Sobota , 1 dubna 2023

Účinky Feng Shui na zdraví, harmonii a život člověka

Author: Martin Kirschner.

V tomto článku si řekneme, jak upravit podle Feng Shui tři důležité místnosti, které náš život nejvíce ovlivňují. Jedná se především ložnici (spánek a relaxace), obývací pokoj (vztahy a štěstí) a pracovna (bohatství a peníze). Správnou úpravou všech tří místností docílíme také harmonie a zdraví.

Díky uspořádaní vaší domácnosti, podle filozofie Feng-Shui, se stane vaše prostředí zdravější a harmoničtější (Public Domain)

Co je Feng Shui

Feng Shui je starodávné čínské umění o tom, jak žít v harmonii se svým okolím. Pokud člověk není v harmonii se svým okolím, tak to u něj může vyvolat zdravotní potíže, deprese, nebo nechuť k životu, či ztrátu bohatství.

Základem tohoto učení je umožnit energii chi, aby volně proudila v prostředí, ve kterém žijeme a aby Jin a Jang byly spolu v dokonalé harmonii s tzv. pěti elementy (voda, země, dřevo, oheň, kov). Feng shui se vlastně snaží nastolit harmonii prostřednictvím barev, tvarů, materiálů, vůní a zvuků. Prostředím kde lze metodu Feng Shui uplatnit, je například byt, dům, půdorys pozemků, nebo třeba pracovní kancelář.

Feng Shui pro navození harmonie prostředí využívá Školu tvaru a Školu kompasu. Škola tvaru například pomocí vhodného zaoblení nábytku a doplňků navozuje harmonii v obytném prostoru. Škola kompasu vychází z taoistického učení Pakua a doplňuje Školu tvaru tím, že nám určí rozmístění předmětů na správné světové strany. Škola kompasu se dále dělí na metody Bazhi, Čísla Ming Kua a Letící hvězdy.

Člověk, který si chce nastavit svou domácnost v souladu s učením Feng Shui nemusí být velkým odborníkem na tuto metodu. Stačí pouze dodržovat pár základních zákonitostí, abyste si ve svém domově udrželi harmonii.

Pojďme se tedy podívat, jak by měly být jednotlivé místnosti navrženy v souladu s Feng Shui.

Ložnice

Ložnice je podle Feng Shui jedna z nejdůležitější místností, protože spánkem trávíme až třetinu života a dobíjíme si zde energii do dalších dnů. Proto je zde důležitě správné rozvržení pro náš klidný spánek.

Postel by měla být rozvržena v ložnici tak, aby člověk když na ní leží, nesměřoval nohama naproti dveřím, protože tomu se říká ´´´Pozice mrtvoly´´ a v této pozici jsou lidé nohama na před posílání na kremaci, což může přitahovat smrt a neštěstí. Dále by postel neměla být umístěna přímo pod oknem, protože tím pádem vnímáme intenzivně energii nebezpečí a jsme podvědomě bdělí a ostražití, vůči možnému vpádu nepřítele.

Strana postele kde máme hlavu, by měla být umístěna ke zdi, nebo by na ni mělo být umístěno čelo postele, díky čemuž se cítíme bezpečněji. Také by nám na straně, kde máme hlavu, neměl vyset žádný obraz, nebo předmět, který by v nás vyvolával pocit nebezpeční, že na nás něco spadne.

V ložnici by neměly být umístěné žádné elektrické zařízení, které by rušily náš klidný spánek, jako jsou notebook, televize, tablet a jiné, kromě malé lampičky. Postel by také neměla být umístěná hned vedle zásuvky obzvláště v místech, kde máme hlavu.

Vhodnými barvami, které podporují usínání, jsou béžová, zelená, růžová a modrá. Vhodná je také pro mladý manželský pár červená barva, ale pouze jako nepatrný doplněk, například jako barva lampičky, která do ložnice přivádí prvek ohně a povzbudí u mladého páru sexuální energii.

V ložnici by také neměla být umístěná zrcadla, a pokud ano, tak velmi omezeně, protože zrcadla jsou bránami do světa mrtvých a proto nejsou v ložnici zcela vhodná.

Obývací pokoj

Obývací pokoj chápe Feng Shui jako místnost příležitostí, kde lidé spolu utužují společenské a někdy i pracovní vztahy. Dobře navřený obývací pokoj pak ve vašem hostu vyvolává dobrý pocit z vás a vašeho domu.

Středobodem vašeho obývacího pokoje je stůl a sedadla. Sedadla by měla být umístěná tak, aby všichni kolem viděli na příchozí dveře, což vytváří energii bezpeční a také v kruhu, což vytváří pocit intimity a sounáležitosti. Stůl by měl být upravený a čistý.

Elektrické zařízení, jako například televize, nebo Hi-fi věž, by neměly být umístěné uprostřed místnosti, ale nejlépe v jejím středu u zdi. Nábytek by měl být umístěný také kolem zdí a střed obývacího pokoje by měl být prázdný, aby se umožnilo volnému proudění energie.

Do pokoje je vhodné umístit i doplňky, ale nic se nesmí přehánět. Ideální jsou předměty, které v sobě zrcadlí harmonii a řád, jako je například socha sedícího Buddhy, těžší závěsy z příjemné látky, hodiny symbolizující harmonii a řád, obrazy s harmonickými motivy nebo pokojové rostliny. Vhodné jsou živé rostliny se zaobleným listy. Obzvláště umístění rostlin na střed stolu posílí zdraví a vitalitu kolem sedících. Naopak by v pokoji neměly být umístěné sušené rostliny, které symbolizují energii smrti.

Do pokoje může být umístěno zrcadlo, které jej tak udělá větším a bude také odrážet více světla do místnosti.

Co se týče barevného provedení pokoje, tak vhodné jsou spíše zemité barvy, které do pokoje přivádí klid a zároveň teplo. Těmito barvami může být žlutá, hnědá, písková, béžová, oranžová, meruňková, broskvová. Nedoporučují se barvy zelená, modrá, nebo červená.

Podlaha pokoje by měla být v ideálním případě z dřevěných parket. Pokud chcete vyzdvihnout dynamiku pokoje, tak povolené jsou také kámen, nebo dlažba. Koberce Feng Shui nedoporučuje, kromě malých koberečků, které tolik neblokují energii.

Kancelář

Kancelář, nebo nějaká pracovna ve stylu Home office jsou místem, kde by k nám měla především proudit energie bohatství. Proto je nutné vymalovat stěny pokoje barvami všech pěti prvků (dřevo, oheň, země, kov a voda), aby mohla energie volně proudit. Může se jednat o barvy, jako jsou béžová, hnědá, nebo světle zelená.

Aby byly energie v kanceláři harmonizovány, tak okna a dveře kanceláře by neměly být naproti sobě. Stejně tak by neměly být naproti sobě umístěny stoly, které by tak kumulovaly negativní energii.

Pracovní stůl by měl byt rozdělen na aktivní a pasivní část. Aktivní část stolu je ta část, kde jsou umístěné věci, které využíváme aktivně. Naopak pasivní částí jsou například šuplíky, ve kterých máme uložené věci, které tak často nepoužíváme. Na stole by se neměly hromadit stohy papírů, především účtenek a faktur, které by bránily přísunu energie bohatství.

Stůl by měl být umístěn co nejdál od vstupních dveří a měl by z něj být také výhled z okna ideálně přes celou místnost. Stůl by neměl být ve tvaru U, nebo L. Židle by neměly být zády ke dveřím, nebo oknům.

Pro aktivaci bohatství je důležité zapojit ve vaší kanceláři především prvek vody, který symbolizuje tok peněz (bohatství). Proto je vhodné do kanceláře umístit například malou fontánku, obrázek vody, nebo akvárium s rybkami, které jsou symbolem hojnosti. Počet ryb v akváriu by měl byt lichý, což je šťastná kombinace.

Vhodné je jako doplněk umístit do kanceláře rostliny se zaoblenými listy. Vhodné jsou především rostliny, jako například limety, citrusovník, pomerančovník, které symbolicky vytvářejí plody vašeho bohatství.

Co je proti Feng Shui

Ačkoliv jsou určité věci, které Feng Shui připouští jako kompromis, tak existují předměty kterým je lépe se za každou cenu vyhnout, když si chceme upravit své bydlení.

Jedná se především o věci, které mají symboliku smrti. V tomto případě jde například o sušené rostliny, kaktus nebo třeba kříž. Nedoporučuje se proto vystavovat ve svých pokojích krucifix, který je symbolem smrti a navíc utrpení. Křesťanští věřící můžou nicméně zvolit alternativu v podobě obrázku svatých, kde by neměl být problém.

Stejně tak se nedoporučuje mít v pokojích koberce, protože koberce představují překážku, která brání volnému proudění energie.

Nedoporučuje se také umísťovat předměty, které by mohly otvírat bránu duchů, jako jsou fotografie zesnulých umístěné hned při vstupu do místnosti, nebo zrcadlo umístěné hned naproti postele.

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.