Neděle , 26 března 2023

Vděčnost: klíč ke spokojenosti

Vděčnost umožňuje, aby se náš postoj stal optimističtějším
Foto: Zatímco jsme zaneprázdněni přemýšlením o novém autě nebo větším domě, zapomínáme na spoustu úžasných věcí, kterými jsme již byli požehnáni.

Okamžitě zmírněte své utrpení praktikováním zaměřené vděčnosti

„Na druhé straně je tráva vždy zelenější,“ říká se nám, když v nás nějaká situace nebo životní období zanechá pocit nespokojenosti.

Věříme, že někdo jiný to má lepší nebo že na něj čekají lepší dny, a proto se snažíme hledat větší příležitosti nebo hezčí věci. Kdyby naše okolnosti byly jiné, byli bychom šťastnější. Pokračujeme tedy touto cestou a okrádáme se o jeden z nejcennějších darů, který nám život může nabídnout – o vděčnost.

Kazatel Charles Spurgeon jasně shrnul lidskou mentalitu v tomto citátu: „Říkáte: ‚Kdybych měl toho o trochu více, byl bych velmi spokojen.‘ Děláte chybu. Pokud nejste spokojeni s tím, co máte, nebyli byste spokojeni, ikdyby to bylo zdvojnásobeno.“

Tato myšlenka shrnuje chování mnoha dospělých v naší společnosti. Toužíme po větších domech, novějších autech a hezčích věcech. Lesk toho, co máme, rychle mizí, když se díváme na další pokrok. Málokdy si dovolíme užít si to, co už máme.

Naše neustálá honba za štěstím nás nechává chtít a rozšiřuje naši touhu spíše než uspokojení. Jak tedy můžeme být skutečně spokojeni, když jsou naše oči upřeny stále dopředu?

Když otevřeme dveře k životu s větší vděčností (i v těžkých dnech), začneme zjišťovat, že více „věcí“ nám nezajistí trvalé uspokojení. Zde je pět způsobů, jak nám vděčnost umožňuje žít zdravější, šťastnější a smysluplnější život.

Vděčnost umožňuje, aby se náš postoj stal optimističtějším

Je vaše sklenice poloplná nebo poloprázdná? Výzkum zjistil, že když jsme optimističtí a máme pozitivní myšlenky na budoucnost, zlepšuje se naše duševní zdraví a celková pohoda. Když začneme den s vděčností a uznáme, za co jsme vděční, umožní nám to soustředit se na současnost spíše než vrhat negativní pohled na to, co by mohlo být lepší nebo jiné. Vděčnost živí optimismus.

Vděčnost udržuje naše očekávání realistická

Být vděčný za to, co již máme, nás učí udržovat naše očekávání v souladu s realitou. Rozpoznáváme naše potřeby versus naše přání. Spíše utrácíme v rámci svých možností a odoláváme impulzivním nákupům. A začínáme si uvědomovat, že více „věcí“ nás neudělá šťastnějšími, ani nezvýší naše materiální očekávání.

Vděčnost vám umožňuje zpomalit

Když neustále hledáme další hit dopaminu z výletu do nákupního centra nebo modernizované kuchyně, nevyhnutelně zvyšujeme naši finanční zátěž. Získat více věcí znamená potřebovat více peněz a mít méně času. Pokud místo předmětů toužíte po nových zážitcích, může se odehrát stejná situace. Nebo pokud svou hodnotu poměřujeme podle toho, čeho jsme dosáhli, spíše než abychom měli základní uznání za to, kým jsme, můžeme se také chovat roztržitě. Když začneme s vděčností, můžeme k životu přistupovat pomaleji a vychutnávat si okamžiky, které tvoří tento život. Cvičení vděčnosti vede k tomu, že si bereme méně, ale dáváme našim závazkům větší smysl.

Vděčnost podporuje lepší vztahy

Když se zaměřujeme na pozitivní aspekty našich nejbližších, umožňuje to hlubší a intimnější vztahy, což je jeden z klíčových ukazatelů zdravé délky života. Místo toho, abychom si stěžovali na to, co bychom chtěli na člověku změnit, nám vděčnost umožňuje zaměřit se na dobré vlastnosti a odolat přechovávání negativních názorů na daného jedince.

Myslete na své nejbližší a zvažte vytvoření seznamu vlastností, které na těchto lidech nejvíce obdivujete. To vytváří pozitivní pocity a podporuje zdravější pohled na tyto vztahy.

3 jednoduché způsoby, jak praktikovat vděčnost každý den

Praktikování vděčnosti nemusí být naší přirozenou tendencí, ale s pečlivým úsilím se můžeme naučit vyhnout se koloběhu nespokojenosti, který pramení z neustálé snahy o více. Zvažte tyto jednoduché způsoby, jak praktikovat vděčnost každý den.

Poděkujte

Ať už jste věřící nebo ne, uznání toho, za co jsme vděční, nám umožňuje zaměřit naše myšlenky na pozitivní části našeho života spíše než na ty negativní.

Každé ráno, než vstanu z postele, pronesu krátkou modlitbu vděčnosti – za mou teplou postel, která mi umožnila klidný spánek, šálek horké kávy, který na mě čekal, krásné sluneční paprsky procházející okny a příležitost postarat se o moje děti další den. Tento zvyk mě povzbuzuje k tomu, abych začal den zaměřením na pozitiva, místo abych se zabýval tím, co by mohlo být lepší.

Veďte si deník vděčnosti

Studie zjistily, že když praktikujeme vděčnost, pomáhá nám to lépe spát, snižuje stres a zlepšuje naše vztahy. Jiná studie zjistila, že vedení deníku vděčnosti snížilo materialismus u mladých dospělých a také je povzbudilo, aby byli štědřejší.

Psaní deníku vděčnosti bylo klíčem k mé ranní rutině. Stručně vyjmenuji asi pět věcí, za které jsem ten den vděčný. Zapsat si to je také účinný způsob, jak si poradit s pocity nespokojenosti v těchto těžkých dnech, protože se mohu ohlédnout zpět a vzpomenout si, za co jsem byl v minulosti vděčný.

Procvičte si negativní vizualizaci

Starověcí stoici praktikovali techniku ​​myšlení zvanou negativní vizualizace, kde strávili krátký čas představováním si toho, jak lze pozitivní události v životě odstranit. I když se to někomu může zdát morbidní, pomáhá udržet postoj zaměřený na to, za co jsme opravdu vděční, aniž bychom věci považovali za samozřejmé.

Pokud jsem například frustrovaný úkolem neustále připravovat svačiny a jídla pro svou rodinu, praktikuji tuto techniku ​​tím, že si představuji, jak bych se cítil, kdybychom neměli přístup k dostatečnému množství jídla nebo peněz, abychom naši rodinu nakrmili. Bohužel je to skutečný problém mnoha dospělých a dětí na celém světě, takže být vděčný za příležitost je nakrmit mi připomíná, že mám být spíše vděčný než frustrovaný.

Tato praxe nám pomáhá vážit si toho, co máme, porozumět příčinám, pokud tato požehnání ztratíme, a jít dál s vděčným duchem s tím, že to co již máme, je často víc než dost.

I když nám vliv společnosti říká, abychom chtěli více, abychom se cítili úspěšní nebo šťastní, můžeme tomuto nutkání odolat praktikováním vděčnosti.

Nikdy nebudeme plně spokojeni s tím, že chceme to, co ještě nemáme, takže je lepší se rozhodnout přerušit cyklus nespokojenosti a žít život naplněný větším mírem a vděkem za to, co už je naše.

Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: theepochtimes.com

Sdílet článek na sociálních sítích:

O MOLLIE DONGHIA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.