
Mnozí dodavatelé automobilových součástek zkrachují. Bude Česká Republika novým Detroitem jak predikuje časopis Bloomberg?
S velkým tradičním automobilovým průmyslem může přechod České Republiky (ČR) na elektromobily následovat osud Detroitu – kdysi obrovského globálního centra výroby automobilů, nikoliv však dnes.
ČR, známá extrémně vysokou mírou výroby aut na hlavu a velkým automobilovým průmyslem, čelí potenciální krizi, protože země přechází na elektromobily, píše americký zpravodajský server Bloomberg. Přechod by mohl vést k uzavření mnoha dodavatelů a závodů vyrábějících automobilovové komponenty z důvodu snížené poptávky. Bloomberg predikuje a srovnává tento pád automobilového průmyslu ČR k Detroitu – kdysi považovaného za ústřední bod amerického automobilového světa.
V ohrožení stovky výrobců
Bloomberg píše, že posun k elektromobilům ohrožuje dodavatele v ČR kvůli výrazně nižšímu počtu dodávaných komponentů pro elektromobily oproti autům se spalovacími motory.
„V České republice a na Slovensku jsou stovky firem, které vyrábějí [díly] pro automobilky. Tyto firmy se nyní snaží udržet zakázky a pracovní místa,“ popisuje Bloomberg.
Zpravodajství také zdůrazňuje, že ČR má celosvětově druhou nejvyšší produkci automobilů. Automobilky a dodavatelé autodílů v ČR zaměstnávají také kolem půl milionu lidí. Bloomberg odhaduje, že na Slovensku by v důsledku přechodu na elektromobily mohlo zmizet až 85 000 pracovních míst. Vzhledem k tomu, že slovenská pracovní síla v automobilovém průmyslu je zhruba poloviční než česká, znamená to, že přechodem na elektromobily by v ČR mohlo přijít o práci až 250 000 lidí.
„Problém [s přechodem na elektromobily] je v tom, co se stane s rozsáhlou sítí současných dodavatelů, kteří tvoří páteř průmyslu a udržují ekonomiku v chodu.“
Nejsou investoři
Panují také obavy, že ČR může zaostávat v lákání investorů na výstavbu továren určených na výrobu baterií pro elektromobily. Maďarsko a Polsko již takové továrny zřídily – nebo právě staví.
„Česko a Slovensko selhávají a výrazně zaostávají za Maďarskem a Polskem, dalšími zeměmi Visegrádské čtyřky, v lákání investorů, kteří by budovali třeba právě závody na výrobu elektrobaterií. V Polsku a Maďarsku je již v provozu – nebo se budují – takových závodů takřka tucet,“ napsal na sociální síti X hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda
Paralely k Detroitu
Město Detroit v americkém státě Michigan bylo ve 20. století symbolem automobilové výroby, ale v poslední době se na něj pohlíží jako na znak ekonomického úpadku v důsledku globální finanční krize z let 2008 a 2009 a poklesu výroby automobilů.
„Pád tamních automobilek General Motors a Chrysler z něj učinil „město duchů“, plné opuštěných, chátrajících fabrik, v němž míra nezaměstnanosti stoupala ke 30 procentům, podle některých odhadů dokonce atakovala hranici 50 procent,“ dodal Kovanda.
Green Deal
Kovanda napsal, že za budoucím páde dodavatelů automobilových komponentů bude mít vinu agenda Green Dealu: „Podle zdrojů Bloombergu škodí československému autoprůmyslu příliš rychlý přechod k elektromobilitě, vynucovaný v rámci zelené agendy a Green Dealu Evropskou unií, který současně staví evropské výrobce aut do nevýhodné pozice v porovnání s konkurenty z jiných světadílů, zejména ovšem z Číny. Někteří výrobci autodílů na Slovensku uvádějí, že za cenu, za niž prodává čínská konkurence finální výrobek, oni sami ani nenakoupí materiály k výrobě. Producenti v EU totiž musí – na rozdíl od čínské konkurence – splňovat náročná zelená kritéria.“
Zatímco se automobilky snaží přejít na výrobu elektroaut, tak naopak některé autopůjčovny se těchto aut zbavují a vracejí se zpátky k autům se spalovacími motory: „Autopůjčovna Hertz Global Holding kvůli vysokým nákladům na opravy a slabé poptávce prodá třetinu své americké flotily elektromobilů. Získané prostředky z prodeje 20 tisíc elektroaut investuje do vozů poháněných spalovacím motorem. S odvoláním na čtvrteční oznámení firmy o tom informovala agentura Reuters.“
Zůstává také otázkou, kde při současně vysokých cenách energií se bude brát elektřina na napájení desetitisíců elektroaut, když ta stejná agenda Grean Dealu požaduje zrušení jaderných a uhelných elektráren. Pravděpodobně elektřina v domácnostech bude tak drahá, že si lidé na ni budou muset brát úvěry, jak predikuje Bill Gates ve své knize „Jak zabránit klimatické katastrofě“.
Facebook komentáře