Středa , 31 května 2023

USA nedají polská proudová letadla Ukrajině kvůli obavám, že by Putin považoval tento krok za „eskalační“

Autor: Zachary Stieber.

Na obrázku stíhací letoun MiG-29 léta na vojenské letecké základně v ukrajinském Vasylkivu. (Gleb Garanich/Reuters)

Spojené státy nebudou jednat na základě návrhu Polska převzít bojové letouny od spojence a převézt je na Ukrajinu kvůli obavám, že ruští představitelé budou tento krok považovat za „eskalační“, řekl americký úřad 9. března.

„Zpravodajská komunita vyhodnotila, že přesun MiGů-29 na Ukrajinu může být mylně považován za eskalační a může mít za následek významnou ruskou reakci, která by mohla zvýšit vyhlídky na vojenskou eskalaci s NATO,“ řekl John Kirby novinářům ve Washingtonu, mluvčí amerického ministerstva obrany.

Na základě hodnocení, s nímž se ztotožňuje ministr obrany Lloyd Austin, armáda vyhodnotila přesun jako „vysoce rizikový“ a neprovede ho, alespoň prozatím.

Návrh Polska byl, že polští představitelé přemístí tryskáče do Spojených států, které by pak mohly tryskáče poslat na Ukrajinu. Polská vláda také vyzvala spojence NATO, aby poslali tryskáče na americké základny.

Americký úřad však návrh rychle zamítl, ačkoliv až do středy neuvedli podrobné hodnocení zprávy.

Kirby také označil rozhodnutí jako nejlepší řešení, které je v zájmu Ukrajiny a tvrdil, že Ukrajina by v konfliktu s Ruskem měla větší prospěch, kdyby obdržela protipancéřové zbraně a zbraně protivzdušné obrany.

Zatímco ruské letectvo má významné schopnosti, letecké útoky se podle amerických představitelů setkaly s odporem ve vzduchu i na zemi.

Ukrajinské letectvo má navíc podle Kirbyho již několik leteckých eskadron s plně schopnými letadly a americké pousození dospělo k závěru, že „je nepravděpodobné, že by jim daly více“, nemělo by to mít velký dopad.

Austin sdělil své stanovisko polskému ministru obrany Mariuszi Blaszczakovi v telefonátu a také hovořil s nejvyšším ukrajinským představitelem o podobných záležitostech.

Američtí představitelé již dříve uvedli, že Polsko je vítáno, aby přemístilo letadla přímo na Ukrajinu, a Kirby řekl, že každý národ se „může sám rozhodnout, co chce dělat“.

Veřejný postoj Ukrajiny je takový, že získání stíhaček by ohromně pomohlo proti Rusku, které napadlo svého souseda 24. února.

"Absolutně je to cesta, kterou vidíme," řekl ukrajinský velvyslanec ve Spojeném království Vadym Prystaiko ve středu pro Sky News na otázku, zda tryskáče poskytnou Ukrajině výhodu, kterou potřebuje.

"Všechny taktické prostředky, o kterých se bavíme, můžou pokryt, i když nemáme převahu, alespoň kontrolu nad naším nebem," dodal.

Ukrajina preferuje starší tryskáče, protože její piloti jsou vycvičeni na práci s nimi.

Přibližně ve stejnou dobu řekla předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová (D-Kalifornie) novinářům ve Washingtonu, že byla požádána ukrajinským prezidentem Volodymrem Zelenským o pomoc při získávání letadel.

Aktualizace přišly jen několik hodin poté, co polský premiér Mateusz Morawiecki prohlásil, že Polsko poskytne tryskáče Ukrajině přímo, pokud s tím budou souhlasit všichni členové NATO, ačkoli ruští představitelé pohrozili zemím, které takové kroky podniknou.

Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz)

Zdroj: theepochtimes.com

Sdílet článek na sociálních sítích:

Facebook komentáře

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.