Sobota , 1 dubna 2023

Chorvatsko – Baška Voda a okolí

Autor: Martin Kirschner.

Okolí města Baška Voda (zdroj: Martin Kirschner ©)

Baška Voda je město (v Chorvatsku spíše známé jako opčina) nacházející se 10 km severně od města Makarska a je součástí Makarské riviéry. Ačkoliv má toto město pouhých 2 924 stálých obyvatel, tak v turistické sezóně je počet obyvatel až o třetinu vyšší.

Město bylo dříve obchodním, rybářským a zemědělským místem, nicméně pro jeho čisté moře, krásné pláže a piniové lesy se toto místo stalo rájem turistů. Město má spoustu historických památek, restaurací a míst pro odpočinek.

V Červnu roku 2018 jsem se účastnil zájezdu do Chorvatska, kde jsme se ubytovali v tomto městečku. Baška Voda je mezi Čechy velmi známá. Aby ne, když polovinu všech turistů na tomto místě tvoří Češi. Pokud se i vy chystáte jet do Chorvatska, tak bych s vámi rád sdílel zkušenosti z mého výletu.

Mé zkušenosti

V Bašce Vodě naleznete spoustu penzionů a hotelů, které patří českým cestovním kancelářím. Je zde dokonce bar v penziónu Ivana, kde můžete platit českými korunami. Za české koruny si zde můžete koupit například české točené pivo Holba (30 kč), občerstvení, čaj (20 Kč), kávu (30 Kč), pohlednice a spoustu dalších věcí. Ceny v tomto penzionu jsou více méně stejné jako u nás, takže pokud se budete stravovat výhradně v tomto penzionu, tak ušetříte, na rozdíl od chorvatských restaurací, kde je vše dražší.

Na druhé straně by byla škoda nechat si ujít vyhlášené mořské delikatesy. Pokud budete chodit do barů a restaurací, tak zaplatíte přesně tolik, kolik vámi objednané jídlo stojí na jídelním lístku, takže nikdo vás na ceně nenatahuje, jako se mi třeba několikrát stalo na Mallorce.

Foto: Mořské plody, které si můžete v restauraci dát (Public Domain)5

Pláže jsou krásné a čisté. Je třeba počítat, tak jako ve zbytku Chorvatska s oblázkovými plážemi, takže je dobré mít na pláži sebou nějaké sandále, anebo brát bolestivé našlapovaní na oblázcích jako masáž nohou, která vám pořádně promasíruje nohy J

Když půjdete podél pobřeží Bašky Vody směrem k vesnici Promajna, tak narazíte na nudistické pláže, kde v rouše Adama a Evy potkáte opalující se turisty. Celkově procházka z Bašky Vody do vesnice Promajna je impozantní díky okolním borovicovým lesům.

Foto: Borovicové lesy na trase Baška Voda – Promajna (Martin Kirschner ©)

Vydat se i můžete na procházku na opačnou stranu od Bašky Vody, čili na sever. Zde zase narazíte na okolí, které připomíná zahradu plnou nádherných květů.

Foto: Zahradní ráz na útesech směrem na sever od Bašky Vody (Martin Kirschner ©)

Na druhé straně, abych jenom nechválil toto místo a chorvatský lid, tak jsem zaznamenal i stinně stránky tohoto místa.

V Bašce Vodě si můžete vypůjčit cyklistická kola za cenu 150 chorvatských kun (500 Kč) na půl dne. Pokud si budete půjčovat kolo, tak si dejte pozor, co vám obsluha předá. Mně se stalo, že jsem přijel vrátit kolo a obsluha kol mi řekla, že prý chybí klíč od zámku na kolo. Přitom žádný klič od zámku, mi nikdo nepředal. Nebyla to moc příjemná situace, když vezmete v úvahu, že půjčovna má vaši občanku a nechce vám ji bez zaplacení dát. Zaplatil jsem pokutu 300 chorvatských kun (1000 Kč) a celý výlet na kole mě tak i s pokutou vyšel na 1500 Kč. Příště budu více opatrný a rozhodně se ověřím, u koho si půjčuji kolo.

Z městečka můžete jet výletní lodí, která vás dopraví na sousední ostrovy. Když jsem se ptal jednoho prodavače výletů na lodi, tak mě přesvědčoval, jak jsou jeho výlety levné a že konkurence, která prodává ty samé výlety lodí, jsou podvodníci, a že když přijdete na místo určení, tak se žádný výlet neuskuteční. Viděl jsem, jak to ten druhý prodavač od konkurence zaslechl a prodejci si navzájem mezi sebou prohodili pár nemilých slov. Moc to na mě nezapůsobilo a tak jsem na žádný výlet lodí raději ani nejel.

Co se týče nějakého uzavírání dohod s Chorvaty ohledně pořádání výletů, tak nějakou zkušenost s tím přece jenom mám. Na zájezdu jsem se seznámil se spolucestující Ivetou. Společně jsme chtěli jet do Živogošće, abychom ochutnali místní vyhlášená vína. Dohodli jsme se proto s místním Chorvatem Patrikem, u kterého jsme byli ubytovaní, že nás tam hodí. Když se mělo vyrazit na cestu, tak Patrik si začal uklízet auto a to důkladně včetně vysávaní a mýtí oken. Nejdříve jsme si říkali, co to dělá? Pak jsme se navzájem uklidňovali, že vše je v pořádku a že to patří k mentalitě Chorvatů, kteří nikam nespěchají.

Asi po hodině jsme se Patrika zeptali, jestli už teda pojedeme do toho Živogošće a Patrik řekl, že se nikam nejede, ale že nás tam hodí jindy. Dohodli jsme se tedy na náhradním termínu. Když jsme měli vyjet v náhradním termínu, tak se začal Patrik vymlouvat, že v Živogošće žádné vinotéky nejsou a že nemá cenu tam jet. Když jsme oponovali, že víme, že tam vinotéky jsou a že jsme se dohodli, že nás tam sveze, tak nám řekl, že máme prostě smůlu.

Později jsme si uvědomili, že Chorvati mají prostě takovou mentalitu. Asi ze slušnosti na všechno kývnou a řeknou vám, že nic není problém, ale když má přejít na činy, tak všechno je problém. Přitom jsme se dohodli, že mu za cestu zaplatíme a on s tím souhlasil, ale i přesto nás do Živogošće nezavezl.

Trochu mě zklamalo také to, že když se třeba ptáte nějakého Chorvata na obchod, tak vám odpoví, že neví kde je. Ne proto, že by to nevěděl, ale proto, aby jeho soused neměl žádný kšeft. Dodnes je v Chorvatsku cítit jistá sousedská nevraživost, která má dle mého názoru kořeny v Jugoslávské válce z 90-tých let, kdy se sousedé navzájem zabíjeli a udávali. Toto stigma je v Chorvatském národu pořád čerstvé, i když jej samozřejmě nikdo nestaví mezi turisty na obdiv a Chorvati se tak k turistům chovají slušně. 

Závěr

Celkově lze označit Bašku-Vodu za krásné místo ke strávení dovolené a to nejen pro jeho čisté moře, krásné pláže a piniové lesy, ale také pro gurmánský zážitek z mořských plodů a možnosti pořádat sportovní výpravy do okolní přírody.

Člověk by si měl, ale dávat pozor na uzavírání dohod s Chorvaty. Národy jižní Evropy jsou všeobecně známé tím, že nikam nespěchají a na přesný termín se zde až moc nehraje. Někdy mi to dokonce připomíná nějaké asijské země, kde když vám někdo řekne, že přijde určitě, tak přijde možná a když vám řekne, že možná přijde, tak nepřijde vůbec.

Na druhé straně, pokud si výlez nějakým způsobem zorganizujete sami, nebo využijete služeb vaši cestovní kanceláře, se kterou jste přijeli a která pořádá nějaký výlet, tak si myslím, že v tomto případě se nemusíte obávat, že by se výlet neuskutečnil. Takový výlet lodí po místních ostrovech určitě musí být skvělým zážitkem.

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.