ČEZ radí: Co můžete dělat, když nemůžete zaplatit fakturu za elektřinu

Zeptal jsem se firmy ČEZ co se stane když zákazník nebude schopen zaplatit fakturu za elektřinu.

Spousta lidí dnes řeší problém několikanásobného zdražování energií a oprávněně se obávají, že nebudou schopni zaplatit fakturu za elektřinu.

Například u ČEZu chodí roční vyúčtování v březnu. I přestože řada lidí platí zálohy ve výši kolem 20 000 Kč na rok, tak nikdo ve skutečnosti přesně neví kolik budou lidé doplácet. Podle ekonoma Lukáše Kovandy v případě lepšího scénáře zákazník zaplatí 15 000 Kč/měsíčně za elektřinu. To by znamenalo, že lidé by mohli přeplácet i 160 000 Kč. Bavíme se o průměrném bytě 3 + 1. To je ten lepší scénář.

Zeptal jsem se firmy ČEZ co se stane když zákazník nebude schopen zaplatit fakturu za elektřinu. Jestli na něj rovnou pošlou exekutory, nebo ho odpojí od elektřiny?

Na tuto konkrétní otázku mi nebylo odpovězeno, ale ČEZ uvedl:

„V případě neschopnosti zaplacení dlužné částky ve faktuře se v této době snažíme se zákazníkem domluvit a pomoci. To znamená, že pokud zavoláte zákaznickou linku 800 810 820 a požádáte o splátkový kalendář, tak Váš podmět předáme na oddělení které se tímto problémem zaobírá k posouzení a k vypracování splátkového kalendáře.“

Takže ČEZ vás bere za dlužníka, protože služby za elektřinu jste již využili a nabízí vám možnost zaplatit „dlužnou částku“ pomocí splátkového kalendáře. To ale podle mě není řešení, protože to problém pouze oddaluje a mezitím vám na další rok vzniká další dlužná částka na elektřinu kterou neustále užíváte. I kdyby někdo na tuto hru přistoupil, tak není pochyb o tom, že dříve nebo později nebude schopen tuto „dlužnou částku“ splácet a zůstává nezodpovězenou otázkou, jestli ČEZ na vás pošle exekutory, nebo vám vypné elektřinu.

V rámci Great Resetu nemáme nic vlastnit a „budeme šťastní“. Myslím, že tohle je přesně tento případ, kdy se lidé uměle uvrhnou do dluhů a bude jim vše zabaveno. Dovedu si předstastavit, že se vymyslí další pandemii a těm, kteří se nechají naočkovat nabídnou oddlužení a ti ostatní ať třeba spí pod mostem.

Sdílet článek na sociálních sítích:

Facebook komentáře

O Martin Kirschner