Neděle , 26 března 2023

Konopí a jeho účinky na lidské zdraví

Autor: Martin Kirschner.

Konopí je super bylinou, která dokáže léčit spoustu zdravotních potíží (Public Domain)

Nedávno jsem se účastnil festivalu Konopex v Ostravě, který se zaměřoval na vzdělávání v oblasti konopí a prodávaní konopných výrobků. Ačkoliv bývá konopí očerňováno, tak má spoustu léčebných využití, o kterých vám doktoři, nebo média neřeknou.

Léčivé vlastnosti konopí

Stejně jako rostlina aloe vera je konopí super bylinou, protože dokáže léčit spoustu nemocí. Mezi nemoci, které konopí léčí, patří zelený zákal, cukrovka, Alzheimerova choroba, zastavuje šíření rakoviny, zlepšuje zdravotní stav plic, zánět střev, snižuje bolest u artritydy, zklidňuje stres u Parkinsonovy choroby. V oblasti duševního zdraví pomáhá konopí léčit posttraumatické syndromy, úzkosti a deprese.

V současné době se přípravky z konopí podávají pacientům trpících alkoholismem a jinými závislostmi. Na Konopexu vystupoval Phd. František Bednařík, který detailně popsal, jek se jim podařilo vyléčit 90% pacientů ze závislostí:

„V úvodní fázi léčby jsme podali pacientům konopný přípravek s vysokým obsahem THC, aby netrpěli bolestmi. Po nějaké době jsme jim podávali přípravek s nízkým obsahem THC a vysokým obsahem CBD. Tato léčba byla velice účinná a nám se podařil ze závislostí vyléčit kolem 90 % pacientů.“

Musím se přiznat, že jsem na festivalu Konopex vyzkoušel konopné pivo. Rád bych proto sdílel svou zkušenost s tímto pivem. Dal jsem si dvě konopné jedenáctky a pro navození pohody a zostřeného vidění mi to stačilo. Konopné pivo má tu výhodu, že vám stačí dát si dvě piva, abyste dosáhli stavu, jako po pěti klasických pivech. Navíc u konopného piva máte pocit, jako by se zastavil čas a vy vnímáte okolí intenzivněji. Vzhledem k tomu, že vám u konopí stačí malá dávka, tak to dokazuje, proč pít konopné pivo, nebo užívat konopí jiným způsobem je prospěšné pro léčbu alkoholismu.

V oblasti duševního zdraví se při léčbě depresí běžně používají státem schválené léky, které redukují úroveň serotoninu v mozku. Stejné léky však často bývají nebezpečné pro ty, kteří trpí bipolární poruchou, protože příliš mnoho serotoninu může vyvolat manickou příhodu. Naproti tomu konopí tyto vedlejší účinky nemá, protože snižuje manická období a současně vyrovnává poklesy nálady způsobené depresemi. Proto je užívání konopí mnohem prospěšnější na léčbu depresí, než komerční léky.

Lidé, kteří si v životě prošli těžkými traumaty, nebo trpí posttraumatickými syndromy, můžou také využít léčivé vlastnosti této byliny. Konopí pomáhá i takovým těžkým případům, jako jsou američtí veteráni, kteří se vrátili z války. Dnes i Americká vláda na základě vědeckých studií musela uznat tyto léčivé vlastnosti konopí a v současné době je možné, například v Novém Mexiku, předepsat těmto lidem marihuanu pro léčbu traumat.

Rozebírat do detailu všechny léčivé vlastnosti konopí na fyzické zdraví, by vydalo na celou knihu. Proto rozeberu jeho nejznámější léčivé účinky, a to je schopnost léčit cukrovku, nebo Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobu, kterými nejčastěji trpí starší lidé.

Účinné látky obsažené v konopí snižují hladinu cukru v krvi. Podle studie v žurnálu Autoimmunity z roku 2006 mají navíc kanabinoidy CBD (kanabidiol) a CBN (kanabinol) schopnost neutralizovat reakce těla na výrazné výkyvy cukru v krvi, jehož vyšší hladina může vést až k oslepnutí, nebo amputaci končetin. Díky konopí se dají léčit všechny druhy cukrovky, včetně například těhotenské cukrovky.

Výzkum z Izraele z roku 2013 dokázal, že užívání konopí snižuje bolest a třes u lidí trpících Parkinsonovou chorobou, díky působení na jejich jemnou motoriku. V současné době se běžně v Izraeli využívá konopí k lékařským účelům.

Studie vedená Kim Jandou ze Scripps Research, dokazuje, že konopí může být schopno zpomalit progesi Alzheimerovy choroby. Je to díky tomu, že THC, které je obsažené v marihuaně, zpomaluje tvorbu amyloidních plaků, které zabíjejí mozkové buňky a způsobují Alzheimerovu chorobu.

Zdravé užívání konopí

I když si někteří lidé můžou myslet, že marihuana se dá jenom kouřit, tak opak je pravdou. Dneska se vyrábí konopné přípravky, které se dají užívat jak zevně, tak vnitřně. Vnitřně můžete dneska například koupit legálně prodávané čaje, které mají do 03 % THC, nebo šťávu z konopí, případně konopné kapky, nebo konopné kapsle. Zevně se dá konopí užívat například formou masti. Člověk si tak nemusí kazit zdraví kouřením marihuany, aby využíval přínosy této byliny.

Závěr

Konopí má spoustu využití nejenom v oblasti lidského zdraví, ale také se od pradávna využívalo v oděvnictví, stavitelství a jiných sférách průmyslu. Podle Phd. František Bednaříka existuje až 40 000 možností využití konopí pro nejrůznější účely. O tom, ale zase někdy jindy v příštím článku.

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.