Jak udržovat dřevěný nábytek leštidly i voskem

Jste majiteli pěkného dřevěného nábytku? Obáváte se toho, že vám bude dřevo trouchnivět? Bojíte se, že dřevo napadnou termiti? Je váš nábytek poškrábaný? Má matný vzhled díky chemickým čističům? S tímto problémem se nepotýkáte jako jediní. Pokud hledáte rady, jak bojovat proti hrozbám pro váš nábytek, jak vylepšit svůj byt, tak čtěte dále.

Na trhu s nábytkem dochází k patrným změnám, nový nábytek se na trhu objevuje každých pár měsíců, ještě častěji nábytek bazarový. Spousta lidí si svůj domov vybavuje dřevěným nábytkem. Dřevěný nábytek však vyžaduje náležitou péči, abyste udrželi a zachovali jeho kvalitu. V následujících řádcích se dozvíte tipy, jak zacházet se svým nábytkem, tak, abyste předešli problémům a prodloužili jeho životnost.

Nevystavujte nábytek slunečnímu záření

Pokud vystavíte svůj nábytek slunečnímu světlu, mohou na něm vzniknout od tohoto světla skvrny ve světlých i tmavých tónech. Tyto skvrny estetickou přitažlivost vašemu nábytku nedodají. Proto je doporučeno nenechávat nábytek dlouhodobě na slunečním světlu.

Je třeba mít na vědomí, že postupem času váš nábytek stárne a dřevo může začít měnit svoji barvu. Důvodem jsou vlastnosti dřeva. Barva dřeva se může stát časem světlejší nebo tmavší.

Ošetřete dřevěný nábytek olejem

Nábytek po naolejování získá lepší vzhled a lesk. Olej zároveň prodlužuje jeho životnost. Trh nabízí mnoho druhů olejů a leštidel, které vytvoří krásný lak. Oblíbenými oleji a leštidly jsou ty s vůní kávy, magnolie, pomeranče, citronu.

Navoskujte dřevěný nábytek

Povrch svého dřevěného nábytku můžete udržovat voskem. Vosk vytvoří na povrchu nábytku povlak, který ho chrání před vnějšími nepříznivými vlivy. Voskováním docílíte také vyhlazení materiálu. Aby si váš nábytek udržel lesk, ošetřete ho jednou za tři měsíce voskem.

Dřevěný nábytek zbavujte prachu

Na dřevěném nábytku se zachycuje prach a různé nečistoty. Je nutné, abyste z nábytku pravidelně utírali prach. K očištění povrchu od prachu můžete použít suchý a měkký bavlněný hadřík. Pokuste se jednou za týden prach z nábytku setřít a tím ho udržovat. Kromě prachu se na nábytku také usazují různé nečistoty. Nečistot a skvrn na nábytku se zbavíte buď navlhčeným hadříkem, nebo můžete plochu nastříkat čistícím prostředkem a setřít.

Chraňte svůj nábytek před termity

Pokud se termiti dostanou do vašeho dřevěného nábytku, sežerou ho skrz na skrz. Chraňte před nimi tedy svůj nábytek. Kvalitní nábytek je chráněn proti těmto škůdcům termitovým bariérovým povlakem.

Zbavte se nepříjemného zápachu

Starý dřevěný nábytek může časem začít zapáchat. Nejčastěji se to děje s nábytkem, který někde uskladníte. Abyste se zbavili tohoto nepříjemného zápachu, můžete použít domácí přípravky jako je dřevěné uhlí a jedlá soda.

Na závěr

S koupí dřevěného nábytku se pojí jeho údržba a čištění. Zachováte tak jeho vzhled, atraktivnost a prodloužíte tím jeho životnost. Proto se vyplatí dodržovat výše zmíněné tipy.

Sdílet článek na sociálních sítích:

Facebook komentáře

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.