Středa , 31 května 2023

Musk varuje před „neúprosnou eskalací“ na Ukrajině

Generální ředitel Twitteru reagoval na článek New York Times, že Washington by mohl vyzbrojit Kyjev, aby mu pomohl zaměřit se na Krym

Miliardář Elon Musk v pátek vyzval k opatrnosti po zprávách, že USA mění svůj postoj k tomu, zda by měly pomoci Ukrajině při útoku na ruský poloostrov Krym.

Začátkem tohoto týdne New York Times s odkazem na zdroje uvedlo, že Washington začíná připouštět, že Kyjev potřebuje mít schopnost zaútočit hluboko do ruského území, i když to s sebou nese riziko eskalace.

Američtí představitelé prý „diskutují se svými ukrajinskými protějšky o použití zbraní dodaných Američany, od raketových systémů HIMARS po bojová vozidla Bradley, určených k možnému zacílení… na Krym“. Poloostrov se v drtivé většině voleb postavil pro připojení k Rusku v roce 2014 po puči na Majdanu v Kyjevě.

Musk zveřejnil odkaz na článek z Times a reagoval na uživatele Twitteru slovy: „Jsem super pro Ukrajinský, ale neúprosná eskalace je pro Ukrajinu a svět velmi riskantní."

Není to poprvé, co se magnát zabýval ukrajinským konfliktem. V říjnu přišel Musk s mírovým plánem na ukončení bojů mezi Moskvou a Kyjevem. Podle jeho návrhu by Rusko mělo „zopakovat volby v anektovaných regionech pod dohledem OSN“ s tím, že Moskva se z těchto oblastí stáhne, pokud si to lidé odhlasují.

Měl na mysli Doněckou a Luganskou lidovou republiku, stejně jako Chersonskou a Záporožskou oblast, které loni drtivou většinou hlasovaly pro připojení k Rusku.

Generální ředitel Twitteru však také navrhl, aby Krym zůstal součástí Ruska, což v Kyjevě vyvolalo pobouření. Bývalý ukrajinský velvyslanec v Berlíně, Andrey Melnik, mu na to řekl: „Jdi do prdele“.

Později Musk poznamenal, že Rusko považuje Krym za nedílnou součást svého území a pokusy o jeho obsazení cizí mocností by mohly vyvolat jadernou válku. „Pokud bude Rusko postaveno před volbu ztratit Krym nebo použít jaderné zbraně na bojišti, zvolí to druhé,“ napsal tehdy.

Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: infowars.com

Sdílet článek na sociálních sítích:

Facebook komentáře

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.