Od 1. ledna se ve Španělsku neplatí DPH na tyto potraviny

Miliardový balíček protikrizových opatření, který 27. prosince oznámil premiér Sánchez, má přímý dopad na nákupní košík. Španělská vláda rozhodla, že od 1. ledna již nebude DPH uvalováno na velké množství potravin.

Válka a inflace vytvořily dokonalou bouři. Ceny plynu a elektřiny, ale i denních potravin letí přes cenové stropy. Začátkem tohoto týdne španělská vláda představila podpůrný balíček podpory, která se okamžitě projeví při nakupování potravin.

DPH na základní potraviny bude dočasně zrušena

Španělská vláda se rozhodla dočasně snížit DPH na základní potraviny na 0 %. Toto opatření bude prozatím platit od 1. ledna 2023 a zůstane v platnosti do 30. června. V následujících šesti měsících se bude zkoumat, jak moc je toto opatření účinné a zda by nemělo být prodlouženo.

Podle údajů Národního statistického úřadu ve Španělsku (INE) zdražily potraviny jen v listopadu o 15,3 % ve srovnání se stejným měsícem roku 2021. Za jeden rok vzrostly ceny základních produktů, jako je mléko a chléb, o více než 30 %. Zelenina, ovoce, sýry a vejce zdražily o 10 až 20 % ve srovnání s loňským rokem.

Na které potraviny se vztahuje dočasné zrušení DPH?

Základní produkty budou dočasně osvobozeny od DPH. Týká se to především čerstvých produktů, jako je chléb, mouka, mléko, sýr, vejce, zelenina, ovoce, luštěniny, brambory a obiloviny. Dále bude dočasně snížena DPH na maso a ryby na 10 %. V případě olivového oleje a těstovin bude DPH dočasně na 5 %. U většiny druhořadých potravin bude zachována současná DPH ve výši 21 %, což se týká i tabáku, alkoholu a nealkoholických nápojů.

Španělská vláda však neřeší pouze DPH u potravin. Přibližně 4,2 milionu rodin ve Španělsku také dostane jednorázový příspěvek ve výši 200 eur na potraviny. Týká se to pouze rodin s ročním příjmem nižším než 27 000 eur.

Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: inspain.news

Sdílet článek na sociálních sítích:

Facebook komentáře

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.