Středa , 29 března 2023

Akcie technologických firem vládnou trhem

Autor: Martin Kirschner.

Akcie technologických firem vládnou trhem (Zdroj: Public Domain)
Akcie technologických firem vládnou trhem (Zdroj: Public Domain)

V první polovině roku 2018 vládly akciovým trhům technologické akcie. Pokud z výnosů NASDAQ a S&P 500 vyjmete akcie FAANG, dojde k zásadnímu propadu. Obchodníci se zaměřují na to, co zrovna funguje, jelikož se tak na základě předchozích čísel nabízí úspěšné prognózy. Ceny technologických akcií se řídí několika faktory, mezi které se řadí finanční výsledky, vzestupné a sestupné tendence a makroekonomické faktory.

Finanční výsledky

Téměř všechny hlavní technologické akcie, jako jsou například Apple, Google, Facebook a Amazon, jsou kótovány na NYSE nebo NASDAQ. Nabízí investorům finanční výsledky jednou za čtvrtletí. Výsledkem může být značná volatilita. V příslušném období zveřejňují technologické společnosti své výsledky o výnosech, ziscích a také informují o očekáváních pro příští čtvrtletí (a obvykle o rozvaze na daný rok).

Finanční výsledky mohou zahýbat trhem, zejména pokud skutečné výsledky nebo další postup neodpovídají očekáváním. Je to proto, že jsou do ceny technologických akcií začleněny všechny dostupné aktuální informace. Když jsou zveřejněny nové informace a skutečné výsledky neodpovídají očekáváním, dostanou se trhy často pod tlak. Obecně platí, že pokud výnosy nebo zisky předčily očekávání, cena technologických akcií pravděpodobně stoupne. S některými akciemi velkých technologických společností, formou CFD, můžete obchodovat na platformě iFOREX pro obchodování s akciemi. Naopak, pokud jsou výnosy nebo zisky slabší, než se očekávalo, cena technologických akcií s největší pravděpodobností poklesne.

Jednou z nejdůležitějších metrik jsou informace ohledně očekávání. Ne všechny technologické firmy svým investorům tyto informace poskytují, ale pokud už k tomu dojde, zpravidla půjde o podrobnosti o tom, jaká jsou jejich očekávání v souvislosti se ziskem a výnosy. Poskytované informace jsou obvykle prognózou analytiků, které jsou opětovně potvrzeny ze strany technologické firmy. Horší než očekávaná prognóza může být zničující, zatímco optimističtější prognózy mohou ceny akcií zvýšit. Další prognózy poskytují analytici, kteří vyjádří svůj názor v souvislosti s cenou technologických akcií. Zpravidla jde o členění do kategorií nákup, držení a prodej, společně s cílovou cenou. Pokud prominentní analytik změní svůj názor, obvykle se odpovídajícím způsobem změní i situace na trhu.

Kdy většina technologických firem zveřejňuje výnosy?

Sezóna výnosů začíná po posledním dni čtvrtletí. Technologické akcie, zejména akcie FANG, zveřejňuje své výnosy do poloviny měsíce následujícího po konci čtvrtletí. Polovodičové akcie zpravidla zveřejňují výnosy ke konci měsíce následujícího po konci čtvrtletí. Takže pokud například čtvrtletí končí v červnu, můžete očekávat finanční výsledky polovodičových akcií na konci července a na začátku srpna.

Zásadní události mají vliv na cenu akcií

Většina akcií je součástí širšího trhu. Takže s pohybem trhu se mění i cena většiny akcií. Pokud má akcie Beta 1, pohybuje se v tandemu se širšími trhy. Širší indexy jsou obecně řízeny ekonomickými událostmi, které je možné sledovat pomocí finančního kalendáře. Není obvyklé, že by se ceny technologických akcií po výrazně dlouhou dobu pohybovaly směrem nahoru, zatímco by širší trhy zaznamenaly pokles.

 

 

 

Líbil se vám článek? Sdílejte jej na sociálních sítích:

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.