„Úzkost je běžnou zkušeností pro miliony lidí, ale výzkumem podporované bylinné léky mohou pomoci“
Úzkost je většinou přirozená a normální reakce na nebezpečí a náročné situace. Naše schopnost cítit úzkost nám pomáhá reagovat a připravit se na životní události.
Je naprosto normální mít například obavy, že se blíží zima. Nazouváme tedy na auto zimní pneumatiky, ušetříme nějaké peníze navíc za náklady na vytápění domu a vytáhneme zimní přikrývky.
Na druhou stranu jsou úzkostné pocity někdy méně odůvodněné. Mohou se stát nadměrnými nebo rušivými. V těchto situacích může úzkost negativně ovlivnit náš každodenní život. Výsledkem nekontrolované úzkosti je potenciál pro vznik úzkostné poruchy.
Úzkostné poruchy jsou překvapivě nejčastější formou duševní poruchy.
Podle Americké psychiatrické asociace se úzkost v určité fázi života týká asi 30 procent dospělých. Úzkostné nebo rušivé myšlenky nás mohou v noci držet vzhůru, narušovat naši produktivitu nebo radost z úkolů nebo nás přimět vyhýbat se situacím, které nám přinášejí starosti. Naštěstí jsou úzkostné poruchy identifikovatelné a několik účinných léčebných postupů zlepšuje životy lidí.
Podle údajů ze studie s názvem Global Burden of Disease z roku 2019, kterou uspořádal Institute for Health Metrics and Evaluation trpí úzkostnými poruchami více než 300 milionů lidí na světě.
Odhady počtu Čechů postižených úzkostí se široce liší podle definice a trvání úzkosti, ale podle studie Národního ústavu duševního zdraví trpí úzkostnou poruchou asi 1 z 5 Čechů.
Statisticky mají ženy častěji úzkostné poruchy než muži. Úzkostné poruchy jsou dále charakterizovány jako specifické fobie, sociální úzkostná porucha, panická porucha, agorafobie, generalizovaná úzkostná porucha a separační úzkostná porucha. Specifická fobie je nejčastějším typem úzkostné poruchy, následované sociální úzkostí.
Symptomy a příčiny
Úzkost se liší od strachu. Zatímco strach je přiměřenou, krátkodobou reakcí na identifikovatelnou hrozbu, úzkost je často obava orientovaná na budoucnost vycházející se z méně prokazatelné hrozby.
Člověk s diagnózou úzkostné poruchy má téměř každý den více než šest měsíců úzkostné pocity s malou příčinou. Úzkost negativně ovlivňuje domácí, společenský i pracovní život. Osoba s úzkostnou poruchou může mít potíže se zaměřením pozornosti, pocity neklidu a podrážděnosti. Postižení mohou mít také problémy se spánkem a často se cítí unavení.
Existuje celá řada zdravotních problémů, které mohou vést k úzkostnému stavu.
Poruchy dýchání, jako je chronická obstrukční plicní nemoc nebo astma, mohou způsobit pocity úzkosti.
Podobně srdeční choroby, cukrovka, poruchy štítné žlázy a zažívací problémy, stejně jako vedlejší účinky léků, mohou vést k úzkosti, kterou je obtížné kontrolovat. Těm, kteří trpí úzkostí, by prospělo vyhledat specializovanou lékařskou pomoc ohledně zdravotních stavů, které mohou úzkostnou poruchu zhoršit.
Mnoho faktorů mimo naši kontrolu může vyvolat úzkost, jako je smutek nebo trauma. Lidé mohou být také geneticky náchylní k úzkosti a dalším problémům duševního zdraví. To nás může přimět k tomu, abychom věnovali velkou pozornost svému duševnímu zdraví.
Životní styl a faktory prostředí, z nichž některé kontrolujeme a některé ne, ovlivňují naši schopnost zvládat úzkost.
Pochopitelně stres, který k nám přichází z sečetných zdrojů, ovlivňuje to, jak zvládáme úzkost. Finanční problémy a situace v práci a ve škole, stejně jako naše vztahy, mohou způsobit stres, který vede k nekontrolované úzkosti.
Faktory životního stylu, které můžeme ovlivnit, jako je hygiena spánku, úroveň aktivity a strava, však hrají významnou roli v tom, jak zvládáme stres a úzkost. Je prokázáno, že vysoký příjem kofeinu, cukru, alkoholu a dalších drog může zhoršit problémy s úzkostí.
Zvládání úzkostné poruchy
Úzkostná porucha je identifikovatelná a léčitelná. V konvenční medicíně jsou dvě nejběžnější léčebné kúry psychoterapie, také známé jako mluvící terapie, a léky. Typ mluvící terapie je kognitivně behaviorální terapie, jejímž cílem je pomoci lidem naučit se nové způsoby myšlení, reakce a chování. Cílem je pomoci zvládat úzkostné poruchy tím, že se naučíte s úzkostnými pocity zacházet jinak. Léky se používají ke zmírnění příznaků úzkosti, ale nejsou schopny úzkost vyléčit.
Vzrušující nový obor medicíny, nutriční psychologie, zkoumá, jak výživa reguluje úzkostné poruchy tím, že ovlivňuje mikrobiom a zánět. V článku Frontiers in Psychology „Výživa jako metabolická léčba úzkosti“ přezkoumali výzkumníci z Harvard Medical School některá zjištění týkající se nutričních intervencí k léčbě lidí s úzkostnými poruchami.
Poznamenávají, že nutriční intervence by měly být mezi klinickými psychiatry více zvažovány. Zatímco nutriční psychiatrie je relativně nová, má potenciál poskytovat výsledky s nízkým rizikem a vysokým účinkem.
„Výživa reguluje úzkostné poruchy ovlivněním mikrobiomu a zánětu. Střevní mikrobiom a zánět spolu souvisí a ovlivňují úzkost,“ poznamenávají.
Autoři vysvětlují, že výživa může úzkostným poruchám buď škodit, nebo jim pomáhat tím, že ovlivňuje střevní mikrobiální ekosystém, reguluje záněty a ovlivňuje další biochemické cesty. „Cukr, zpracované rostlinné oleje bohaté na zánětlivé omega-6 mastné kyseliny, umělá sladidla a lepek mají negativní vliv na úzkost, zatímco omega-3 mastné kyseliny, kurkuma (kurkumin), vitamín D a ketogenní diety mají terapeutický účinek,“ pokračuje.
Kromě výživy mohou mít na úzkost hluboký vliv také určité psychologické vlastnosti. Americká psychologická asociace poskytuje přesvědčivý argument v článku z roku 2019 „Vytrvalost k životním cílům může odrazit depresi, úzkost a panické poruchy“. Popisuje 18 let dlouhou studii ukazující ochranné faktory díky vytvalosti k životním cílům.
„Vytrvalost kultivuje smysl pro cílevědomost, která může vytvořit odolnost nebo snížit současnou úroveň závažné depresivní poruchy, generalizované úzkostné poruchy a panické poruchy,“ poznamenává hlavní autor studie Nur Hani Zainal z Pennsylvánské státní univerzity.
„Pohled na světlou stránku nešťastných událostí má stejný účinek, protože lidé mají pocit, že život je smysluplný, srozumitelný a zvládnutelný.“
Autoři studie použili třikrát shromažděná data od 3 294 dospělých během 18 let, od roku 1995 do roku 2013. Podle autorů „u lidí, kteří při prvním hodnocení v polovině 90. let vykazovali větší vytrvalost a optimismus, došlo k většímu snížení deprese, úzkosti a panické poruchy během 18 let.“
„Naše zjištění naznačují, že lidé mohou zlepšit své duševní zdraví zvýšením nebo udržením vysoké úrovně houževnatosti, odolnosti a optimismu,“ poznamenává Zainal. „Usilování o osobní a kariérní cíle může v lidech vyvolat pocit, že jejich životy mají smysl. Na druhou stranu, odpoutat se od snahy o dosažení těchto cílů nebo mít cynický postoj může mít vysokou cenu pro duševní zdraví.“
Léky na rostlinné bázi k léčbě úzkosti
Stejně jako u léků předepsaných na úzkost mohou léky na rostlinné bázi pomoci s příznaky úzkosti. Jako přístupné a cenové dostupné nástroje mají některé bylinky a koření proti úzkostné a uklidňující účinky na mysl a tělo, mnohé s výsledky srovnatelnými s léky na předpis. Bylinky a koření, odvozené z přírody, se v tradiční medicíně používají po tisíciletí. I když je na výběr z mnoha bylin a koření pro uklidňující a uvolňující účinky, zde jsou tři nejlepší: ashwagandha, levandule a heřmánek.
Ashwagandha
Ashwagandha, Withania somnifera, je malý keř se žlutými květy původem z Indie a jihovýchodní Asie. Má dlouhou historii tradičního používání založeného na indických principech přírodního léčení známého jako ajurvéda.
Ájurvéda je tradiční forma medicíny s historií tisíce let. Ashwagandha je v ajurvédě považován za adaptogenem. Clevelandská klinika popisuje adaptogeny jako rostliny a houby, které pomáhají vašemu tělu reagovat na stres, úzkost a únavu. Mohou se přidávat do potravin a nápojů nebo se z nich vyrábět tinktury.
Adaptogeny přivádějí tělo do stabilní rovnováhy tím, že napomáhají zvládat duševní i fyzický stres. Kořeny a listy ashwagandhy se tímto způsobem používají k léčbě různých stavů.
Ashwagandha je k dispozici v mnoha formách včetně tinktur, kapslí, prášků, celých kořenů a extraktů v obchodech se zdravou výživou a potravinami.
Hledejte vysoce kvalitní celozrnné potraviny, které jsou vyrobeny přirozeně nebo organicky. Používejte podle návodu.
Složky ashwagandhy a léčivé účinky
Vysoce prozkoumaná rostlina, ashwagandha obsahuje asi 140 specializovaných sloučenin, které tvoří její biologické vlastnosti a aktivní fytochemikálie. Probíhající studie a výzkumná hodnocení nadále ověřují jeho použití a poskytují náhled na optimální způsoby jeho použití. Je známo, že rostlina má antistresové vlastnosti a prokázanou účinnost při zmírňování účinků stresu na neurodegenerativní poruchy, včetně Alzheimerovy choroby, Huntingtonovy choroby a Parkinsonovy choroby.
Jak používat ashwagandha
Vodní extrakt z kořene je prospěšný při snižování stresu a úzkosti. Ačkoli jeho název znamená v překladu zhruba „vůně koně“, pro mnoho lidí má celý kořen sladkou a příjemnou vůni.
Povařte lžíci sušeného celého kořene v 0,5 L vody. Scedíme a podáváme.
Pro jednoduchost je ashwagandha k dispozici ve formě doplňků. Tinktury, prášky a extrakty z rostliny lze také nalézt online a v obchodech se zdravou výživou.
Levandule
Levandule, z rodu Lavandula, se po staletí používá v tradičních lécích díky svým jedinečným chemickým sloučeninám a etnobotanickým vlastnostem. Rostoucí důkazy podporují terapeutické a léčebné vlastnosti levandule, jmenovitě její sedativní, náladu stabilizující, neuroprotektivní a antikonvulzivní účinky.
Skvěle aromatické vlastnosti květů a listů levandule se nacházejí u 30 druhů z rodu Lavandula, z nichž existují stovky poddruhů, hybridů a kultivarů. Levandule pocházející ze Starého světa, tedy světa, jak jej lidé znali před objevením Ameriky. Byla nalezena na suchých písčitých svazích kolem Středozemního moře a jižní Evropy, stejně jako v severovýchodní Africe, na Středním východě, v jihozápadní Asii a jihovýchodní Indii. Tato velká rozmanitost vhodných klimatických podmínek znamená, že výběrem správného druhu pro vaši pěstitelskou zónu si také můžete užít tuto prospěšnou, voňavou, dřevnatou trvalku, které se daří na přímém slunci a je odolná vůči suchu.
Pokud vám pěstování levandule nevyhovuje, můžete se poohlédnout po vysoce kvalitním levandulovém esenciálním oleji a směsích esenciálních olejů, které jsou snadno dostupné u většiny značek esenciálních olejů. Mnoho trhů s domácími potravinami a prodejen zdravé výživy může mít na prodej různé celé květiny, listy nebo čaj. Ujistěte se, že získáváte organickou, přirozeně pěstovanou levanduli, abyste zachovali integritu prospěšných složek.
Levandulové složky a léčivá činnost
Hlavními prospěšnými chemickými sloučeninami levandule jsou linalool, kafr, linalylacetát, 1,8-cineol B-ocimen a terpinen-4-ol.
Lidé pociťují specifické výhody levandule, která pomáhá při úlevě od úzkosti, včetně snížení srdeční frekvence, zlepšení nálady, zlepšení kvality spánku, regulace dýchání a snížení hladiny adrenalinu.
Levandule pomáhá kontrolovat úzkost prostřednictvím parasympatického nervového systému, který reguluje hormony, rytmus dýchání a srdeční frekvenci. Studie z roku 2013 s názvem „Lavender and the Nervous System“ ukázala, že levandule je lepší než placebo u 221 pacientů trpících úzkostnou poruchou. Pacienti také zaznamenali související zlepšení symptomů, včetně snížení neklidu a kvalitnějšího spánku, což pozitivně ovlivňuje celkovou pohodu a kvalitu života.
Jak používat levanduli
Levandulový esenciální olej má mnohostranné použití, které je obecně běžné u metod aromaterapie s esenciálním olejem. Například koupele s levandulovým esenciálním olejem a masážní přípravky mohou navodit klid a úlevu od úzkosti. Levandulovou koupelovou sůl můžete vyrobit smícháním 10 kapek levandulového esenciálního oleje do 2 šálků epsomské soli. Přidejte půl šálku této směsi do relaxační koupele.
Podobně snadno si levandulový masážní olej vyrobíte i doma. Přidejte pět kapek levandulového esenciálního oleje do nosného oleje dle vašeho výběru, jako je kokosový, olivový, avokádový nebo sladký mandlový. Vmasírujte do pokožky, vyhněte se očím a užívejte si zklidnění.
Můžete použít difůzní levandulový esenciální olej s použitím speciální nádobky a svíčky pro navození stavu klidu ve vašem okolí.
Celé květy a listy tvoří relaxační levandulový čaj nebo tonikum s vynikajícím neuroprotektivním potenciálem.
Kapsle s levandulovým olejem a tinktury koncentrovaných levandulových extraktů jsou pohodlným způsobem, jak dosáhnout doporučenné denní dávky levandule 80 miligramů.
Heřmánek
Heřmánek, Matricaria chamomilla L., se používá po tisíce let v lidovém a tradičním léčitelství. Heřmánek pochází z jižní a východní Evropy a jeho používání sahá až do starověkého Egypta, Řecka a Říma.
Bezvadné léčivé vlastnosti heřmánku mají mnohočetná terapeutická využití, která byla důkladně ověřená léty tradičního používání a vědeckého výzkumu.
Tento malý jednoletý kvetoucí rod rostlin z čeledi hvězdnicovitých dobře roste na průměrných až chudých půdách, vyžadujících pravidelnou vlhkost a plné slunce. Heřmánek se hojně pěstuje v Maďarsku a vyskytuje se v celé Evropě, Asii, severní Africe, Americe, Austrálii a na Novém Zélandu.
Heřmánek, ceněný pro své stabilní léčivé vlastnosti, má protizánětlivé, antiseptické, zažívací, uklidňující, hojivé, sedativní a protikřečové účinky.
Jako přírodní látka je heřmánek široce používán jako bylinný lék na úzkost, protože je relativně bez vedlejších účinků, snadno se získává a je považován za zdraví prospěšný. Květy se primárně používají jako čaj nebo se destilují na heřmánkový esenciální olej.
Složky heřmánku a léčivá aktivita
Důkazy ukazují, že heřmánek pomáhá regulovat neurotransmitery ovlivňující náladu, jako je serotonin, dopamin a kyselina gama-aminomáselná.
Může také napomáhat reakci těla na stres tím, že pomáhá regulovat osu hypotalamus-hypofýza-adrenokortikální.
Mezi terapeuticky zajímavé aktivní látky heřmánku patří seskviterpeny, flavonoidy, kumariny, polyacetyleny a 11 bioaktivních fenolických sloučenin. Patří mezi ně kyselina kávová (fenylpropanoidy), apigenin, apigenin-7-O-glukosid, luteolin a luteolin-7-O-glukosid (flavony), kvercetin a rutin (flavanoly) a naringenin (flavanon).
Jak používat heřmánek
Důkaz je v pudinku, jak se říká. Vložte esenciální olej z heřmánku do difuzéru a zhodnoťte úroveň stresu svého těla. Nebo zkuste hodinu nebo dvě před spaním šálek heřmánkového čaje. Uklidňující účinky lze pocítit poměrně rychle.
Pro ještě větší důkaz vyjměte čajový sáček z čaje a přiložte jej na oblast bolesti, jako jsou napjaté krční svaly, bolavé klouby nebo sevřené zápěstí. Uklidňující a blahodárný účinek jen z použitého čajového sáčku je poměrně překvapivý.
Závěr
Úzkostná porucha je celosvětově nejrozšířenějším problémem duševního zdraví. I když je úzkost normální, pokud začne škodit našemu každodennímu životu, je k dispozici celá řada způsobů léčby. Přestože mnohé příčiny úzkosti jsou mimo naši kontrolu, existují malé úpravy, které můžeme během dne provést, abychom zlepšili naši schopnost zvládat stres a úzkost. Silné botanické sloučeniny obsažené v ashwagandze, levanduli a heřmánku mohou velmi přispět ke zdravé schopnosti zvládat úzkost.
Facebook komentáře