Britský dobrodruh Bear Grylls vyšplhal na Mount Everest 18 měsíců poté, co si zlomil záda při volném skoku padákem. Během televizních dobrodružství v divočině důstojník speciálních jednotek, který se stal televizní osobností, si zachránil svou kůži tím, že založil oheň v bažině, zápasil s aligátorem a konzumoval nosorožce, larvy a dokonce i svou vlastní moč. To vše on dělá aby přežil, zatímco diváci z celého světa ho sledují z pohodlí svého domova. Dá se s jistotou říci, že Grylls se nikdy příliš nezajímal o to, jak před veřejnosti vypadá.
Život pod širým nebem není žádná módní přehlídka, ale existuje pěkný malý šperk, který nejenže umožňuje outdooristům dělat to co Grylls, ale může jim také zachránit život. Outdoorový náramek, vyrobený z 2,4 až 6 metrů padákového lana (stejné nylonové šňůry, která se používá na padácích od druhé světové války), je náramek pro přežití, který je nezbytnou součástí každého dobrodruha. Paracord lano je velmi lehké, přesto přesto unese až 250 kilogramů (550 liber), a proto se mu v anglosaských zemích přezdívá „550 cord“. Má mnoho využití mimo jiné v oblastech získávání jídla, přežití a první pomoci, což z něj činí produkt, který si musíte vzít sebou sebou když jedete absolvovat dobrodružství. Zde je 10 z mnoha využití náramku pro přežití.
10: Vytvořte si úkryt
Není dokonalé spát pod širákem. Ani být promáčený na kost, když se ta velká obloha otevře a začne padat déšť. Survival náramek se velmi hodí, když se snažíte sestavit základní úkryt. Rozplétejte paracord lano a použijte jej k připoutání větví stromů přes které hodíte plachtu k vytvoření nouzového obydlí .
Oblíbenou možností mezi outdoorovými typy je „nakloněný“ přístřešek, postavený z větví, klád, plachty nebo prostě z jakéhokoli jiného materiálu. Jednoduše přivažte kládu nebo těžkou větev vodorovně ke dvěma stromům, aby sloužily jako „páteř“ a svázejte větve a klády, které se použijí jako střecha. Opřete větve o páteř pod úhlem 45 stupňů. Alternativně přivažte plachtu k páteři na jednom konci a k pozemním sloupkům na druhém konci.
-
Jdi na ryby
Hned vedle přístřeší v hierarchii lidských potřeb je jídlo. Rozpletete svůj survival náramek a připojíte háček a návnadu k paracord lanu a za chvíli budete lovit večeři.
Pokud nemáte háček nebo nemáte zájem o nahazování a přehazování vlasce, vnitřní prameny náramku lze také použít k vytvoření tenatové sítě, na chytání ryb, které do ní vplavou, uvězní se v žábrech provázku nebo jiného materiálu, jako jsou malé pramínky paracordu. Použijte silnější lano (nebo silnější kus paracordu) pro horní a spodní linii sítě a navlékněte lano mezi síť tak, že vytvoříte otvory dostatečně malé na zachycení ryb, které plavou.
8: Lovení do pasti
Foto: Kdo má chuť na veverčí guláš? Nástraha to může pomoci uskutečnit.
Když ryby zrovna neberou, je nástraha skvělou alternativou pro chytání drobné zvěře na zemi. Podobně jako žábrová síť je past navržena tak, aby zamotala procházející zvířata do provizorní smyčky, kterou mohou lovci sestrojit pomocí paracordu z náramku pro přežití.
Přivažte jeden konec paracordu k větvi stromu a na druhém konci udělejte smyčku, přičemž dávejte pozor, abyste uzel nechali dostatečně volný, aby se smyčka utáhla, když zakopne procházející zvíře. Oprátku podepřete připevněním větve ke kusu dřeva zatlučeného nebo zakopaného v zemi poblíž. Odborníci často vyřezávají zářezy do větve a základního dřeva, které je udrží připevněné, ale uvolní se, když je past odpružena.
7: Založ oheň
Zapište si to do části „Pokročilé použití náramku pro přežití“, protože to může být trochu složité a vyžaduje to trochu praxe. Pramínek z vašeho náramku je docela užitečný při provádění metody „luk“ zakládání ohně, která používá – jak asi tušíte – ručně vyrobený luk k vytvoření tření mezi dvěma kusy dřeva (vřeteno a ohniště).
Udělejte si luk na délku paže – něco jako ty, které se používají pro střelbu šípů – přivažte paracord lano na oba konce ohebné větve. Najděte kámen, který použijete jako „objímka“, hubený kus dřeva pro vřeteno a ohniště, plochý kus dřeva s malým zářezem ve tvaru V. Do zářezu dejte trochu troudu, omotejte tětivu luku kolem středu vřetena a umístěte jeden konec vřetena do zářezu. Držte vřeteno na místě s objímkou na druhém konci a pohybujte lukem rychle tam a zpět řezným pohybem, abyste vytvořili tření a poté vytvořili žár.
6: Udělejte škrtidlo
Život v přírodě není pro slabé povahy. Objevují se škrábance, rány, modřiny, šrámy a hrozící zranění. Mezi mnoha způsoby použití lze materiál náramku pro přežití rozmotat a vytvořit z něj škrtidlo, aby se omezila ztráta krve.
Skutečný příběh: James Little byl zasažen do nohy šrapnelem během vojenské služby v Iráku. Nemohl uprchnout do bezpečí, rozpletl si jeden ze dvou náramků pro přežití, které měl na sobě, a ovázal si ho kolem ran, aby zastavil krvácení. S materiálem z druhého náramku Little svázal nedaleké sutiny a použil je jako provizorní sádru.
5: Označte stezku
„Pine Barrens“ je nechvalně známá epizodou „Sopranos“, ve které se Christopher a Paulie – mafiánská verze Tweedledeho a Tweedleduma – ztratí v jižním lese New Jersey při pronásledování bývalého ruského důstojníka speciálních jednotek. Dvojice, která nemůže najít své auto, je nucena strávit mrazivou noc v opuštěné dodávce a živit se balíčky kečupu a hořčice.
Kdyby tak měli po ruce náramek na přežití. Abyste se neztratili v lese, rozmotejte si náramek pro přežití a pomocí kousků paracordu si označte cestu tak, že jej přivážete kolem větví a dalších snadno viditelných míst. Nebo jej použijte k uvázaní zvonků na stezce, abyste věděli, zda se k vám něco (nebo někdo) blíží.
4: Opravte batoh
Pokud se chystáte na delší výlet do divočiny, pravděpodobně si s sebou vezete nějaké vybavení – které by se mohlo roztrhnout. Tenká nit z paracordu dobře poslouží jako šicí materiál, který zalepí trhliny a díry ve vašem batohu, tašce nebo oblečení. Samozřejmě si musíte pvzít sebou vlastní šněrovací nebo vyšívací jehlu. Šňůru můžete také použít k připevnění obličejové masky nebo ji můžete zavázat a vytvořit držák na láhev s vodou.
3: Řezat cokoliv
Venku je džungle, takže potřebujete zbraň. Některé značky náramků pro přežití obsahují malý nůž úhledně zastrčený uvnitř, který lze použít k přeříznutí paracordu, vyhloubení zářezů na ohništi nebo vytvoření pasti k zabití zvěře a k jejímu filetování, aby byla uvařena [zdroj: SKU’d Imaging].
Dobrý, ostrý nůž je také hezké mít, když jste kořistí. Odrazíte útočníky svým řezným nožem v náramku.
2: Nit
Používání zubní nitě není jen dobrá hygiena, může vám zachránit život. Lékaři, kteří si všímají souvislosti mezi zánětem dásní a srdečním onemocněním, říkají, že správná péče o zuby – čištění zubů a používání zubní nitě – může pomoci odvrátit koronární problémy, jako je ateroskleróza. Pokud se ponechá bez dozoru, bakterie, které se hromadí v dásních, mohou později vstoupit do krevního řečiště a zanítit krevní cévy, což přispívá k srdečním problémům.
To, že jste venku, neznamená, že byste měli zanedbávat své dásně. Pokud vám dochází nit, použijte malý kousek paracordu z náramku pro přežití, abyste odstranili zbytky masa nebo zvěřiny mezi zuby a udrželi je zdravé. Zda byste měli nit znovu použít po zbytek cesty, je věcí vás a vašeho zubaře s kterým to prodiskutujte
1: Oprava tkaniček
Kenny Rogers řekl, že dobrý hráč ví, kdy má odejít, a ví, kdy má utéct. Dobrý outdoorista nebo žena ví totéž.
Náramek paracord byl použit k chycení 4,5 metrového aligátora, ale pravděpodobně je nejlepší vzít nohy na ramena, když se na vás naplno řítí zuřivé zvíře. Zavažte si boty opravdu pevně a buďte připraveni běžet o život, až nastane ta chvíle. Paracord je skvělou náhradou za roztrhané tkaničky. Stačí odseknout kousek, spálit konce a poslat je skrz. Pak můžete zdrhat!
Závěr
Řekly jsme si funkce náramu pouze v oblasti použití paracord lana a uvedli jsme jeden příklad jak využít nůž ukrytý v paracord náramků. Paracord náramky mají mnoho jiných funkcí a vlastností, jako je například nářadí ukryté uvnitř náramku, náramek s kompasem a křesadlem, náramek s led svítilnou a nebo paracord náramky pro ozdobu. Každý má tak možnost zvolit si náramek, který mu nejvíc vyhovuje.
Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: adventure.howstuffworks.com
Facebook komentáře