Středa , 29 března 2023

Jak rozpoznat pravdivé zprávy od fake news

Martin Kirschner.

Občas, když tak sdílím své články na sociálních sítích, tak někteří lidé mé příspěvky označí za dezinformace, nebo fake news. Tomu se musím hlasitě zasmát, protože kolikrát někdo označí mou zprávu za dezinformaci pár minut po vydání, takže vím, že ten člověk si ani nemohl můj článek přečíst, natož si ověřit zdroje.

Jako člověk, který se věnuje psychologii, neuromarketingu a zná koncepci všeobecné teorie řízení a sociální bezpečnosti, bych chtěl s vámi sdílet to, jak já vyhodnocuji informace a posuzuji jejich pravdivost. Jsem člověk, který má IQ 142 a na mě si jen tak nějaká média s dezinformacemi nepřijdou.

Pojďme na to.

Strach 

Pokud nějaké informační médium začne šířit strach a paniku, tak se začínám vážně zamýšlet nad tím, jestli je pravdivá informace, kterou mi tato média sdělují. Pomoci strachu se totiž dá snadno manipulovat s lidskou myslí a lidé pak často přistoupí na to, na co by běžně nepřistoupili (vakcinace, omezení práv, čipovaní atd.)

VIP Noviny byly jedny z mála novin, které se v době hysterie kolem koronaviru, naopak snažili po celou dobu lidi uklidňovat a informovali je o tom, že chřipka a jiná virová onemocnění se dají léčit pomocí obyčejných bylinek a správnému nastavení mysli. Koneckonců to tak tisíce let dělali naši předkové, takže nevidím důvod, proč by to i v dnešní době nemělo fungovat.

Kdo za koho kope

Možná, že jste slyšeli termín „Bakalova média“, „Babišová média“ atd. Pravda je taková, že každé noviny patří nějaké velké korporátní společnosti, která se snaží prosadit především své zájmy. Proto když víte, komu média patří, tak už předem můžete očekávat, jaké zprávy tyto média budou vysílat.

Za příklad si můžeme vzít nejnovější událost a to je založení BBC Prima News, které jsou pod přímou patronací amerického BBC. V Americe je situace taková, že tam nenajdete, žádné objektivní noviny. Jsou tam buď čistě levicové noviny, nebo čistě pravicové noviny a nic mezi tím. BBC jsou levicové noviny, které jdou proti Trumpovi a naopak podporují Clintonovou. Pro pravicové noviny, jako jsou Fox News, nebo Epoch Times je zase Trump miláček.

Čili když už víte, za koho BBC Prima News kope, tak se můžete rozloučit s nějakými objektivními zprávami a budete poslouchat v podstatě to, co slyšíte na ČT24. Takže už žádné objektivní zprávy o migrantech, očkovaní, EU atd. Redaktoři, kteří objektivně o těchto věcech na Primě informovali, byly Tereza Spencerová, Karolína Stonjeková, Tomáš Vyoral a Kunšteková. Tereza Spencerová zemřela a ostatní redaktoři byli vyhozeni. Nahradili je čistě levicově orientovaní redaktoři.

Takže na tomto příkladu můžete vidět, jak se z poměrně objektivních novin můžou stát neobjektivní noviny:

Když si vezmeme za příklad VIP Noviny, tak tyto noviny vedu já (Martin Kirschner) a nestojí za nimi žádná korporátní skupina. Dělám to jako koníček ve volném čase, protože mě psaní baví a naplňuje. Navíc cítím, že je mým posláním lidi pravdivě informovat o tom co se kolem nás odehrává za divadlo. Moje smyšlení je liberalistické a pravicové, takže moje noviny nejspíš moc nemusí levicově zaměření aktivisté, komunisté a jiní pičusové.

Špatné zdroje

Často se stává, že když některá média chtějí prosadit určitou informaci, tak uvedou nespecifický zdroj, aby si usnadnili práci. Často pak řeknou: „odborníci říkají“, „politici říkají“, „drtivá většina odborníků říká“ atd. Jací odborníci to říkají? Jací politici to říkají?

Pokud tedy ve zprávách uslyším, že nějaká všeobecná skupina něco říká, tak této informaci nedávám žádný význam. Určitě ne všichni politici a odborníci tu danou věc říkají a ne všichni se s tím ztotožňují. Nicméně chápu, že součástí takového prohlášení je vytvořit u lidí dojem, že nějaké autority, které všechno vědí a které musíme poslouchat, zastávají určitý většinový názor.

Další fintou, jak média manipulují se zdroji je to, že napíšou „od nejmenovaného zdroje“, „od anonymního zdroje“, „od zdroje, který si nepřeje být jmenován z důvodu bezpečnosti / strachu o život / mlčenlivosti / utajení atd.“ Opět můžete vidět, jak média manipulují se zdroji, které ani neexistují.

Když se podíváte do VIP Novin, tak v každém článku je uveden nějaký zdroj. Poslední dobou nejčastěji sdílím videa, která slouží jako přímý zdroj. Neříkám, že „nějací odborníci“, ale rovnou vám sdílím video, kde ten daný odborník, nebo politik mluví. Nikdo potom nemůže vyvrátit to, co na vlastní oči vidí a slyší.

V jiných článcích zase třeba uvedu čísla patentů, tak jako jsem to udělal v článku o koronaviru, takže si čtenář skrze tyto zdrojová čísla může udělat vlastní průzkum. Někdy články přebírám z jiných webů, kde uvedu zdroj tohoto webu a hlídám si, jestli v tom článku jsou také nějaké seriózní zdroje.

Zloděj volá, chyťte zloděje!

Možná jste viděli reportáž, kde ČT24 pomlouvala Aeronet a jejího šéfredaktora za to, že šíří dezinformace. To jestli je to pravda, teď není důležité. Důležité je to, že ČT24 sama šíří dezinformace a vyvolává mezi lidmi poplašné zprávy. Nejčastěji to dělá tak, že řekne jenom část informace a skrze strach a paniku se snaží prosadit cizí korporátní zájmy.

Pamatujte, že nikdo nemá patent na pravdu, ale je pravda, že některé noviny jsou blíž pravdě, než jiné. Tudíž žádný článek, ani reportáž nejsou 100% dokonalé a pravdivé. Když se nad tím zamyslíte, tak všechny zprávy a informace jsou v podstatě názory redaktorů, kteří se opírají o zdroje, u kterých věří, že jsou pravdivé.

Věřím, že ČT24, nebo Prima CNN mají právo říct svůj názor, ale nikdo nemá právo někoho nazývat dezinformačním médiem, jenom proto, že natočilo reportáž, nebo napsalo článek, který nejde s jejich hlavním myšlenkovým proudem.

Závěr

Věřím, že vám tento článek pomohl odhalit to, jakým způsobem já analyzuji všechny zprávy a informace, které se ke mně dostanou a možná i vám to pomůže lépe analyzovat zprávy, ke kterým se i vy dostanete.

Z mé zkušenosti a analýzy vím, že média, která bývají často označovaná za „dezinformační“, mají často blíž k pravdě, než média, která si myslí, že mají patent na pravdu a nebo ve většině případů hájí něčí korporátní zájmy.

Podle Davida Ickeho jsou právě mainstreamová média těmi, kdo šíří dezinformace. Vše nasvědčuje tomu, že mainstreamová média slouží zájmům elit, které se snaží pomocí technologií a strachu udržet lidi v myšlenkovém otroctví:

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.