Středa , 29 března 2023

Roušky až do března, shodují se Vojtěch s Prymulou. Změnit to může jen vakcína

Navzdory červnovým slibům premiéra Andreje Babiše, že plošná opatření proti koronaviru už vláda nezavede, ministerstvo zdravotnictví oznámilo od 1. září opět povinnost zakrytých úst a nosu v obchodních centrech, restauracích, lékárnách, školách, na úřadech, v kadeřnictvích, divadlech či kostelech. Podle ministra Adama Vojtěcha a epidemiologa specializujícího se na imunizaci a vakcíny Romana Prymuly může povinnost platit až do konce chřipkové sezony, tedy někdy okolo března.

„Předpokládám, že je budeme nosit do konce chřipkové sezony, která se většinou pohybuje někde kolem března. To je předpoklad, dokdy bychom měli nosit roušky, pokud se nic zásadního nestane,“ uvedl ministr zdravotnictví pro Českou televizi.

Do konce chřipkové sezony, nebo než bude vakcína
Ve stejném pořadu se shodně vyjádřil i Roman Prymula, vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví: „Kdy se budou roušky snímat, to se bude odvíjet od konce chřipkové sezony dominantně a od toho, kdy bude k dispozici vakcína. Potom se celý systém samozřejmě změní, a pokud budou proočkovány rizikové skupiny, nebude důvod nosit roušky takto masivně.“

Znovuzavedení nošení roušek v situaci, kdy ministerstvo zdravotnictví spolu s hygieniky a epidemiology dlouhodobě avizuje v rámci takzvaného semaforu velmi dobrou epidemiologickou situaci, kdy většina pozitivně testovaných je bezpříznaková nebo s minimálními příznaky a kdy je minimální procento nakažených hospitalizovaných, vidí mnozí jako iracionální.

Co je zdravého na tom, být uzavřen hodiny se svými bakteriemi?
„Na jednu stranu se až na dvě výjimky chlubíme tím, jak jsou všechny okresy bezpečné, a na druhou stranu pak vejde v platnost plošné opatření. Jak je tohle racionální? Odůvodnění pana ministra návratem žáků nebo studentů nerozumím. Vždyť ty děti tady stále byly. Jen v jiných komunitách. Nestrávily léto někde v podzemí nebo ilegalitě. Navíc co je na tom zdravého, když budou lidé po dlouhé hodiny uzavření se svými vlastními bakteriemi,“ uvedla ve středečním rozhovoru pro web Novinky.cz předsedkyně společnosti českých plicních lékařů Martina Vašáková.

Přímo pro CNN Prima NEWS se pak proti plošnému zavedení roušek vyjádřil třeba rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima: „V tuto chvíli je každý den odhalováno zhruba tři sta osob, které jsou pozitivní na SARS-CoV-2 a významná většina těchto lidí je bezpříznaková nebo s drobnými příznaky. Uvědomme si, že jestli to začne prvního září, jak bylo dneska oznámeno, nevím, kdy ty roušky sundáme nebo co k tomu povede, protože ten vir tady je a bude, roušky ho nevyhubí, možná rozloží ten přenos, který tu je,“ uvedl.

„Proč máme nosit roušky, když tato infekce, která tady je zhruba od jarních měsíců, je u většiny osob bezpříznaková, a to, že větším testováním odhalíme víc lidí... Tady byly chřipkové epidemie v loňském, předloňském roce, nikdo roušky nenosil, přežili jsme to a umřelo na chřipku nebo na obtíže při respiračních infekcích mnohem více lidí než v současné době na tuto chorobu. Myslím si, že ty roušky mají být u osob, které jsou nebo byly v nějakém kontaktu nebo se necítí dobře. A nejen u této infekce, ale i u jiných respiračních nákaz. Může se stát, že teoreticky roušky budeme mít do jara nebo do Vánoc,“ dodal rektor Univerzity Karlovy v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Zdroj článku: CNN Prime News

 

 

 

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.