Středa , 31 května 2023

Zdravé stárnutí: perspektiva tradiční čínské medicíny

Jedna z metod, která navozuje zdravé stárnutí je gigong.
Jedna z metod, která navozuje zdravé stárnutí je gigong.

I když riziko onemocnění a invalidity s postupujícím věkem jednoznačně stoupá, špatný zdravotní stav není nevyhnutelným důsledkem stárnutí.

Mnoha nemocem, postižením a úmrtím spojeným s chronickými nemocemi lze předejít známými preventivními opatřeními. Mezi klíčová opatření patří praktikování zdravého životního stylu (například pravidelná fyzická aktivita, zdravá výživa a vyhýbání se kouření) a používání postupů včasné detekce (screening rakoviny prsu, děložního čípku a tlustého střeva, cukrovky a deprese).

Ve středním a pozdějším věku se u lidí postupně rozvíjejí známky a příznaky stárnutí jako šedivění a řídnutí vlasů, zvonění v uších, ztráta sluchu, neplodnost, snížená sexuální funkce, menopauza, zapomnětlivost, močová a střevní inkontinence, bolest a slabost v dolních končetinách, zádech, kyčlých a kolenech, snížená hustota kostí a zvýšené riziko zlomenin.

Západní medicína uznává, že některé z těchto příznaků mohou být způsobeny nedostatkem pohlavních hormonů, jako je estrogen a testosteron, a proto se hormonální substituce stala středem zájmu „anti-aging“ medicíny.

Qi a esence ledvin

Tradiční čínská medicína (TCM) nabízí pohled na stárnutí, který je založen na energii. Z hlediska TCM je stárnutí procesem ztráty ledvinové qi a esence.

Ledviny zde nejsou jen anatomickou entitou dvou ledvin, které máme v dolní části zad, ale energetickým subsystémem zvaným ledvinový meridián. Meridiány jsou energetické kanály, které tvoří pavučinový systém umožňující qi proudit celým tělem.

Jedním z nejdůležitějších starověkých textů o čínské medicíně je „Vnitřní kniha Žlutého císaře“, která se datuje přibližně do roku 200 př.nl. Podle této knihy je qi a esence ledvin zodpovědná za vývoj a funkci mozku, včetně sluchu, kostní hmoty a funkce kostní dřeně, sexuální funkce a schopnosti otěhotnět a regulaci močových cest a střev. Tento meridián odráží mentální funkce síly vůle a motivace a emocí odvozených ze strachu.

Medicína TČM říká, že čchi a esence ledvin je prenatální, protože je zděděna od našich rodičů. Proto existuje široká škála rozdílů mezi jednotlivci a množstvím jejich ledvinové čchi a esence, které má každý jednotlivec omezené. Stav ledvinové čchi a esence se jasně projevuje v našich vlasech a nedostatek ledvinové čchi a esence může mít za následek šedivění nebo vypadávání vlasů.

Menopauza u ženy je charakteristickým znakem nedostatečné qi a esence ledvin. Kromě toho je ledvinová čchi a esence hlavní podporou pro další subsystémy způsobující širokou škálu příznaků.

Jiné faktory mohou způsobit rychlejší ztrátu ledvinové esence. Například dysfunkce jiných meridiánů může zvýšit poptávku a vyčerpání čchi a esence ledvin, například špatná péče během těhotenství a porodu, silná menstruace, nadměrná ejakulace u mužů a přemíra strachu.

Stav qi a esence v meridiánech se kontroluje pomocí klasických technik TCM, jako je pulsová diagnostika. Mezi primární způsoby, jak TCM vyrovnává meridiány, patří akupunktura, čínské bylinky a qigong.

Příběhy pacientů

Amy, 40-letá žena, uvedla, že se cítí jako by ji bylo 90. Před 10 lety přestala menstruovat a ztratila sexuální touhu před 9 lety, což je doba, kdy začala trpět močovou inkontinencí a osteoporózou. Kromě toho měla těžké sezónní deprese a nespavost.

Byla vyšetřena technikami klasické čínské medicíny a byl jí diagnostikován závažný nedostatek čchi ledvin. Po třech týdenních akupunkturních sezeních a čínských bylinných doplňcích na posílení ledvin se její příznaky výrazně zlepšily.

Cathy, 65-letá žena, si stěžovala na potíže se soustředěním a zapamatováním. Myslela si, že tyto příznaky jsou vedlejšími účinky čtyř léků, které užívala na kontrolu své těžké deprese. Byla vyšetřena technikami TCM a zjistilo se, že trpí nedostatkem qi a esence ledvin a stagnací jater.

Asi tři měsíce měla Cathy dvakrát týdně akupunkturu a čínské bylinné léky. Kromě zlepšení kognitivních funkcí uváděla méně bolesti v dolní části zad a kolen, větší sexuální uspokojení, sníženou inkontinenci moči a lepší náladu. S vedením svého lékaře byla také schopna snížit své psychotropní léky.

Tipy pro zdravé stárnutí

Aby lidé stárli zdravě, potřebují chránit svou ledvinovou čchi a esenci co nejdříve. Mezi užitečné postupy patří udržování zdravého životního stylu s pravidelným a dostatečným spánkem, vyvážená strava, pravidelná fyzická aktivita, zdravý sexuální život a přistupování k životním situacím s menším strachem.

Mezi potraviny, o kterých se předpokládá, že doplní energii ledvin, patří obiloviny, tmavě zelená listová zelenina (vařená), černá sója, černá sezamová semínka, černé houby, vlašské ořechy, kaštany, ryby, krevety, mořské řasy, jehněčí maso a kachna. Byliny, o kterých se předpokládá, že podporují energii ledvin, jsou ženšen, kořen Rehmannia a ořechové liči.

Můžete se také naučit stimulovat akupunkturní body pomocí autoakupresury. Mnoho relaxačních technik a energetických cvičení může pozitivně ovlivnit rovnováhu meridiánů. Zvláště doporučujeme meditaci založenou na všímavosti, tai chi a qigong. Některé kultivační systémy jako Falun Dafa (také známý jako Falun Gong) jdou nad rámec boje proti stárnutí a jejich cílem je duchovní osvícení a věčný život.

Stárnutí je přirozený proces života a zdravé stárnutí je dosažitelné, zejména integrací toho nejlepšího z východní a západní medicíny. Je vhodné, abyste měli konzultaci s dobře vyškoleným lékařem tradiční čínské medicíny, abyste probrali individuální plán využívající starou čínskou moudrost. Měli byste to udělat jako doplněk navíc k péči, kterou již dostáváte od svých lékařů konvenční medicíny.

Dr. Jingduan Yang je certifikovaný psychiatr a lékař čtvrté generace čínské medicíny. Jeho webová stránka je Taoinstitute.com

Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: theepochtimes.com

Sdílet článek na sociálních sítích:

Facebook komentáře

O JINGDUAN YANG