Středa , 29 března 2023

Odsouzení: Naučte se tyto 3 věci a položte si tyto 3 otázky

Odsouzení: Zhluboka se nadechněte a naučte se tyto 3 věci a položte si tyto 3 otázky
Lidské stádovité odsouzení. Vždyť se to o něm říká, že?

Lidé mají často tendenci vynášet ukvapené soudy nad lidmi, kteří mají jiný názor, nebo pohled na věc. V důsledku toho tyto lidi zkritizují, nebo jim vynadají. To má pak za následek zničení vztahů a přátelství. Mnohdy se však z naší strany může jednat o nepochopení, nebo máme úzký úhel pohledu. Jakmile však nad někým vyneseme rozsudek, již to nelze vrátit zpátky a naše vztahy to může nenávratně poškodit.

Jako šéfredaktor VIP Novin mám plno zkušeností s odsouzením za své články. Kolikrát lidé si sotva přečtou nadpis článku a už mají tendenci mě kritizovat, nebo mi nadávat. Osobně to řeším tak, že se s takovými lidmi vůbec nebavím a dám je třeba na Facebooku zablokovat. Pokud je znám osobně, tak dále nemám důvod se s takovými lidmi bavit a stýkat.

Jiná věc je, když vám někdo sdělí svůj úhel pohledu a sdílí s vámi své zdroje. To si myslím, že je konstruktivní debata a třeba i já se dozvím nové informace. Pokud však někdo se mnou začíná konverzaci typu:

„Tak ty toho nenecháš ty hovado!!!“.

Jednak nevím čeho mám nechat a po takovém oslovení pro mě konverzace končí, dobytka zablokuji a nemám potřebu se před takovými lidmi obhajovat.

Abyste se i vy vyhnuli svých soudů nad kýmkoliv, tak si uvědomte tyto tři věci:

1) Každý má právo na názor

Líbí se mi výrok Daniela Landy, který řekl: „Každý má právo na názor, i kdyby to byla úplná p.čovina.“

Lidé čerpají různé informace z různých zdrojů a na základě toho si utváří své názory. Proto se zajímejte a nesuďte. Ptejte se z jakých zdrojů daný člověk čerpá. Jenom hlupáci umí vynést soud a dát vám nálepku: konspirátor, dezinformátor, ruský troll atd. bez toho, aniž by argumentovali z čeho usuzují a proč si myslí, že něco není pravda. Pokud tedy nemáte v úmyslu kritizovat všechno co se vám nelíbí, nebo nehodí do krámu a chcete se dozvědět pravdu, tak se ptejte na zdroje.

Například v mém případě jsou články ozdrojované citacemi, videi, fotkami a odkazy na další studie, takže pokud lidé umí číst a mají základní znalosti ohledně ověřování informací, tak se mě ani na to nemusí ptát.

2) Pomluva, nebo pravda

Nějaký manipulátor Cemper o vás například napíše článek, že jste lhář a konspirační teoretik. Lidé to pak jako ovce sdílejí po sociálních sítích a myslí si, že proti vám mají nějaký silný argument. Mnozí z takových lidí ani nečetli vaše články, neviděli vaše videa, neslyšeli vaše podcasty a neznají výsledky vaši práce, které třeba můžou být bohulibé.

Lidé, kteří nemají co na práci, protože nic neumí, tak potřebují svůj život zpestřit tím, že pomlouvají ostatní a hledají senzace. Často tyto skupiny lidí kupují bulvární plátky, protože to je ten jejich rauš. Pokud vám tito lidé řeknou o někom něco nepěkného, tak se zamyslete nad těmito třemi otázkami:

  1.  Má tento člověk motivaci někoho špinit? Pokud ano, tak jakou? (finance, rozvrácení vztahů, zpestření života, zvědavost jak budete reagovat, nebo jiná výhoda)
  2.  Ohrožuje tato nepěkná informace o člověku mou existenci, abych to nějak řešil?
  3.  Stojí mi za to, abych tyto informace dál šířil, ať už je to pravda, nebo ne?

3) Kdo jsem abych soudil

Někteří lidé se pasovali do roli soudců. Jsou to například „ověřovatelé faktů, fact checkteři,“ nebo naši vládní zmocněnci, kteří si myslí, že mají patent na pravdu a proto je potřeba trestat alternativní názory a nazvat je dezinformacemi. Stejně tak to platí pro sociální sítě.

Pokud však na sociální síti napíšete například názor: „Je potřeba zabít Putina a podřezat krky celé jeho rodině.“, tak to bude podle těchto institucí pravda a například soukromá společnost Facebook řekla, že takovéto nenávistné názory nebude mazat, protože jsou v souladu s komunitou. 😂

Člověk se v dnešní době snaží, aby byl co nejvíce korektní a pak vám dovolí zcela beztrestně publikovat takové příspěvky. Pravda, nenávist a láska je to co určuje systém a ne srdce jednotlivce.

Závěr

Zapamatujte si tyto tři věci a pokládejte si uvedené tři otázky, než nad někým vynesete ortel. Pokud se jedná o člověka, kterého máte rádi, tak zbytečně budete dělat rozbroje a je možné, že ztratíte přátelství a i rodinní příslušníci se k vám mohou otočit zády.

„Nesuďte, aby jste nebyli souzeni.“

Ježíš

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.