Sobota , 1 dubna 2023

Chystáte se prodat byt v Lovosicích? Možná přišla ta správná chvíle – trh s realitami začíná ochlazovat

Budete prodávat byt v Lovosicích? To je celkem rozumný krok. Ať už vás k takovému rozhodnutí přimělo cokoliv, nutno uznat, že jste si zřejmě lepší načasování zvolit nemohli. Ceny rezidenčních nemovitostí v České republice totiž trhají rekordy. Snad každý měsíc můžeme ve statistikách najít nová a stále neuvěřitelnější čísla. Faktem ale je, že se přece jen začínají objevovat první náznaky ochlazování zdejšího trhu s realitami. Poptávka zkrátka slábne a vzhledem k poklesu kupní síly, kterou co nevidět zaznamená značná část tuzemské populace, bude zájem o pořízení vlastní nemovitosti zřejmě oslabovat i nadále. Co to udělá s cenami? Jejich pokles, a to zejména v méně atraktivních destinacích, k nimž Lovosice nepochybně patří, rozhodně nelze vyloučit. Když už tedy prodat, pak raději co nejdříve!

Prodáváte byt v Lovosicích? Ceny jsou na historických maximech!

Ceny nemovitostí rostou napříč Evropou a to už řadu let. Pokud se ptáte, kde je toto zdražování nejmarkantnější, pak pro vás máme informaci, která vás asi příliš nepřekvapí. Tipovali jste Českou republiku? Váš odhad byl správný. Jen za loňský rok u nás stouply ceny v průměru o 26 %. Extrémně silnou poptávku, která byla hnacím motorem tohoto enormního zdražování, to však ne a ne ochladit. Ovšem až do teď. První náznaky jejího poklesu začínají být zřejmé. A není za tím nic jiného, než právě šílené ceny. Lidé by jistě kupovali, ale řada z nich už zkrátka nemá za co! Obzvláště domy a byty v těch nejdražších městech, typicky v Praze nebo v Brně, jsou mimo reálné možnosti stále širšího okruhu potenciálních zájemců.

Pokud bude poptávka slábnout i nadále, ceny na to jistě dříve či později zareagují a vydají se směrem dolů. Není tedy vyloučeno, že jste si pro svůj záměr zvolili příhodnou dobu.

Meziroční zdražení nemovitostí (4Q/2020 - 4Q/2021)

Země Belgie Česko Chorvatsko Rakousko Finsko
Meziroční zdražení v % 6,1 25,9 9,1 14,9 3,8

Investice versus bydlení

Nemůže být sporu o tom, že k poklesu poptávky přispívají velkým dílem stále méně a méně výhodné hypotéky. Jejich průměrné úročení se už přehouplo přes 5 %. Lidé, kteří nedisponují velkou hotovostí, mají tedy cestu za vlastním bydlením stále složitější. Do jaké míry to však ovlivní cenovou hladinu na našem trhu s nemovitostmi, lze zatím pouze spekulovat. Ryze investiční poptávka, na kterou u nás připadá významné procento realitních obchodů, totiž prozatím výrazněji neslábne. Bude-li však propad koupěschopnosti obyvatel České republiky významný, což se s ohledem na řadu negativních faktorů ovlivňujících naši ekonomiku rozhodně nedá vyloučit, pokles poptávky ze strany „běžných“ kupujících zřejmě nakonec nevyváží ani zájem investorů. A ceny půjdou dolů.

Výběr z nabídky starších bytů v Lovosicích (05/2022)

Dispozice Plocha (m2) Popis Adresa Cena (Kč)
1+1 34 panel, 8.podlaží Osvoboditelů 2 360 000
2+1 57 cihla, 2.podlaží Wolkerova 2 500 000
3+1 69 cihla, 3.podlaží Terezínská 3 200 000
3+1 71 panel, 3.podlaží K. Maličkého 3 500 000
4+kk 73 panel, 6.podlaží Dlouhá 3 999 000

I starší nemovitost vám slušně vydělá

Předpokládané zlevnění nemovitostí se pravděpodobně citelněji nedotkne lukrativních lokalit; ovšem tak už to obvykle bývá. Avšak některé méně zajímavé, zejména pak okrajové části republiky, mohou být poklesem cen zasaženy přece jen více. A Lovosice, potažmo větší část severních Čech, bychom k takovým místům s velkou pravděpodobností mohli počítat. Ohledně cenového vývoje vám samozřejmě nikdo žádné záruky nedá. Záležitosti, které tu zmiňujeme, však nasvědčují tomu, že jste prodej vašeho bytu načasovali vcelku rozumně. Vzhledem k tomu, že nemovitosti v Severočeském kraji zdražily jen v posledních pěti letech skutečně masivně, místy až o těžko uvěřitelných 100 %, určitě si „přijdete na své“. Tři až čtyři miliony můžete v Lovosicích inkasovat dokonce i za starší byt. To by vám ještě relativně nedávno nikdo nenabídl ani omylem.

Nájmy jdou nahoru…

Navzdory všemu, co jsme tu napsali, si nejste jisti, zda máte byt prodat? Stále je ve hře ještě možnost, že byste si svou nemovitost nadále podrželi? Nakonec, proč ne? Nutně to neznamená, že musíte prodělat. Třeba se cenový růst letos nezastaví a za rok vám někdo zaplatí ještě víc. A do té doby? Možná jste si už všimli, že začaly znovu stoupat činže a vypadá to, že půjdou nahoru i nadále. A tak se vám může vyplatit, když byt pronajmete. Zájemců se nejspíš najde dost a vzhledem ke zhoršující se dostupnosti vlastnického bydlení jich může být brzy ještě více. Trend je totiž zřejmý. Čím více lidí nedosáhne na vlastní střechu nad hlavou, tím více jich poptává pronájem. Prosté.

Že se stoupající zájem o činžovní bydlení bude do hladiny nájemného promítat i v nejbližších měsících, o tom nepochybujte. A třeba se nakonec rozhodnete, že vám pravidelný příjem v podobě poměrně vysoké činže docela vyhovuje a byt neprodáte vůbec. Kdo ví?

Jak se svou nemovitostí naložíte?

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.