily zkraty desek. V důsledku této špatné údržby výrobci neuznávají ani záruku na autobaterii, jelikož se nejedná o výrobní vadu, ale o vadu způsobenou špatnou údržbou, za kterou si uživatel může sám. Proto je potřeba na to dávat pozor a o svou autobaterii se starat (mít ji pořád nabitou).

Jak poznat konec životnosti autobaterie

Pokud zanedbáte prevenci a údržbu, tak vám to vaše autobaterie dá hned znát. Při nedostatečném nabití totiž vzniká takzvaná sulfatace. Jednoduše řečeno, autobaterie se sice nabíječkou, nebo jízdou zdárně nabije, posléze však rychle své napětí a kapacitu ztrácí. Sulfaltace také snižuje kapacitu akumulátoru a má negativní důsledek také na startovací proud.

Autobaterie, které jsou na odpis se poznají také podle toho, že jsou v procesu rychlého samovybíjení. Pokud jste například někde na dovolené a své auto týden nebudete používat, tak po týdnu již nenastartujete.

Jak vybrat autobaterii

Kvalitní autobaterie se pozná podle toho, že i když máte energeticky náročnější auto, tak kapacita autobaterie by neměla za týden klesnout o více jak desetinu voltu, což můžete sledovat na přístrojové desce vašeho automobilu. Výkonné autobaterie jsou vyrobené z kvalitního materiálu s využitím nejmodernějších technologií, aby takového standardu bylo dosaženo.

Takové autobaterie vyrábí firma Sznajder již od roku 1925, která je známá svou mimořádnou kvalitou autobaterií. Autobaterie firmy Sznajder jsou vyhlášené svou propracovanou konstrukcí a vysokým startovacím proudem, který zajišťuje jistotu startu i při nejnižších teplotách. Vysoký startovací proud je zase zajištěn větším počtem desek a minimalizovanou ztrátou proudu. Tato firma vyrábí autobaterie do nákladních automobilů, zemědělských strojů, ale také autobaterie 12V pro osobní automobily.

Výměna autobaterie

Výměna autobaterie je u starších automobilů poměrně jednoduchá a není potřeba jet kvůli tomu do autoservisu. U nových ´´chytrých´´ aut je potřeba vzít v úvahu, že se vám systém může hodit do nouzového režimu a přestane fungovat systém odemykání. V takovém případě doporučuji vyhledat odbornou pomoc, která vám s výměnou autobaterie pomůže.

Před prvním použitím (nastartováním) by autobaterie měla být již nabitá. K tomu slouží nabíječky autobaterií, které připojíte ke zdroji energie.

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.