Středa , 29 března 2023

Mé oblíbené dokumenty o přežití v přírodě

Autor: Martin Kirschner.
Pokud se chcete vydat do divoké přírody, měly byste se nejdříve naučit jak v ní přežít pro případ nouze (Public Domain)

Jak tak rád cestuji, občas se podívám na dokumenty, které mě naučí přežít v přírodě. Znát, jak rozdělat oheň bez zapalovače, jak najít pitnou vodu v poušti, rukama lovit ryby a další znalosti jsou základem o tom, jak přežít v přírodě. V tomto článku vás seznámím s mými nejoblíbenějšími outdoorovými dokumenty, které mi pomáhají naučit se přežít v přírodě.

Muž vs. Divočina

Bear Grylls (vlastním jménem Edward Michael Grylls) je bývalý elitní voják britské armády SAS. Své znalosti o přežití z britské armády použil k vytvoření dokumentu s názvem Muž vs. Divočina. V tomto dokumentu Bear cestuje do různých zemí, kde simuluje extrémní podmínky přežití a ukazuje lidem jak přežít v divočině.

V této sérii dokumentů se můžete naučit, jaké metody přežití používá britská elitní jednotka SAS. Například se naučíte, jak rozdělat oheň bez zapalovače, jak najít pitnou vodu v poušti, jakými způsoby jde lovit ryby a další základní znalosti o tom, jak přežít v přírodě.

Jedná se o velmi extrémní dokument, protože kolem Beara se pohybují nebezpečná zvířata, jako jsou medvědi, lvi, gepardi atd. Navíc v tomto dokumentu Bear například sní nestrávené výkaly medvědů, používá vlastní zuby k zabíjení ryb, z kterých si dělá sushi, jí živé brouky, červy nebo vytlačuje vodu ze slonového trusu, kterou pak pije.

Cíl tohoto dokumentu je jasný. Bear Grylls chce ukázat lidem, jak získat z přírody maximum aby mohl v přírodě přežít, pokud se člověk ztratí a je odkázán pouze sám na sebe. Ačkoli jsem já osobně mnoho z těchto hardcore věcí v přírodě nedělal, dokument mi dal užitečné informace, které by mi pomohly přežít v přírodě, pokud by mi šlo o život.

Bear Grylls také vytvořil další dokumenty o přežití, jako jsou například V nejhorším případě, Úník z pekla, Útěk k legiím a další.

Trailer dokumentu Muž vs. Divočina

Dvojí přežití

Dvojí přežití je televizní seriál ze Spojených Států, který je vysílán na Discovery Channel. V seriálu účinkují dva odborníci na přežití v předem stanovených scénářích a v náročných prostředích.

V prvních dvou epizodách vystupoval Cody Lundin, expert na přírodovědu a primitivní dovednosti, který provozuje Aboriginal Living Skills School v Arizoně a také Dave Canterbury, instruktor pro přežití v oblasti vojenského výcviku, který řídí Pathfinder Training School v Ohiu. V dalších epizodách dokumentů jsou tito dva nahrazeni jinými instruktory pro přežití.

V prvních dvou epizodách Dual Survival byli Lundin a Canterbury posláni do odlišného prostředí kde museli přežít, takže například byli vysazeni na opuštěný ostrov, ztraceni v divoké džungli, bojovali o přežití ve vyprahlé poušti atd. Museli přežít po několik dní s minimem nástrojů, které podle scénáře mohli mít. V průběhu seriálu ukazují Lundin a Canterbury různé dovednosti v oblasti přežití, jako je použití primitivních metod k rozdělání ohně, získávání pitné vody, lovení zvířat, vyhledávaní a konzumace jídla, které jim příroda dala.

Konflikt často vznikl z rozdílů mezi filosofiemi a metodami těchto herců na způsob, jakým lze přežít v přírodě. Například Canterbury si často stěžoval, že Lundin nechce nosit boty ani dlouhé kalhoty, a to bez ohledu na prostředí ve kterém se nacházejí, jako jsou například zasněžené hory.

Miluji tento dokument přesně kvůli odlišnému charakteru těchto odborníků na přežití. Zatímco Cody Ludin je typickým filozofem, neaktivní, je mnohem zženštilý, preferuje spíše rostlinou stravu, než chytat a zabíjet zvířata, nehledě na to, že je stále bosý a vzhledem spíše připomíná hippisáka, tak naproti tomu Dave Caterbury je pravým opakem. Caterbury je akční lovec, který se snaží dosáhnout přežití tím, že s přírodou bojuje a jde přes mrtvoly.

Je zábavné sledovat, jak ti dva společně spolupracují v přírodě. Například v jednom díle se Caterbury rozhodl chytit a zabít krokodýla. Když ukázal mrtvého krokodýla Ludinovi, talk Ludin byl na Caterburyho naštvaný a vytkl mu, že to bylo velmi nebezpečné. Nakonec se oba udobřili a pochutnali si na krokodýlovi.

Navzdory skutečnosti, že dokument je velmi zábavný, dozvíte se mnoho užitečných informací o přežití, jako je to, jak vykuchat zvíře, které rostliny jsou jedlé, jak si vybudovat provizorní úkryt a jak ručně rozdělat oheň.

Ukázka ze seriálu Dvojí přežití

Na závěr

Představil jsem vám dva nejoblíbenější dokumenty, které vás naučí přežít nebo ulehčit život v přírodě. Sledoval jsem více dokumentů o přežití v přírodě, ale je zbytečné je zde zmiňovat, protože ve výše uvedených dokumentech se dozvíte všechny potřebné informace o přežití.

Musím říct, že po zhlédnutí těchto dokumentů jsem nabyl zvýšeného sebevědomí a díky tomu se například v opuštěných horách pohybuji jako ryba ve vodě, protože vím jakým způsobem si sehnat jídlo a vodu, nebo jak se orientovat v prostředí ve kterém se nacházím.

Znáte nějaké dobré dokumenty, nebo filmy o přežití v přírodě? Můžete mi je doporučit v komentáři.

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.