Středa , 31 května 2023

Pelety jako ekologická a ekonomická budoucnost vytápění

Autor: Martin Kirschner.

Vzhledem k vzrůstajícím cenám fosilních paliv, jsou pelety komoditou budoucnosti (Public Domain)

Staré systémy se hroutí v důsledku toho, že se lidé příliš odpoutali od přírody a jsou závislí na neobnovitelných zdrojích. V dnešní době lidé také hledají možnosti, jak co nejvíce ušetřit.

Mezi největšími výdaji (hlavně v zimě) je vytápění. Lidé si vytápějí domácnosti neobnovitelnými zdroji energie, jako jsou uhlí a plyn. Jiná alternativa je topení si elektrickou energií, která je také poháněná neobnovitelnými zdroji.

V důsledku toho, že těchto neobnovitelných zdrojů ubývá, tak se zvyšuje i jejich cena neúměrně lidským platům. V budoucnu to může znamenat, že čím dál více lidí si nebude moci dovolit zaplatit za neobnovitelné zdroje a to ani v malém množství.

Zde na obrázku můžete vidět, jak se cena energie za 10 let víc než zdvojnásobila.

Co kdybych vám řekl, že existuje alternativa, která vám pomůže ušetřit spoustu peněz, a ještě přispějete k ochraně přírody? Této alternativě se říká „Pelety“. Pelety jsou v podstatě granule vyrobené ze dřeva. Přidávají se do krbů a spalovacích kotlů k výhřevu domácností.

Oproti jiným fosilním palivům nevytvářejí navíc C02, protože při spalování se uvolňuje pouze množství oxidu uhličitého, které dané stromy absorbovaly během svého růstu. Dřevěné pelety neobsahují chemické příměsi, jsou 100% ekologické a z obnovitelných zdrojů.

Domácnosti, které přešly na vytápění dřevěnými peletami, ušetřily až o 50% více peněz, než když topily tradičními způsoby. Je to proto, že dřevěné pelety mají vysokou výhřevnost. Malé množství popele, které tyto dřevěné pelety produkují, se dá použít jako hnojivo na zahrádku, jelikož tento popel obsahuje důležité minerály, které rostliny potřebují pro svůj zdraví růst. Ušetříte tedy nejen za topení, ale také za přípravky na hnojení.

Zatímco se neobnovitelné zdroje dovážejí ze zahraničí, tak obnovitelné zdroje se pěstují a zpracovávají u nás. Nákupem dřevěných pelet tudíž zároveň podporujete tuzemský pracovní trh. Co je nejlepší zpráva, tak podle analytiků nebude cena dřevěného peletu nijak razantně stoupat, z důvodu jejich obnovitelnosti.

 

Sdílet článek na sociálních sítích:

Facebook komentáře

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.