Sobota , 1 dubna 2023

Proč si lidé vlivem ega ničí vztahy a přátelství

Autor: Martin Kirschner.

No řekněte. Připadá vám tato osoba sympatická, že by jste s ní udržovali nějaký přátelský vztah? (Public Domain)

V momentě kdy je někdo ve špatné náladě, je podrážděný, nebo nevyspalý, tak může docházet k tomu, že je na své okolí protivný a nepříjemný. Pokud setrváváte v negativních myšlenkách, tak je to prostor k tomu, aby se projevilo naše ego a v takových situacích za to platí vaše okolí a lidé, na kterých vám záleží.

Jak se projevuje vliv ega

Někdy když je člověk pod nadvládou ega, tak začne poukazovat na chyby a nedokonalosti, kde nejsou. Pokud totiž setrváváme v negativních emocích, tak naše ego začne hledat konflikty a situace, kde musí všem okolo dokázat, že má pravdu a začne všude kolem kopat.

Člověk, který je pod nadvládou ega nedokáže v tu chvíli racionálně uvažovat. Proto si neuvědomuje to, že lidé, kteří jsou kolem něj, se mu snaží pomoct a jsou jeho přátelé. Ego se však na lidech kolem sebe snaží hledat chyby a nedokonalosti.

To také bývá příčinou toho, proč se třeba dva nejlepší přátelé, nebo dvě nejlepší kamarádky rozejdou ve zlém. Další situace je, kdy lidé, kteří spolu chodí, se po nějakém čase rozejdou. Pokud je v nějakém vztahu jedinec, který se nechá ovládnout egem, tak se celý vztah rozbije, protože druhá normální osoba nesnese jeho egoistické jednání.

Co dělat pro to, aby ego neničilo naše vztahy

1) Nikdo nic nemusí

Pamatujte, že nikdo není vašim majetkem a nic nemusí. Nejhorší je když se snažíte druhého člověka přinutit k něčemu, protože si myslíte, že když už jste tak dlouho ve vztahu, tak to pro vás prostě musí udělat. V takových chvílích zapomínáme na slušná slova jako „Mohl bys? Prosím tě. Byl bys tak hodný?“ a místo toho nahrazujeme tato slova vynucujícími výrazy. jako jsou „Udělej to! Dlužíš mi to! Laskavě to udělej!“

2) Nesnažte se vše ovládat

Přiznám se, že byly doby, kdy jsem se snažil jako diktátor vše ovládat a řídit. Pokud něco nebylo po mém, tak následovaly výbuchy vzteku. V té době jsem se pak snažil uklidňovat alkoholem, což nebylo nejlepší řešení.

Po čase jsem si uvědomil, že snažit se vše ovládat ve svém životě násilím je kontraproduktivní. Vesmír totiž nejspíš viděl mou nespokojenost a tím na mě vysílal negativní lidi, zážitky, situace, finanční ztráty atd. Až když jsem objevil metodu praktikování vděčnosti, o které se nejčastěji píše v knize Tajemství a také ji zmiňuje spousta autorů na osobní rozvoj, tak se začal můj život měnit k lepšímu.

Uvědomil jsem si, že celý svět a vesmír je v pohybu a věci se nějak dějí. To co se nám zprvu může zdát jako nepříjemná zkušenost, může v budoucnu vyústit v něco lepšího. Dát věcem volný průběh a věřit v sílu přátelského vesmíru je silnou zbraní, která mi pomáhá vnést do svého života klid a harmonii.

3) Dělejte to, co vás baví a naplňuje

Pokud budete ve svém životě dělat to, co vás baví a naplňuje, tak nebudete mít čas negativně ovlivňovat své okolí, ale naopak na něj budete působit konstruktivně. Vezměte si kolik je na internetu a převážně na sociálních sítích lidí, kteří tam akorát sedí a čučí na obrazovku, aby mohli každý výtvor, video, obrázek, nebo článek zkritizovat.

Mně se třeba často stává, že mě lidé kritizují za mé články. Když se ale takových lidí zeptáte, co napsali, nebo vytvořili oni, tak mlčí. Pamatujte, že člověk, který si hraje, tvoří a dělá na nějakém projektu, který ho baví, tak nikdy nebude mít čas někde kolem šmejdit, hledat na někom chyby a kritizovat ho.

4) Rozpoznat situaci

Když už nás negativní emoce a ego ovládnou, tak je vhodné včas rozpoznat situaci. Pokud totiž dokážete něco pojmenovat, tak už máte z poloviny nad tím vyhráno. Následně můžete použít metody a techniky, které vám pomůžou dostat se z vlivu negativních emocí a rozložit vaše ego. 

5) Meditujte a sportujte

Meditace je výbornou prevencí k tomu, aby nám negativní emoce, jako jsou hněv, nebo smutek zasahovali do života. Zároveň když meditujete, tak se dostáváme do hladiny alfa, která všechny negativní emoce odstraňuje.

Sportovní aktivity zase vyplavují serotonin, což je hormon štěstí. Kombinací meditace a sportu naleznete ve svém životě klidu, harmonie a štěstí. No řekněte, už jste někdy viděli egoistického a arogantního člověka, který pár okamžiků před tím sportoval a meditoval?

Závěr

Ze všech uvedených bodů vyplývá, že abychom omezili naše ego, tak jej musíme něčím konstruktivním nahradit. Nesnažit se vše na 100% ovládat, ale důvěřovat v přátelský vesmír a být v souladu s vyšším vedením.

Stejně tak doporučuji sportovat, meditovat a dělat to co vás baví. Pokud naopak budete zahálet, tak tím opět dáte prostor negativním emocím a svému egu.

„Je to tvoje mysl, kdo vytváří tento svět.“

Buddha

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.