Středa , 31 května 2023

Rusko varuje, že Bělorusko by mohlo vstoupit do konfliktu na Ukrajině

Představitel ruského ministerstva zahraničí v pátek varoval, že Bělorusko by mohlo vstoupit do konfliktu na Ukrajině, pokud se Kyjev rozhodne napadnout jakoukoliv ze dvou zemi.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko je blízkým spojencem ruského prezidenta Vladimira Putina a podpoří jeho cíle, pokud o to bude požádán.

Rusko od října 2022 rozmístilo své jednotky v Bělorusku v rámci společného vojenského cvičení.

Zpráva z News 18 uvádí: Obě země se od té doby dohodly na zintenzivnění své vojenské spolupráce, což vyvolává obavy, že by Moskva mohla využít svého blízkého spojence k zahájení nové ofenzívy na Ukrajinu ze severu.

V rozhovoru pro státní média úředník ministerstva zahraničí Aleksey Polishchuk řekl, že společná cvičení Ruska s Běloruskem byla navržena tak, aby zabránila eskalaci, ale varoval, že Bělorusko se může připojit k ukrajinskému konfliktu, pokud bude jeho země nebo Rusko napadeno.

"Z právního hlediska je použití  vojenské síly nebo invaze ozbrojenými silami Ukrajiny na území Běloruska nebo Ruska dostatečným důvodem pro kolektivní reakci," řekl Polishchuk agentuře TASS.

Dodal však, že je na vůdcích obou zemí, zda se tak rozhodnou.

Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: newspunch.com

Sdílet článek na sociálních sítích:

Facebook komentáře

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.