Autor: Martin Kirschner.
Aby si nadnárodní společnosti udržely neustálý příjem peněz, tak vyrábí výrobky, které v krátkém čase podléhají zastarávání. Znamená to, že jsou do nich instalována lidově řečeno „kurvítka“ (například čipy), nebo jsou dělány z nekvalitních materiálu, aby tyto produkty brzy vypověděly službu.
Procesu umělého zastarávání tak například podléhají žárovky, mobily, počítače, tiskárny, ale také například dámské holínky. U elektroniky jsou instalované čipy, které počítají například počet hodin, nebo počet zpracovaných operací daným elektrospotřebičem a pokud je daného limitu dosaženo, tak čip zajistí, aby elektrospotřebič přestal fungovat.
Důvod proč to velké společnosti dělají je ten, že můžou pak zákazníkovi tento výrobek prodat znovu, což jim zvyšuje obraty. Nový výrobek má pochopitelně také implantovanou funkci zastarávání, takže po nějakém čase také vypoví poslušnost.
Například do konce devatenáctého století byly konstruovány žárovky, které vydržely svítit i sto let. Jelikož na takových žárovkách firmy moc nevydělaly, tak se mezi sebou dohodly, že budou vyrábět nekvalitní žárovky, které nesmí svítit víc jak 1000 hodin.
Z mé praxe jsem si například všiml, že dnešní duše na kolo s auto-ventilkem nevydrží ani jednu jízdu na kole a začíná ji utíkat vzduch. Duše na kolo s úzkým ventilkem vydrží tak patnáct jízd a následně pak praskne, nebo z ní opět uniká vzduch. Není divu, že prodejci odmítají na takovéto duše dávat záruku.
Metoda zastarávání podporuje nepřetržitý konzum společnosti zaměřený na neustálý růst. Ovšem neustálý ekonomický růst neznamená růst lidského štěstí. Jelikož se produkty neustále porouchají, tak lidé musí neustále pracovat, aby si mohli tyto produkty neustále kupovat, což je forma zotročování.
Dokážete si však představit, co by se stalo, kdyby se prodávaly kvalitní výrobky bez „kurvítek“? Lidé by nemuseli tak často chodit do práce, protože by nepotřebovali tolik peněz, aby si museli neustále kupovat nové věci. Společnost by byla svobodnější a zlepšila by se i kvalita života. Ovšem ti co ovládají tento svět tomu nepřejí.
V dnešní době tato zvrácená forma konzumu dosáhla plných obrátek, kdy si lidé musí neustále kupovat roušky, testy, dezinfekce a jiné nesmysly, které vůbec nepotřebují. Přidejte k tomu samozřejmě daně, poplatky, pokuty, pojištění atd. Vše má za cíl omezit co nejvíc svobodu jednotlivce a udržovat jej v pracovním otroctví, aby neustále sháněl peníze pro systém a nevymanil se nikdy z těchto pout, což by znamenalo, že by takového člověka již globální elity nemohly ovládat.
Na závěr bych s vámi chtěl sdílet dokument, kde se o tomto tématu dozvíte více informací:
Facebook komentáře