Středa , 29 března 2023

Rozbor filmu Matrix 4 Ressurections

Autor: Martin Kirschner.

Očekávaná čtvrtá série filmu Matrix vzbudila spoustu emocí a podnětů k zamyšlení, zvlášť v dnešní době. Ve filmu bylo plno symboliky, aha momentů a poučení, které bych chtěl s vámi sdílet. Jak si ukážeme, tak rozměr filmu je s přesahem duchovní podstaty.

Děj filmu začíná velmi neobvykle a to tak, že to vypadá, jako kdyby žádné předchozí díly nevyšly. Keanu Reeves hraje roli Thomase Andersona a nevzpomíná si, že by pod jménem Neo někdy zachraňoval svět. Nepoznává své stoupence a má jen útržkovité vzpomínky, které jsou považovány za psychickou nemoc a jsou potlačovány modrými pilulkami.

Bere modré pilulky, které potlačují jeho mentální schopnosti. Tyto mentální schopnosti jsou považovány za nemoc. Modrá pilulka = symbol uvěznění v Matrixu. Lidé, aniž by si to uvědomovali, jsou spolutvůrci Matrixu spolu s umělou inteligencí. Netušící lidé dodávají tvořivost a umělá inteligence věci realizuje a dohlíží na program. Matrix by se dal také nazvat kolektivním vědomím, kterým lidé utváří svět.

Analýza filmu

V Úvodu filmu se Neo setkává s Bugs, což je probuzený člověk, který se snaží Nea navést na správnou cestu a vysvětlit mu, že má tady poslání. Bugs říká váhavému Neovi: „Volba je iluze. Ty to musíš udělat.“ Zde je jasný poukaz na to, že i když se nechcete vydat svou předurčenou cestou, tak ta cesta si vás najde dříve, nebo později, aby jste naplnili poslání na tomto světě.

Šéf Thomase, je ve skutečnosti agent Smith s lidskou podobou. Jeho skutečná podstata je tato:

Znamená to, že ten kdo vypadá jako člověk může být převtělený agent. Agent Smith říká: „Milióny lidí žijí své životy v nevědomosti. Podívej se na to místo. My jej stvořili společně.“ Jak jsem řekl v úvodu lidé tvoří Matrix a uměla inteligence na tento program dohlíží.

„Vím, že pro tebe ten příběh skončil, ale to je problém s příběhy. Ve skutečnosti nikdy nekončí, že? Stále říkáme ty stejné příběhy, jako vždycky, jen s jinými jmény, jinými tvářemi.“, dodává agent Smith. Poukaz na reinkarnaci a nikdy nekončící kolotoč narození a umírání.

Thomas vidí, že se jeho šéfovi slepí pusa:

Otevření třetího oka a nahlédnutí za závoj iluze. Zrakové vjemy jsou díky modrým pilulkám nevyvážené, takže nemůže vidět celou pravdu skutečného světa. To co Neo vidí je v dnešním světě označováno jako schizofrenie na kterou dnešní lékaři také předepisují pilulky.

Všichni se na tento svět rodíme do nějaké rodiny, společnosti, dostaneme rasu, jméno atd. Pravé jméno každého z nás je duchovní jméno spjaté s naší bytostí. Jméno je vibrace. Bugs ve filmu Matrix říká o Neovi: „Už dávno není Thomas, ale možná ho znáš pod jeho pravým jménem Neo.“ V pozdější fázi filmu se snaží manžel Trinity stáhnout do uměle vytvořeného života, kdy ji oslovuje Tiffani a ona mu odpovídá: „Kéž bys mi tak přestal říkat. To jméno nesnáším. Jmenuji se Trinity a měl bys dát ty ruce pryč.“ Matrixové role, matrixová jména.

Ve filmu je znázorněn koncept, že mi sami jsme tvůrci své reality. Co manifestujeme skrze myšlenky se nám zjeví v realitě, tak jako Thomasi Andersonovi (Neo) se manifestoval Matrix, který vytvořil svými myšlenkami (affirmace) a činy (programováním). Poučení: Pozor na svá přání, protože pak musíte nést následky.

Když Morfeus naváže kontakt s Neo, tak se strhne přestřelka a objeví se černá kočka, která symbolizuje změnu Matrixu (změnu dimenze):

Ve filmu je ukázána kniha „Alenka v říši divů“, která má symbolizovat probuzení:

Dále pak Guns s tetovaním králička symbolizuje vstup do králičí nory, tak jako vstoupila Alenka do říše divů. Respektive vstup do jiné dimenze:

Stejně jako Alenka i Neo se rozhodne, že přijímá nabídku králička/Bugs. Následně se pro Neo otevírá portál a vstoupí do jiné dimenze:

V této dimenzi se projeví skutečná povaha světa. Agenti matrixu ovládnou těla lidí a řídí je. Symbolika: Systém bojuje proti probuzeným lidem.

Ve vlaku se strhne bitka, kdy tento pán s rouškou bojuje spolu s dalšími agenty proti Neovi a jeho přátelům:

Co pak nám to dnes připomíná?

Ve filmu jsou znát prvky transhumanismu, kdy se Neo probírá napojený na přístroje, díky čemuž byl schopný se napojit na falešnou realitu Matrixu:

Koncept filmu jasně ukazuje, že někdo může vytvořit virtuální hru a pomocí technologií nás do této hry může zapojit.

V reálném světě securiťák mluví k Neovi: „Lidé mluví hodně o starých časech. O tobě a virovým agentovi. O oblehání Sionu. Tehdy bylo všechno jednodušší. Lidi chtěli svobodu. Teď je to jiný. Někdy mám pocit, že to lidi vzdali. Někdy mám pocit, že Matrix vyhrál.“ Co nám to opět s dnešní dobou připomíná?

V duchovních tradicích bývá zrcadlo považováno, jako brána do jiné dimenze. Ve filmu Matrix tomu není jinak:

Ve filmu je také ukázán koncept manipulace s časem, kdy agenti Matrixu dokáží přetáčet čas. Tato technologie skutečně existuje. To často způsobuje u lidí pocit De javu, kdy si někdo vzpomíná na místa, události a lidi jako by se tyto události již v minulosti odehráli.

Při další události se z psychiatra, který Nea celou dobu „léčil“ modrými pilulkami, vyklubal správce/program Matrixu. „Psychiatr“ následně říká: „Jediný svět na kterém záleží je tady (ukazuje Neovi na čelo). A vy lidi věříte šíleným věcem. Proč? Co činí fikci skutečností? Pocity. Dovol. Tady Kush je jedním z mých průvodců. Jsou všude. Klonovat agenty je děsně energeticky náročné. Mnohem efektivnější je saturovat populaci. A jako bonus práce s roji je fakt zábava“:

Kushe ovládne program UI a zamíří pistolí na Trinity. Jasná ukázka toho, jak Matrix dokáže ovládnout slabé jedince (roje/ovce) a použít je pro svůj účel. V reálném světě se této technologii říká MK Ultra.

Systém ovládaní mysli je pak ukázán v závěrečné části filmu, kdy program Matrixu ovládne většinu lidí, kteří skáčou z okna, aby útočili na Nea a jeho stoupence:

Dále správce/program Matrixu říká Neovi po tom, co se zpomalený snaží zachránit Trinity: „Říkal sis proč máš noční můry? Proč tě tvůj vlastní mozek mučí? Ve skutečnosti jsme to my. Maximalizujeme výkon. Funguje to přesně takhle. Ale ne! Dokážeš tu kulku zastavit. Kéž by ses pohyboval rychleji! S pocity se to má tak, že se ovládají mnohem snadněji než fakta. Ukázalo se, že v mém Matrixu, čím hůř se k tobě chováme, čím víc s tebou manipulujeme, tím víc energie vyprodukuješ. Šílený. Co jsem to převzal, každý rok trhám rekordy produktivity. A nejlepší na tom je nulový odpor. Lidé zůstávají ve svých líhních, šťastnější jak prasata ve sračkách. “

Pokud znáte duchovní pohled na Archonty (démonické bytosti), tak i zde je podobnost, kdy Archonti pomocí lidských strachů a emocí získávají energii. V dnešní době můžete vidět, že čím hůře se s lidmi zachází, tím více se podvolí a rochní se jako ta prasata ve sračkách. Velmi výstižné.

Matrix se snaží rozdělovat (rozděl a panuj). Tím, že nemáme v rovnováze ženský a mužský princip nás Matrix může ovládat. Ve filmu se podaří Neovi a Trinity spojit své síly a uvést do harmonie energie Jin a Jang. Vytvoří společně sílu, díky níž se jim podaří rozmetat celou armádu agentů:

V závěru, když Neo za velké pomoci Trinity a jejich stoupenců porazí všechny nepřátele, tak se setkají se správcem/programem a ten se jim vysmívá: „Myslíte si, že máte všechny karty, protože si v tomto světě můžete dělat co chcete. Říkám jděte do toho. Předělejte ho. Poslužte si. Namalujte na nebe duhy. Ale je tu jedna věc. Ovčani nikam nepůjdou. Mají rádi můj svět. Nechtějí tuto sentimentalitu. Nechtějí svobodu, nebo zplnomocnění. Chtějí být řízení. Touží po pohodlí jistoty a to znamená, že vy dva budete zpět v líhních, v bezvědomí a o samotě, stejně jako oni.“

K probuzení lidstva a změnu programu je potřeba určité procento lidí. Jednotlivci nedokáží změnit program Matrixu a tak jsou do něj neustále vtahováni.

Závěr

Čtvrtý díl Matrixu u mě vyvolal dojem, že ještě není konec hry a pravděpodobně se dočkáme další série, kde se bude pracovat na probuzení lidstva, protože bez toho změna programu není možná. Závěr tedy zůstává nedořešen, problém je pouze oddálen.

Pokud chcete shlédnout film Matrix 4 Ressurections a nechce se vám brát modré pilulky a dusit se v rouškách, aby jste si tento film mohli shlédnout například v kině, tak si jej s českými titulky můžete stáhnout zdarma.

 

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.