Středa , 29 března 2023

Světová ekonomika by stoupla, kdyby konflikt na Ukrajině skončil, sankce proti Rusku zrušit: Bývalý zákonodárce

Foto: Ruské síly přebírají kontrolu nad bývalou školkou používanou ukrajinskými jednotkami v osadě Alexandrovka v Chersonské oblasti. 15. srpna 2022.

WASHINGTON (Sputnik) - Světová ekonomika by stoupla, kdyby ukrajinský konflikt skončil a sankce uvalené proti Moskvě by byly zrušeny, řekl Sputniku bývalý senátor státu Virginia Richard Black.

"Jedna z věcí, na kterou myslí jen málo lidí je to, že pokud by tato válka zmizela a kdyby byly sankce zrušeny, světová ekonomika by prudce vzrostla," řekl Black. "Najednou by země po celém světě zvýšily svou prosperitu, inflace by klesla. A velká část toho by se stala proto, že Rusko je obrovským vývozcem přírodních zdrojů. A jsou vývozcem číslo jedna pšenice, hnojiv, dřeva a zemního plynu. Jsou obrovským vývozcem ropy, hliníku, titanu a zlata. Prostě obrovského množství produktů."

Black dále řekl, že Rusko tradičně dodává téměř polovinu evropské nafty pro provoz jejich stavebních strojů, autobusů a nákladních automobilů.

"Schopnost obchodovat tam a zpět je mezi Ruskem a Evropou tak důležitá a představa, že by byli nějak ve válce, je opravdu šílená," řekl bývalý zákonodárce. "Ale právě teď nás vedou lidé, kteří nejsou příliš racionální. Vím, že Rusko by tyto rozhovory každou chvíli hostovalo. Chci říct, že to dali jasně najevo, protože jsou vždy otevření rozhovorům. A jsou to opravdu Síly NATO, které na ně tlačí."

Black dále řekl, že je to také NATO, které neustále používá propagandistické útoky pod falešnou vlajkou, jako byl ten v Buči, kdy tvrdili, že Rusové, kteří se stahovali, zabili spoustu lidí.

Black však zdůraznil, že roste počet lidí, kteří jsou velmi silnými zastánci míru a odpůrci války, a vyjádřil naději, že tito lidé získají větší vliv.

„Vždycky jsem si myslel, že ideálním vzorem pro mír na Ukrajině by byla stejná věc, která se udála během studené války, kdy existovala dohoda mezi Sovětským svazem a ostatními spojeneckými mocnostmi – Spojenými státy, Velkou Británií a Francií a všichni souhlasili s demilitarizací Rakouska,“ poznamenal. "V roce 1955 udělaly to, že všechny tyto okupační mocnosti stáhly své síly z Rakouska a výměnou Rakousko změnilo svou ústavu a řeklo, že navždy zůstane neutrální neválčící zemí. Řekli také, že nikdy nedovolí cizím jednotkám, aby byly umístěny na území Rakouska."

Black si vzpomněl, že byl s armádou Spojených států v Evropě na počátku 80. let, kdy na celé východní a západní hranici panovalo obrovské napětí. Podělil se o svou zkušenost, že poté vzal manželku s dětmi a jeli do Rakouska.

"Nevěděli jsme, co očekávat, ale mysleli jsme si, že to bude trochu velké napětí," řekl. "Zamávali nám, zkontrolovali ID a zjistil jsem, že tady je Rakousko, které slaví Vánoce. Lidé byli veselí a šťastní. Studená válka v Rakousku neexistovala. Nehrozilo, že by je někdo napadl z obou stran." Ale musí to garantovat Sovětský svaz a Spojené státy, Velká Británie a Francie." Black řekl, že by to byla ideální situace.

"Nevím, zda toho lze někdy dosáhnout. Ale myslím, že v tomto směru došlo k určitému pohybu," dodal. "Dva měsíce poté, co Rusko překročilo hranici s Ukrajinou... pak Ukrajina a Rusko začali mluvit o míru. A připravili rámec pro mír a téměř dosáhli míru. Jakmile však premiér Boris Johnson nečekaně odletěl, tak v podstatě nařídil Ukrajině, aby neuzavírala mír a pokračovala ve válce. Nikdy by to neudělal bez koordinace s Bílým domem.“

"Vyhlídky na mír na Ukrajině se zlepší, pokud republikáni ovládnou Sněmovnu reprezentantů", dodal Richard Black.

Očekává se, že vůdce sněmovní menšiny Kevin McCarthy se stane předsedou sněmovny v příštím volebním období Kongresu, přičemž republikáni by měli po úterním pololetí získat těsnou většinu. Údajně postupuje rychle, aby si zajistil dostatek hlasů v Republikánské straně, aby mohl být nominován, nicméně Republikánský klub svobody by mu mohl stát v cestě, uvedla média.

„Pokud předsedkyně sněmovny Nancy Pelosiová ztratí kontrolu nad sněmovnou – jinými slovy, nebude předsedkyní sněmovny – protože je velmi silným, krvežíznivým hlasem pro válku, a pokud tedy republikáni získají kontrolu, bez ohledu na to, kdo skončí být předsedou, pak to bude ohromně lepší pro dosažení míru,“ řekl Black.

McCarthy již dříve řekl, že republikáni neposkytnou Ukrajině neomezené financování, pokud ovládnou sněmovnu.

"Myslím, že jeho komentář, kde řekl, že Ukrajina v budoucnu nedostane bianco šek, si myslím, že lze klasifikovat jako podporu těchto konzervativců [v Republikánské straně]," řekl Black. "Zdá se, že McCarthy mluví, jako by byl ochotný udělat nějaké škrty ve financování Ukrajiny."

Americká média ve středu uvedla, že Spojené státy a další spojenci věří, že Ukrajina nebude schopna dosáhnout všech svých cílů na bojišti, a pobízejí Kyjev, aby letos v zimě vstoupil do mírových rozhovorů s Ruskem s cílem vyřešit probíhající konflikt.

Black řekl, že Bidenova administrativa povzbuzující jednání mezi Ukrajinou a Ruskem je jen politickým pózováním, ale nevyloučil, že američtí zákonodárci mohou začít dělat nějaké skutečné změny směrem k míru.

"Myslím, že se bude mluvit o jednáních, která budou totální iluzí, pouhou kouřovou clonou, ​​ale zároveň jsou v Republikánské straně další prvky a v určitém okamžiku tam mohou být některé prvky Demokratické strany." to by spustilo kroky proti válce,“ řekl Black.

Black poukázal na to, že absence očekávané červené vlny Republikánů ve volbách v polovině období byla překážkou pro mír na Ukrajině a neočekává, že nový Kongres bude mít velký dopad na rusko-ukrajinský konflikt.

"Nevím, jestli bude na Bidena vyvíjen dostatečný tlak, aby ho přiměl k nějaké akci," řekl Black. "Určitě bych si přál, aby byl větší tlak z Evropy, ale právě teď se zdá, že jsou téměř pod totální nadvládou Spojených států."

Black dodal, že Evropané, by měli mít trochu více odvahy začít diktovat, co se na Ukrajině děje.

Black řekl, že se také domnívá, že Německo by mělo prokázat větší nezávislost na Spojených státech a dodal, že umožnily sabotování ropovodů Nord Stream Spojeným královstvím v úzké koordinaci s Bílým domem.

Black také řekl, že bývalý prezident Donald Trump by byl schopen vyjednávat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, aby vyřešil jeho obavy týkající se Ukrajiny, čímž by se předešlo konfliktu, řekl Black.

"Američtí republikánští zákonodárci, kteří jsou skeptičtí k poskytování finančních prostředků Ukrajině, financování pravděpodobně nebudou schopni ukončit. Pokud však získají kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů, mohou jej zpomalit", řekl Richard Black.

"Vím, že ve sněmovně jsou prvky, které sílí a které jsou skeptické k financování ukrajinské války," řekl Black. "Byl bych překvapen, kdyby byli schopni přerušit financování, ale myslím si, že financování se možná zpomalí v důsledku republikánů, pokud vyhrají sněmovnu."

Black řekl, že předseda Bílého domu, který je určen hlasováním ve výboru, má obrovskou moc.

"Pokud budou mít republikáni většinu, pak vyberou předsedu. Předseda má obrovskou kontrolu nad tím, co se stane s legislativou. Předseda také jmenuje všechny předsedy výborů, kteří mají ohromnou moc nad agendou, a kdo postoupí a kdo jsou ve výboru poraženi,“ řekl. "Když se podíváte na situaci právě teď, kdy máte Nancy Pelosiovou jako předsedkyni, fungovala s velmi, velmi úzkou většinou. Ve sněmovně je 435 křesel a měla pouze osmimístnou většinu, ale velmi, velmi malou. Ale byla schopná ovládat obrovskou sílu, protože ovládala všechny průchody, které ovládaly tok věcí v Bílém domě."

Black řekl, že není zcela jasné, jak mocný bude nový republikánský předseda.

"Nicméně republikáni vyvinou obrovský vliv, pokud nakonec ovládnou Sněmovnu, jak očekávám. Takže možná nebudou dělat radikální věci, jako to udělali demokraté. Mohou se pokusit zaujmout kompromisní postoje. Nevím, to bude záležet na vedení,“ dodal.

Zdá se, že republikáni během úterních voleb v polovině období získali dostatek křesel na to, aby převzali kontrolu nad Sněmovnou. Očekává se, že šéf republikánské Sněmovny Kevin McCarthy nahradí Nancy Pelosiovou jako předseda, až se příští Kongres sejde v lednu.

Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: sputniknews.com

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Konstantin Mikhailchevsky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.