Sobota , 1 dubna 2023

Americké dezinformace o Ruské platební neschopnosti. Rusko potápí americký dolar

Autor: Martin Kirschner.

I přestože Rusko splatilo svůj dluh, tak bylo označeno za platebně neschopné.

Dnes obletěla svět zpráva, že Rusko je údajně v platební neschopnosti. Informovala o tom agentura Bloomberg. Zpráva staví na tvrzení, že Moskvě vypršela lhůta na zaplacení zhruba sta milionů dolarů (asi 2,3 miliardy korun) úroků ze zahraničních dluhopisů.

Ruská strana tuto informaci popřela. Rusko uvedlo, že splatnou částku investorům odeslalo. Sankce uvalené na tuto zemi však znemožňují přístup k základní finanční infrastruktuře, aby mohli věřitelé zaslanou částku obdržet.

Ruský ministr financí Anton Siluanov situaci už dříve označil za frašku.

Mluvčí Kremlu Dimitrij Peskov prohlásil, že sankce nejsou problémem Ruska. Dále uvedl: „Naše pozice je dobře známá. Rezervy máme nezákonně blokovány a veškeré pokusy tyto rezervy použít budou také nezákonné, bude to znamenat přímou krádež,“

Ekonom Pavel Neseta sdělil, že se jedná o „technický bankrot“ kdy je Rusku technicky znemožněno platit dluh. Podle jeho slov je situace výjimečná a historicky ještě nenastala. V minulosti vždy se platební neschopností označovaly pouze případy zemí, které neměly na splacení, nebo nechtěly splatit dluh.

Na druhé straně nelze někoho označit za dlužníka v platební neschopnosti, když splatil půjčku sjednaným způsobem. Je zřejmé, že se jedná o ekonomicky a zpravodajský útok ze strany USA jehož měna je Ruským Rublem devalvována.

Údaje z 27.6.2022

Na grafu můžete vidět, že 17. února kdy se spekulovalo o ruském útoku, tak ruský rubl vůči dolaru ztratil raketově na hodnotě až na nějakých 160 rublů za dolar. Situace se však obrátila 8. března, kdy Putin podnikl ekonomická opatření, včetně povinných plateb v Rublech za plyn a ropu, což mělo za následek nákup rublu a zvyšování jeho hodnoty až na současný 53 rubů za dolar. Rubl je tak nejsilnější za posledních sedm let a potápí americký dolar.

Není proto divu, že se Američané snaží vtáhnout Rusko do „technické platební neschopnosti“.

Verdikt zda je, nebo není Rusko v platební neschopnosti podle dostupných informací má vynést Mezinárodní sdružení pro swapy a deriváty (ISDA) se sídlem v New Yorku. Zatím běží třicetidenní ochranná lhůta na nápravu. Vyhlášení platební neschopnosti Ruska můžou vyhlásit i mezinárodní ratingové agentury o kterých je známo, že upravují ratingy na zakázku.

Jinak řečeno Američané zabránili technicky Rusku splácet dluh a nyní se chystají jej prohlásit za dlužníka v platební neschopnosti. To by mohlo posílit dolar a výrazně pomoci americké a evropské ekonomice, která by mohla levně nakupovat Rubl, kterým platí nerostné suroviny. Pokud by k tomu došlo, tak Rusko by pravděpodobně zvýšilo ceny nerostných surovin, takže by se s tím vypořádalo. Problém by mohl nastat po válce, kdy by Rusku bylo povoleno vrátit se na západní trhy, tak s nízkým ratingem mu bude prakticky znemožněno si půjčovat a když už, tak s vysokým úrokem.

Prohlášení agenturou Bloomberg nijak nepohnulo cenou rublu a rubl si k dnešnímu datu drží cenu 52.24 rublů za dolar a nadále shortuje americký dolar.

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.