Sobota , 1 dubna 2023

Správný jídelníček, sport a určený cíl jsou klíčem k hubnutí

autor: Barbora Stránská.


Jste žena či muž hledající řešení na svojí ne špičkovou postavu? Chcete zhubnout nebo jen zpevnit své partie a problematické části těla? Pak je tento článek přímo pro Vás!

Když zvolíte správný jídelníček, sport a určíte si cíl, tak určitě zhubnete (Public Domain)
Když zvolíte správný jídelníček, sport a určíte si cíl, tak určitě zhubnete (Public Domain)

Spousta žen či mužů má v dnešní době problémy s váhou a nadbytečnými kily. Za příčinou stojí špatný životní styl, ať už je to nedostatečný pohyb, nebo nezdravá strava v podobě tučných jídel plných zdraví škodlivých tuků. Naše generace je bohužel zvyklá na časté stravování v rychlých občerstveních, kde bohužel jídla nedisponují obsahem vitamínů či minerálů a tyto pokrmy nám velmi škodí. Rozhlédněte se kolem sebe. Kolik vidíte lidí trpících nadváhou nebo dokonce obezitou? Velké procento z nich se určitě stravuje velmi nezdravě a jejich pohyb je více než nedostačující.

CO PRO SEBE MUSÍM UDĚLAT?

Pokud na sobě chcete něco změnit, nemůžete počítat s hubnoucími pilulemi, vibračními pásy anebo cvičením pár minut denně párkrát do týdne. Jistě i tyto způsoby Vám mohou dopomoci k výsledku, ale rozhodně Vám ho sami nezajistí! Proto, abyste měla postavu, o které sníte, musíte něco udělat. To nejdůležitější Vám zde napíšu do několika kroků:

  1. Změna jídelníčku – snažte se co nejvíce omezit přísun smažených a mastných potravin, vhodně zařaďte ovoce a zeleninu, jezte v menších dávkách vícekrát denně
  2. Pohyb – pro začátek může stačit i procházka, například s pejskem, pokud máte, nebo se jen tak projděte v přírodě – nejenže tím spálíte nějaké ty kalorie, procházka přírodou má blahodárný vliv na mysl, pokud jste tedy rozhořčení či jednoduše bez nálady, malá procházka Vám ji jistě zpraví -, postupně přidávejte různé metody cvičení (o těch se rozepíši níže)
  3. Určete si cíl – tento krok je nejdůležitější ze všech, bez správné motivace se totiž během pár dní, nejpozději týdnů, tzv. přemluvíte a přestanete se sebou něco dělat. Pokud chcete zhubnout, vystavte si na místo, kam se díváte každý den, fotku s vaší vysněnou postavou, nebo si jí uložte jako tapetu do mobilu – věřte mi, bez správné motivace se Vám nikdy nepodaří změnit svůj životní styl, to Vám potvrdí úplně každý!

CO JÍST?

Rozhodně se nenuťte jíst maximálně dvakrát denně, to Vám může jen ublížit a ne pomoci. Jezte v malých dávkách 3-5 denně, mezi jednotlivými jídly jezte maximálně ovoce a dodržujte pitný režim – minimálně 2 litry vody denně. Zvyšte příjem vitamínů i minerálů, jezte hodně zeleniny a ovoce, jídlo tepelně upravujte hlavně vařením nebo dušením. Někteří odborníci tvrdí, že pokud chcete rychleji zhubnout, měli byste z jídelníčku co nejvíce omezit, nebo dokonce vyškrtnout veškeré pečivo. Například 100g obyčejného chleba má klidně i 1000kj, což je jako 16 banánů! Pro ukázku Vám sem napíši příklad jídelníčku na jeden den – nezapomeňte, že dospělý člověk by neměl za den do sebe dostat více jak 8000kj (2000kcal).

Snídaně: hořký černý čaj, ovocný salát (jablko, mandarinka, banán,..)

Svačina: kousek ovoce nebo zeleniny

Oběd: vařené kuřecí maso na nudličky se zeleninou a rýží,

Svačina: ovocné smoothie (rozmixované ovoce v kapalné formě, na internetu je jich spousty druhů)

Večeře: obložený talíř – sýr, zelenina na plátky, pár plátků šunky (kvalitní), pomerančový džus

Nezapomeňte na pitný režim, pijte i mimo jídla, pokud možno hlavně čistou vodu nebo minerální vody s nízkým obsahem cukrů!

JAK VYBRAT VHODNÉ CVIČENÍ?

Záleží na tom, proč chcete cvičit.

-kvůli hubnutí: určitě zařaďte pohyb! Každý den krátká procházka, postupně zvyšujte vzdálenosti, časem vyzkoušejte běh, ten je na spalování kalorií výborný. Zkuste nějaké měsíční výzvy – na internetu jich je spousta -, pro začátek si vybírejte nějaké lehčí a postupně zvyšujte náročnost. Vybírejte cviky tak, abyste pokud možno procvičili každou část těla, ne jen některou. Pokud si nevíte rady, jak který cvik správně udělat, zkuste třeba youtube. Je nespočet kanálů zaměřených právě na posilování a cviky, kde Vám zajisté poradí! Nezapomínejte také na zdravý spánek, i ten je velice důležitý – bez něj byste za chvíli totiž nemohli normálně fungovat!

-kvůli posílení svalové hmoty, zpevnění těla: pohyb, pohyb, pohyb. Bez něj se prostě neobejdete! Mezi cviky vhodně zařaďte sedy-lehy, kliky a různé posilování, záleží na vašem pohlaví a fyzické zdatnosti. Můžete si zajít do posilovny, ale i doma se dá dělat nepřeberné množství cviků. Stačí podložka na zem, aby Vás nebolela záda, a můžete vesele začít!

(foto: Barbora Stránská)
(foto: Barbora Stránská)

KDY SE PROJEVÍ VÝSLEDKY?

Tohle je velmi těžká otázka, na kterou se vlastně ani nedá odpovědět. U každého jednotlivce je to totiž jinak. Někdo na sobě spatří výsledky během pár týdnů, jiný až po několika měsících. Věřte mi, boj o vaši vysněnou postavu je běh na dlouhou trať. Rozhodně si nemyslete, že cvičení po několika měsících necháte plavat, pokud chcete mít krásnou postavu, musíte se tomu věnovat mnohem více! Pro motivaci Vám tady ukážu mojí fotku před a po ukončení jedné 30 denní výzvy, konkrétně sedy lehy. Když jsem sama viděla ty výsledky (nejen vzhledové) utvrdila jsem se v tom, že cvičení je opravdu velmi dobré a zdraví prospěšné.

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.