Pondělí , 27 března 2023

Mé oblíbené filmy o virtuální realitě

Autor: Martin Kirschner.

Mají nám filmy o virtuální realitě sdělit, že žijeme také ve virtuální realitě? (Public Domain)

Různé duchovní tradice nám říkají, že žijeme v iluzi. Například budhismus tuto iluzi označoval Mája, Platon jeskyní a na západě tomu říkáme Matrix. S nástupem nových technologií lidé získávají nové možnosti, jak se dostat do virtuální reality. Ovšem je tohle cesta, kam by lidstvo mělo směřovat, nebo nás to ještě více oddálí od našeho skutečného života božství v nás.

Budu proto s vámi sdílet filmy o virtuální realitě, které jsem v poslední době viděl. Jak jistě uvidíte, tak hranice mezi skutečností a virtuální realitou může být velmi tenká.

Free Guy (2021)

Ryan Reynolds hraje bankovního úředníka, který zjistí, že je ve skutečnosti nehratelnou postavou ve videohře. A tak se rozhodne stát se hrdinou, který přepíše vlastní příběh. V prostředí, kde neexistují žádná omezení a kde je vše dovoleno musí zachránit svět dřív, než bude zničen.

Ve filmu je uplatněn názorový koncept, kdy postava v této virtuální realitě neví, že je ve virtuální realitě a svět kolem sebe pokládá za skutečný. Hlavní hrdina Free Guy ani neví, že je ovládán umělou inteligencí, které určuje jeho životní cestu.

Vše se změní v době, kdy tento Free Guy vezme osud do svých rukou a začne svůj život směřovat jiným směrem, než mu bylo UI určeno. Stává se z něj hrdina, který začne zachraňovat svět, čímž si získá přízeň mnoha hráčů po celém světě. V této počítačové hře je jeho úkolem probudit ostatní postavy, že jsou uvězněni v počítačové hře a že je pouze na nich, jestli život v této hře změní k lepšímu a vezmou osud do svých rukou, nebo budou nadále loutkami.

Gamer (2009)

https://youtu.be/_HJgxM0jgws

Blízká budoucnost přináší nové zdroje zábavy. Lidé z celé zeměkoule se na síti věnují simulačním hrám, v nichž se v naprosté anonymitě projevují jejich nejskrytější touhy a fantazie. Revoluční hra SPOLEČNOST účastníkům dovoluje kontrolovat a manipulovat se skutečnými lidskými tvory skrz nanobuněčnou technologii. Oslnivá, pulzující a návyková hra se světem šíří jako epidemie a stává se drogou číslo jedna pro milióny lidí.

V tomto filmu je ukázáno riziko nových technologií, jako jsou nanočipy a elektromagnetické vlny pomocí kterých vás můžou někteří jedinci ovládat. Člověk, které je takto ovládán se doslova stává otrokem toho kdo jej ovládá. Ti co vás ovládají postrádají empatii a soucit s ovládanou osobou, takže vás jen tak pro zábavu můžou nechat jenom tak zabít. Ze skutečných lidí jsou dělány sexuální loutky pro uspokojení sexuálních potřeb ovladatelů.

Ready Play One: Hra začíná (2018)

Děj filmu legendárního režiséra Stevena Spielberga je zasazen do roku 2045, kdy se svět ocitá na pokraji chaosu a kolapsu. Lidé však nalezli spásu v OASIS, rozsáhlém světě virtuální reality, který vytvořil geniální a excentrický James Halliday (Mark Rylance). Když Halliday zemře, odkáže své nesmírné bohatství prvnímu člověku, který najde Velikonoční vajíčko ukryté někde v OASIS. Odstartuje tak zběsilý závod, který pohltí celý svět. Když se k závodu o nalezení Velikonočního vajíčka rozhodne přidat nenápadný mladý hrdina Wade Watts (Tye Sheridan), je vržen do šílené, realitě na hony vzdálené honby za pokladem ve fantaskním světě mystérií, nečekaných objevů a nebezpečí.

Film je v podstatě varováním před tím, že se lidé navzájem sami sobě odcizí a hledají útěchu v digitálním světě, kde jsou možnosti téměř neomezené a je to mnohem vzrušující na rozdíl od skutečného světa. Lidé se tak v podstatě znají pouze v tomto digitálním světě. Pravá tvář a identita každého účastníka je proto neznámá do doby, než se Wade Watts nerozhodne setkat se se skutečnými lidmi ovládajících postavy v digitálním světě.

Shrnutí

Na závěr ještě můžu doporučit Matrix a Smrtihlav, což jsou také filmy o virtuální realitě, ale zde už to má podle mě více duchovní a filozofický rozměr. Recenze o těchto filmech jsem psal v minulém článku, takže je zde nebudu znovu uvádět.

Co když my lidé jsme také jenom loutky co jsou někým ovládané? Při nejmenším se to může týkat nevědomých lidí, kteří nevědí, že jsou ovládaní, jak je ukázáno, například ve filmu Free Guy.

Doufám, že se vám můj výběr filmů líbí a nezapomeňte sdílet i s přáteli.

 

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.