Sobota , 1 dubna 2023

Bank of Israel oznámila, že koncem tohoto roku otestuje proveditelnost digitální měny centrální banky (CBDC)

Sídlo Bank of Israel
Sídlo Bank of Israel

Izrael oznámil, že bude omezovat hotovost. Kdo bude používat více hotovosti, než je povoleno, tak bude pokutován. Mezitím Bank of Israel (BOI) oznámila, že koncem tohoto roku začne testovat CBDC.

Izrael banuje hotovost

Od 1. srpna Izrael omezuje použitelnost fyzických peněz. Země zakáže hotovostní transakce v hodnotě nad 4 400 USD a obchodní transakce nad 1 760 USD (resp. transakce zahrnující ekvivalentní částku v šekelech).

Pod přísnější limit spadají dary, půjčky a platy i další platby související s podnikáním, zatímco hranice 15 000 šekelů (4 400 USD) platí při osobních transakcích.

Izraelci, kteří by i přes toto omezení použili hotovostní platby nad limit, se mohou dočkat pokuty ve výši 15 % až 30 % z hodnoty příslušné transakce. Zákon má bojovat proti kriminalitě.

Omezování finanční svobody má v budoucnu v zemi pokračovat. Očekávají se opatření zakazující Izraelcům držet doma více než 200 000 šekelů (58 660 USD) v hotovosti.

Bank of Israel zavádí CBDC

V červnu Bank of Israel oznámila, že koncem tohoto roku otestuje proveditelnost digitální měny centrální banky (CBDC), přičemž výsledky se očekávají do konce roku 2022.

Projekt „Sela“ se zaměří na dvouúrovňový maloobchod CBDC s kyberbezpečnými zprostředkovateli bez expozice.

 BIS Innovation Hub, Bank of Israel a Hong Kong Monetary Authority spojí své síly, aby otestovaly proveditelnost kyberneticky zabezpečeného dvouvrstvého maloobchodního CBDC. V navrhovaném modelu nebudou mít zprostředkovatelé žádnou finanční expozici vyplývající z přijetí, držení nebo převodu CBDC jejich zákazníky, čímž se sníží riziko a náklady spojené s finančním zprostředkováním. Projekt vedený hongkongským centrem Innovation Hub má být zahájen ve třetím čtvrtletí roku 2022 a do konce roku zveřejní svá zjištění.

Peníze centrální banky jsou tradičně poskytovány veřejnosti nepřímo – komerčními bankami. Dokonce i v digitálních platebních systémech zprostředkovávají finanční expozice zprostředkovatelů, kteří se na transakci podílejí. Tento projekt prozkoumá proveditelnost architektury, ve které jsou zprostředkovatelé ve dvouvrstvém systému „bez expozice“ – a kteří poskytují technologický přístup k systému CBDC, prováděním procesu „Poznej svého zákazníka“ a poskytnutím spotřebitelských služeb, ale nebudou finančně nechránění v žádném bodě procesů získávání, převodu nebo vyplácení CBDC. Předpokládá se, že tato architektura má několik výhod: Menší finanční riziko pro zákazníka, větší likvidita, nižší náklady, zvýšená konkurence a širší přístup.

Budou také řešeny otázky kybernetické bezpečnosti týkající se dvouvrstvého maloobchodního CBDC. Projekt otestuje, zda se povaha zprostředkovatelů bez finanční expozice může pro koncové uživatele hodit ke kyberneticky bezpečnějšímu řešení. Zejména zda prostřednictvím distribuce zprostředkovatelů a služeb, které jsou poskytovány, spolu s vrstveným zatemňováním dat, by mohlo být možné poskytnout službu, která je odolnější vůči sofistikovaným kybernetickým útokům.

Pan Andrew Abir, náměstek guvernéra Bank of Israel, řekl: „Poskytování efektivního platebního systému, který zvýší konkurenci na platebním trhu, je jednou z hlavních motivací, pro možné vydání digitálního šekelu – izraelského CBDC. Jsme potěšeni příležitostí otestovat tento model společně s vynikajícími a zkušenými partnery, jako je BIS Innovation Hub a Hong Kong Monetary Authority. Přístup k dobře známým zkušenostem Izraele v oblasti kybernetické bezpečnosti je skvělou příležitostí k podpoře globálního výzkumu CBDC ".

Pan Howard Lee, zástupce generálního ředitele HKMA, řekl: „Jsme rádi, že se můžeme spojit s Bank of Israel a BIS Innovation Hub Hong Kong Center, abychom vedli projekt Sela. Trojstranný projekt v čele s HKMA je nejen významným milníkem na cestě CBDC, ale také představuje první spolupráci mezi Hongkongem a Izraelem na fintech frontě. Věříme, že s odbornými znalostmi, které nabízí Izrael, globální lídr v oblasti kybernetické bezpečnosti, by zjištění tohoto společného projektu přispěla k obohacení znalostí o CBDC a také přispěla ke společnému dobru mezinárodního společenství centrálních bank."

Projekt byl pojmenovaný „Sela“, což byla starověká hebrejská stříbrná mince a je to hebrejské slovo pro „Rock“, čímž odkazuje na hongkongskou horu Lion Rock, kdy HKMA dala jméno první studii CBDC, „Project LionRock“; a to ve spolupráci mezi BOI a HKMA.

Totální kontrola

Mnozí odborníci se obávají, že CBDC by mohlo vést k totální kontrole. Jedním z těchto odborníků je známý český ekonom Lukáš Kovanda, který říká, že CBDC povede lidi k „monetárnímu nevolnictví“.

Nedávno proběhla alternativou také zpráva o tom, jak mají být CBDC propojeny se sociálním kreditním systémem a neposlušným občanům mají být udělovány pokuty, které budou přímo strhávány z bankovních účtů uživatelů.

Mnozí z alternativy označují termín „poznej svého zákazníka“ za prvek narušení soukromí a nastolení kontroly. Termín „širší využití CBDC“ znamená uplatnění této totalitní kontroly.

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.