Středa , 29 března 2023

Proč číst knihy o osobním rozvoji

Autor: Martin Kirschner.

Je to už nějaká doba co jsem napsal článek s názvem 9 mých oblíbených knih pro osobní rozvoj. Za tu dobu si článek získal velkou oblibu a já jsem se proto rozhodl, že napíši další článek kde podrobněji vysvětlím lidem, proč by měli číst knihy o osobním rozvoji, které napsali úspěšní lidé.

Chcete ve svém životě uspět? Čtěte knihy o osobním rozvoji. (Public Domain)
Chcete ve svém životě uspět? Čtěte knihy o osobním rozvoji. (Public Domain)

Ať už chcete podnikat, investovat, dělat to co vás baví a vzít osud do svých rukou, tak se neobejdete bez toho aniž byste četli knihy o osobním rozvoji. Je to tak. Já sám jsem byl školským systémem naprogramován tak, že až dostuduji, tak si mám najít ´´jistou práci´´ a zařadit se do stáda jako poslušná ovce. Školský systém je od toho, aby vytvářel poslušné pracovníky a ne samostatně přemýšlející lidí, kteří se můžou stát nezávislými podnikateli, nebo třeba investory.

Školní systém vs. Úspěšní lidé:

Ve škole vás učí, že nesmíte dělat chyby a když uděláte chybu, tak budete potrestáni (špatná známka, výprask doma atd.). Naopak úspěšní lidé říkají, že chybovat je správné protože, když člověk chybuje, tak se učí a zdokonaluje.

Už od útlého dětství vás škola učí, že když se chcete naplno něčemu věnovat, tak musíte znát všechny poučky, citace, zákony a předpisy. Vše slovo od slova. Dovedu si představit, že by tato definice platila u profesí, které jsou velmi odborné, jako třeba zdravotník, chemik, nebo fyzik, ale u ostatních profesí je to spíše o praxi, než o tom papouškovat nějaký text.

Úspěšní lidé dobře vědí, že neobsáhli všechny znalosti světa a proto se vždy vrhají nejdříve do akce a případné problémy řeší za pochodu. Věří, že kdyby se snažili všechno naplánovat dokonale, tak by tím akorát ztráceli čas a nejspíš by se tím pádem do akce nikdy nepustili. Dalo by se říct, že úspěšní lidé jsou jako děti. Děti přece také nečtou žádnou encyklopedii o tom jak chodit. Prostě vstanou a chodí.

Škola vás připravuje na zaměstnání. Vzpomínáte si na 9. ročník základní školy, kdy jste se měly rozhodnout, na jakou střední školu půjdete a učitelky se vás ptaly, co byste chtěli dělat za práci? Kdo z váš řekl, ´´já chci být podnikatel´´, ´´já chci být investor´´, ´´já chci být kosmonaut´´, ´´já chci být spisovatel´´? Asi nikdo, že? Jak by taky ano, když už samotná otázka zněla, jakou práci chcete dělat?

Úspěšní lidé moc dobře vědí, že nemá cenu pracovat pro zaměstnavatele (a pomáhat mu zbohatnout), protože čas člověka je omezený, a když bude vaše finanční odměna vázána na počet odpracovaných hodin, tak nikdy nezbohatnete. Úspěšní lidé proto radí podnikat, nebo investovat, aby se váš zisk pasivně navyšoval bez ohledu na počet vašich odpracovaných hodin. 

Co mi knihy o osobním rozvoji daly

Když jsem od svých 27 let začal číst knihy od úspěšných lidí, jako jsou Donald Trump, Robert Kiyosaki, Napoleon Hill, Tim Ferris, Warren Buffet a další, tak jsem si uvědomil, že existují i jiné cesty, než chodit každý den do práce a dělat od rána do večera něco, co mě nebaví.

Říká se, že zvyk je železná košile a patnáct let školní mašinerie se nedá jen tak vymazat z vašeho způsobu myšlení, uvažování a jednání. Věřte mi, že vím, o čem mluvím. Pokud nebudete číst knihy o osobním rozvoji a ještě lépe se stýkat s úspěšnými lidmi, tak máte velmi malou šanci uspět v podnikání, investování, nebo dělání toho co vás baví. Abyste se stali úspěšnými, tak se potřebujete přeprogramovat z otroka systému na pána svého osudu a v tom vám knihy o osobním rozvoji pomůžou.

Říká se, že do 1 roku zkrachuje 80% podnikatelů a do 5 let je to 95%. Na světových burzách, kde se obchoduje s akciemi, komoditami, nebo třeba měnami, permanentně vydělává pouhých 10 % lidí a institucí. Ostatní prodělávají. Pouze 3 lidé ze 100 se stanou profesionálními spisovateli. Ostatní spisovatelé se neprosadí.

Co myslíte, že dělí ty úspěšné od neúspěšných? Jak je možné, že některé firmy a jejích majitelé fungují již několik desítek let na trhu a někdo do měsíce zkrachuje. Proč pouhých 10 % lidí trvale na světových trzích profituje a ostatní jenom prodělávají? Že by náhoda? To opravdu ne.

Všichni tito úspěšní lidé, dříve než se stali úspěšnými, studovali od jiných úspěšných lidí, chodili na jejich přednášky, studovali jejich knihy a když načerpali znalosti, které potřebovali, tak prostě šli do akce a jsou tam, kde teď jsou.

Závěr

Řekněme, že tento článek si možná přečte 1 000 lidí. Z toho 50 lidí si nějakou knihu o osobním rozvoji přečte a zbylých 20 lidí bude knihy o osobním rozvoji číst nadále. Pouhých 10 lidí se nakonec odhodlá do akce změnit svůj život a 9 z nich nakonec uspěje díky tomu, že četli knihy o osobním rozvoji (jinak by uspěl jenom jeden).

Vidíte ten kontrast? Článek si přečte 1000 lidí a z toho 9 z nich se stane skutečně úspěšnými. Já si nedělám iluzi o tom, že tato cesta je pro každého a že z každého se stane podnikatel, investor, spisovatel, nebo bude díky tomu dělat práci, která ho baví. Tento článek také není určen pro všechny, ale pro těch ´´9 lidí´´, kteří se rozhodnou se svým životem něco udělat a splnit si své sny.

 

 

Znáte někoho kdo se zajímá o osobní rozvoj? Sdílejte na sociálních sítích:

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.